Одмор за очите

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Да на кој начин може да се одморат очите?

Знаејќи дека поголемиот дел од нас, голем дел пред од денот поминуваат пред компјутер, кој факт е дека многу ги замара очите.

Јас конкретно во последно време бидејки во денот во просек поминувам по 12-13 саати на компјтер, имам сериозен проблем. Очите ме печат, ми солзат, многу често може да ми се случи и да почнуваат да ми се замаглуваат.

Според вас кое е решението на проблемов?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Јас конкретно во последно време бидејки во денот во просек поминувам по 12-13 саати на компјтер, имам сериозен проблем. Очите ме печат, ми солзат, многу често може да ми се случи и да почнуваат да ми се замаглуваат.
Многу бе брат си пред компјутер искрено.Иначе сум прашал за решение дека и јас го имам овој твој проблем мене ми рекоа дека ЛЦД екран би било убаво да имам место мојот обичен што е тој не ти ги замарал очите многу таму си некој заштити за екран и наочари ми рекоа али со ЛЦД било многу поразлично тоа ми кажале па сега не знам дали е вистина.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Многу бе брат си пред компјутер искрено.Иначе сум прашал за решение дека и јас го имам овој твој проблем мене ми рекоа дека ЛЦД екран би било убаво да имам место мојот обичен што е тој не ти ги замарал очите многу таму си некој заштити за екран и наочари ми рекоа али со ЛЦД било многу поразлично тоа ми кажале па сега не знам дали е вистина.
Абе на работа сум во просек 8 саати пред компјутер и дома уште миниму 4 саати и еден се собираат околу 12.
Него на работа имам ЛЦД монитор, па ништо не помага бе, ми се случува на моменти толку да ми се “замаглат’’ очите што ништо не можам да видам и морам да направам пауза пред да продолжам да работам.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Во последно време и јас поминувам некои си 12-13 саати на компјутер и да не ми се ќороскопиве кои си ги носам кога сум пред пс јас мислам дека главава ќе ми експлодира,а и без разлика секако после тоа ме печат очите и ме боли глава,сепак најубаво е после тоа една добра партија спиење и одмор,јебига таков живот тераме сакал несакал некој од што мора повеќето време го минуваме пред пс

Иако мислам дека ова со ЛЦД мониторите нема никаква врска...
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Иако мислам дека ова со ЛЦД мониторите нема никаква врска...

Има врска... и тоа многу... Прогуглај на кој принцип работи CRT, а на кој принцип работи LCD монитор, ќе сфатиш во што е разликата...

Конкртно ... ми де дешава да остана пред компјутер 2-3 дена цели (пред CRT монитор) без проблем. Најверојатно се е до навика... :toe:

Во секој случај... кога заглавуваш пред PC, заглавувај пред LCD... :)
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Има врска... и тоа многу... Прогуглај на кој принцип работи CRT, а на кој принцип работи LCD монитор, ќе сфатиш во што е разликата...
затоа реков мислам :wink:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
стај си крастаици на очите и седи така едно 2 саати .. :smir:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
ке си земеш капки Прокулун си немас гајле...:pos2:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Јас имам LCD и тоа 19ка(си напрајв реклама:roll:).

Пак, заморно е, претерано многу седам пред монитор. Обврски, филм, музика, гуглање и то. Видот го расипав комплетно, од супер вид... сега сум принуден да си купам/носам наочари и така.

Значи колку што можите избегавајте седење пред монитор. (а ако е толку сериозен проблемот, City... види пробај намали херците на мониторот, можеби до тоа е).
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Ја на пример седам на ком 5-6 саати на ден ...

И мене некад почнуваат да ме болат очите и да ми солзат ...
Све е тоа зрачење бе. Не дозволувајте така на очите, имајте осет малку кога да се тргнете од пред монитор.

Инаку, добар начин да ги одмориш очите е да гледаш зеленило, т.е. природа.
Кој живее у куќа, нека искочи малку нека прошета, гледај дрвца, трева, одмори очи :)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Па спиење повеќе, зеленило како што кажа пред малку, и чај од камилица, зашто камилица смирува и ги смирува очите. Мада ништо не практикувам:pos2: ама знам дека тоа помага.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...na dobar par "sifoni", odma ke se okrlavam u sekund, ma slep da sum ke progleam mislam...
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Значи колку што можите избегавајте седење пред монитор. (а ако е толку сериозен проблемот, City... види пробај намали херците на мониторот, можеби до тоа е).
Голема грешка ! Баш треба обратно. Поспорото освежување на сликата на екранот ( помалку херци ) ги замара очите повеќе отколку побрзото освежување. Не за џабе новите телевизори имаат освежување на сликата од 100 Hz ( 50 полуслики во една секунда ), наспрема стандардните телевизори од 50 Hz ( 25 полуслики во една секунда ) .
значи, секогаш местете го мониторот на максималната вредност на освежувањето која тој ја поддржува.

Друго, има разлика меѓу користење на LCD и CRT монитори... CRT мониторите работат со катодна цевка која исфрла електрони, а со тоа зрачи, а тоа зрачење е штетно за очите.
Но тоа не значи пак дека LCD мониторите не се воопшто штетни ! Можеби тие не зрачат, но подолго време гледање во едно место ги заморува очите.

Еве некој совет:
На секој изминат час работа на компјутер правете по 5-10 минути пауза, и раздвижете очите во сите насоки.
Исто така раздвижувајте ги очите повремено и во текот на работата.
Просторијата во која работите треба да биде добро осветлена ( пример навечер, покрај светлоста која ја испушта мониторот вклучете уште едно светло кое ќе осветлува позади мониторот...
И најважно, гледајте секогаш да сте добро наспани пред да работите на компјутер.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Да, да.. моја грешка мислев зголеми. Кај мене на дифол беше на 60Hz , па покачив на 75...

Моја грешка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom