Односи Русија, Грузија, Украина...

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Каде сме сега ние?

Не се согласувам со Крис и неговата Руско-Турска оска. Јас не гледам таква оска...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Каде сме сега ние?

Не се согласувам со Крис и неговата Руско-Турска оска. Јас не гледам таква оска...
Па не е баш оска, туку интереси.
Ermenija od druga strana e katastrofalna.Samo da kazam za informacija,deka Ermenija gi poddrzuva mnogu Grcite a e mnogu protiv Turcite i Azerite.
Turcija od druga strana zaedno so poranesnite YU republiki i Kina i Rusija se del od drzavite so ne priznavaat kako MAKEDONIJA
Не толку прецизно објаснил, меѓутоа е сосем исправно кажано.


Грците им се логистика на Ерменците, пред се преку Црквата. Најголемата поддршка Ерменците во врска со геноцидот што беше извршен над нив од Турците, ја добија токму од Грција.

Значи обратно, Грција многу ја поддржува Ерменија. А Грците заедно со нив се против Турците.

Втората реченица нема потреба да ја проширувам.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
vo odnos na denesni slucuvanja vo osetija od romanski sajt mislam intersno ke e

http://www.liveleak.com/view?i=c32_1218188052

9.30 Soldatii georgieni au deschis focul asupra trupelor ruse de mentinere a pacii.
9.45 Vladimir Putin si George W. Bush s-au intalnit la Beijing.
10.00 Putin: Agresiunea Georgiei impotriva Osetiei de Sud va primi replica.
10.15 Presedintele de la Tbilisi, Mikhail Saakasvili, a anuntat mobilizarea rezervistilor
10.25 Ambasada Georgiei din Moscova a fost pusa sub protectia fortelor OMON
10.30 Avioane rusesti au atacat orasul georgian Gori, a anuntat agentia Novosti-Gruzia, citand surse ale televiziunii georgiene. Potrivit acestora, unu dintre avioane a fost doborat de trupele georgiene insa MAE rus a calificat informatiile drept "aiureli"
10.50 Flota rusa din Marea Neagra a anuntat ca este gata sa ajute refugiatii din Osetia de Sud
11.00 Presedintele american George W. Bush a cerut incetarea imediata a conflictului din Caucaz.
11.10 Reuters anunta ca mai multi soldati rusi din trupele de mentinere a pacii au fost ucisi in timpul luptelor
11.20 Consiliul de Securitate al ONU nu a reusit sa adopte o declaratie comuna privind conflictul din Caucaz.
11.50 MAE rus a dezmintit informatiile potrivit carora avioanele sale au atacat Georgia.
12.15 NATO a cerut incetarea violentelor din Osetia de Sud
13.00 Tbilisi a acuzat Rusia ca a introdus tehnica grea de lupta si mijloace militare de transport in Osetia de Sud prin tunelul de la Roki
13.25 Consiliul Europei a solicitat incetarea confruntarilor
13.40 Georgia a oferit un armistitiu de trei ore pentru evacuarea ranitilor
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Turcija da ima vojna so Grcija,Turcija ke pobedi,Turcija e mnogu pojaka,Turcite ke gi stolcat ovie gejcinjata i nema nisto da ostani,e golema steta so ne gi odkorenija od koren,da si nemavme vaka tolku maka so ovie Grcistata.Turcite za zal ne uspeaja.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Руски оклопни трупи почнаа да навлегуваат во јужна осетија, почнува изгледа голема работа. Се очекува за некој саат нивно потполно борбено распоредување.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Па не е баш оска, туку интереси.


Не толку прецизно објаснил, меѓутоа е сосем исправно кажано.


Грците им се логистика на Ерменците, пред се преку Црквата. Најголемата поддршка Ерменците во врска со геноцидот што беше извршен над нив од Турците, ја добија токму од Грција.

Значи обратно, Грција многу ја поддржува Ерменија. А Грците заедно со нив се против Турците.

Втората реченица нема потреба да ја проширувам.
Dali voopsto se imase sluceno toj famozen genocid protiv Ermencite?
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Arno i napravija.Trebase skroz da gi poturcat,isto i Grcite.

Ermencite se tolku protiv nas,toa e katastrofalno,velat deka sme nemale nikakva konekcija so nasiot Aleksandar.(normalno to go koristat kako protiv usluga za Grcija da gi podrzuva protiv Turcija).
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Жестоки борби меѓу грузиската војска и вооружените сили на Јужна Осетија, покраина која настојува да се оддели од Грузија, избиле во текот на ноќта.





Грузискиот претседател Михаил Сакашвили синоќа објавил примирје, но неколку часа по неговото појавување на телевизија неговите сили го опколиле главниот град на сепаратистичката покраина, Чинвала.

Известувач за грузиското радио “Имеди“, јавил дека грузиските единици го завзеле градот Чинвака, но за тоа засега нема потврда.

Сакашвили наредил мобилизација на сите резервисти, а грузиската војска завземала три села во зоната на конфликтот, поттиснувајќи ги од нив во целост јужноосетиските сили, јавиле ноќва руските медиуми.



Претсеадтелот на отцепената област, Едуард Какјоти тврдел дека главниот град на Јужна Осетија и понатаму го контролираат силите на Јужна Осетија, додека за агенцијата Интерфакс, овие информации ги демантирало Министерството за внатрешни работи на Грузија.

Според првичните информации, во нападот на грузиските сили на главниот град на Јужна Осетија, загинале 15 цивили, јавува Интерфакс, повикувајќи се на јужноосетиската полиција.



Русија се вмешува во војната меѓу Грузија и Јужна Осетија?

Единици на 52-та руска армија навлегуваат на територијата на Јужна Осетија, објави софиската новинска агенција “Фокус“, повикувајќи се на информација од рускиот новинар Илија Барабанов од списанието “Њу Тајмс“.



“Тоа е последната информација засега од зоната на конфликтот меѓу Грузија и Јужна Осетија. Министерството за надворешни работи на Русија ја проверува информацијата за урнат руски авион, а истовремено соопштува дека нема информации оти руски авиони ги нападнале грузиските армиски позиции“, рекол Барабанов.



Во информацијата се вели дека веќе неколку часа претседателот на Русија, Дмитриј Медведев води вонредна седница за случувањата во Јужна Осетија. По завршувањето на седницата, за околу два часа, ќе се знае дали Русија ќе се вклучи во војната.



Редно беше и Русите малце да се загреат....:vozbud::vozbud::pos2::pos2::toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Arno i napravija.Trebase skroz da gi poturcat,isto i Grcite.

Ermencite se tolku protiv nas,toa e katastrofalno,velat deka sme nemale nikakva konekcija so nasiot Aleksandar.(normalno to go koristat kako protiv usluga za Grcija da gi podrzuva protiv Turcija).
Од каде ти се овие информации за Ерменија дека е отворено на страна на Атина?
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Лом направиле Русите сега. Бомбардирале бази и имало стотици мртви.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
58-та руска армија е во главниот град на Јужна Осетија и води улични борби со грузиските сили, плус се напаѓаат цели по цела Грузија..
Отиде грузискиот суверенитет...Прогласена е општа мобилизација...
Инаку грузиците велат дека собориле два авиони...Овие другите велат дека грузиската војска се повлекува...Почнаа нови игри без граници
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Силен се сеќаваш ли на дискусиите за Косово?
Колку време помина што испаднаа мислењата речиси апсолутно точни??
Русија ќе биде таа што најмногу ќе дбие од независноста на Косово.
Што е разликата?
Груб и глуп превид на Грузијците или на тие што им наредиле да направат офанзива.. во време на превисоки цени на нафтата во време кога Русија прави се да заличи барем декларативно на „старата“ сила, или едноставно западот сакаше да види како би реагирала Русија па си ги искористија Грзијциве.

Одговор добија веднаш, силен и решителен.. веќе им толчат воздухопловни бази низ цела Грузија (од тоа што го пратам веќе цел ден на Фокс и ЦНН).. западов го остава сакашвили како риба на суво и човеков дури ми е жал што го гледам токму сега на ЦНН како плаче и моли за помош од Западот и бара преговори..

Не сум бил одамна вака заинтересиран дали ова ќе продолжи и во текот на следниве 40-ина саати и како ќе заврши...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Го прашаа сега на CNN Саакашвили дали се во војна со Русија..а тој..не ние сме во одбрана на Грузија..пфф...сигурно сега мисли..кој ме тераше...
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Не знам што си мислел Саакашвили. Дека САД ќе влезе во Трета светска војна заради Грузија или сам дека ќе ги победи Русите? :nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom