Односи Русија, Грузија, Украина...

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Чисто информативно, тие ракети се викаат Повеќе ракетен фрлач или во ЈНА Вишецевни бацач - Пламен и ги има во верзија 16, 32 цевки домен 8-12 км ( во зависност која верзија ) и тие инсталирани на камијон со 32 цевки плус дополнително автомацко полнење ( вкупно 64 ракети ) со домен на дејствување од 21км.
Иначе во 2001 АРМ користеше оне помалите со неполно полнење, зашто ако се наредат такви 3-4 прават невиден ТЕПИХ ситем.
Ваквото орудије првпат го користеле Русите за врме на WWII ги викале КАЧУША ( мама им ебавале на швабиете со нив ).
Е сега да не раскажувам има и Оркан кои имаат помалце цевки но боевата глава им е како касетна бомба и оне најстарите Град кој и не знам дали е паметно да се употребуваат оти се ептен стари...
Абе оние што ги даваа на ТВ беа од старите. Ама баш на дискавери глеав со 80 и повеќе цефки ама помали ракети. Сепак големината на ракетите не била проблем зошто биле побрзи и со појака експлозивна моќ. Така да ако ги користеле и тие не знам не би сакал ни да знам ни да сум блиску до тоа.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Абе оние што ги даваа на ТВ беа од старите. Ама баш на дискавери глеав со 80 и повеќе цефки ама помали ракети. Сепак големината на ракетите не била проблем зошто биле побрзи и со појака експлозивна моќ. Така да ако ги користеле и тие не знам не би сакал ни да знам ни да сум блиску до тоа.
Секако дека има, се користат повеќе од 60-70 години и има разно разни варијати, дури и Америкаците имаат свои верзии, како ли да е поопасно оружје од тоа здравје, можат ледина да направат од град.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Абе оние што ги даваа на ТВ беа од старите. Ама баш на дискавери глеав со 80 и повеќе цефки ама помали ракети. Сепак големината на ракетите не била проблем зошто биле побрзи и со појака експлозивна моќ. Така да ако ги користеле и тие не знам не би сакал ни да знам ни да сум блиску до тоа.
Тогаш сигурно мислиш на овие(овие на почетокот се со 32 цевки)...Прати на 2:34 што се дешава...:vozbud::vozbud:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
За жал, мислам дека Украина е следна, дури можеби и Полска. Но, Полска може да се разбие (не мора директно војно како во Грузија) само во случај да постои сигурен пакт меѓу Русија и Кина бидејќи Полска е член на ЕУ. А сите знаеме колку тежи блудницата Вавилонска.

Еве едно многу убаво срочено мислење oд еден професор по Историја во National Review:

http://www.victorhanson.com/articles/hanson081208.html


.


.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Мисирков, изненадваш ме... Виж ги как работjат сега Полша и Прибалтика. Все едно има ренесанс на Жечпосполита (Полско-литовското кралство). А за Украина и Белорус... може би си прав...

 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Ja sakam taa karikatura.Super e :tv::tv::pos2::pos2:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Presedan si e presedan.Napraven e Kosovo,i normalno Rusija gleda na toa mnogu seriozno.Moram da napomenam deka Srbite gi smetaat Amerikancite (i Evropjanite) za provokatori,onie koisto mu dozvolija na Albancite da go procistat etnicki Kosovo po niv princip.Dodeka Srbite gi gledaat Rusite kako osloboditeli i nivni pravoslavni braka.

I Kosovo i Abhazija i Osetija se avtonmni provincii,no pod zborot avtonomna provincija se podrazbira teritorija kojasto e naselena so znacitelno mnozinsko naselenie,i ke ima odredeni prava i slobodi vrz toj avtonomen region.Normalno Abhazija i Osetija morat da vetat deka nema da se priklucat kon Rusija,no dali veti Kosovo deka nema da se prikluci kon Albanija ili sepak toa im e ambicija na Albancite?

Грузија и Русија ги прифатија предлозите од Париз за мировен план

Грузија и Русија ги прифатија предлозите за мировен план за решавање на конфликтот меѓу нив, изјави францускиот претседател Никола Саркози по синоќешната средба во Тбилиси со грузискиот претседател Михаил Сакашвили.

- Текстот беше усвоен од Москва, беше прифатен и тука, во Грузија, рече Саркози на прес-конференција по разговорите.

- Прв принцип, да не се користи сила; втор, да бидат прекинати сите воени дејствија; трет, слободен пристап до хуманитарната помош; четврти, вооружените сили на Грузија да се вратат на место; петти, вооружените сили на Русија да се повлечат, а руските мировни сили да преземат дополнителни мерки за безбедност се додека на сила не стапат меѓународните механизми и шести принцип, меѓународно разгледување на идниот статус на Јужна Осетија и на Абхазија, ги прочита Медведев шесте принципи.

Ova mi mirisa deka Abhazija i Osetija za otprilika 10 godini ke bidat nezavisni drzavi.Nikoj drug osven Rusija,ke se pogrizxi za toa.Stom se spomnuva status,veke e jasna situacijata,do pred nekoe vreme imavme renesie za statusot na Kosovo,taka da ova verojatno ke bide najposakuvanoto scenario.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Секако дека има, се користат повеќе од 60-70 години и има разно разни варијати, дури и Америкаците имаат свои верзии, како ли да е поопасно оружје од тоа здравје, можат ледина да направат од град.
Не бе овие жими очиве знам дека се создадени од многу одамна ама што ги гледав ове беа ептен ептен модерно и најнови се глеаше. Тоа камионон кога го дадоа како вселенски брод беше не како ние што ги имаме и денес камиониве по улици што ни шетаат. Па даваа ситемите не нишанење вакви такви. А кога и збориме за оружје. Русите да ја фрлеа онаа вакумскана бомба врз некое место ќе беше јако ама сеуште им е во експериментална и не ја користат сеуште.

Ај и за тие што не знаеле за таа бомба

http://www.youtube.com/results?search_query=vaccume+bomb&search_type=&aq=f

видете ги сите клипчиња
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Морам ова како нов пост да го пишам зошто ова е најнова вест. Еве сега во моментов на CNN зборат со репортер кој вози пред руска колона од воени возила кои се движат кон Тбилси. До сега што кажа е дека во колоната нема тенкови но има многу камиони кој превезуваат војници. Дали Русиве ќе идат до крај или нешто друго имаат во план не се знае. Еве и кажуваат руските телевизии се затишиле нешто. Дали ќе има нов напад никој не знае.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Вени, види, маме_ебај_за_три_дена.

По мене, спортски обработени три дена за Ред Арми колку за потсетување и предупредување на оние кои подзаборавиле што значи Зборнаја. Додајте на ова еден муабет дека е можно Русија да се врати со присуство на Куба, не заборавајте дека во Москва живеат 70 милијардери кои го контролираат и развиваат претежно енергетскиот сектор до малтене монополска позиција на Русија за Европа....

...и баталете учење на француски или шпански јазик. Ќе бидат ова интересни наредни 30-40 години.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе целава работа беше не дирај лав док спие. Епа Грузициве изглеа додека русија спие пикнале прстите во газот. Сеа русите ќе им одржат една лекција. Како се освојува грузија за недела дена максимум две
 

Kajgana Shop

На врв Bottom