Одмор за очите

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Јас најпрвин бев обесен пред CRT монитор, по 5-6 часа на ден. И ме печеа очите, ми беа поцрвенети и сл...
Разбрав дека со LCD е подруга работата и се распрашав по луѓе кои ја разбираат таа работа, и си купив таков (LCD).
И, навистина, има разлика...
Но, превентивно, правам пауза од по 5-10 мин. на секој поминат час. И веќе немам никакви проблеми.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
цвикери за решение :pos2:
мене па главата ме боли од многу седење пред компјутер.... со да се праи зараза е кајгана :helou:
решение: помалку пред компјутер :baeh: а повеќе спиење...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
Да на кој начин може да се одморат очите?

Знаејќи дека поголемиот дел од нас, голем дел пред од денот поминуваат пред компјутер, кој факт е дека многу ги замара очите.

Јас конкретно во последно време бидејки во денот во просек поминувам по 12-13 саати на компјтер, имам сериозен проблем. Очите ме печат, ми солзат, многу често може да ми се случи и да почнуваат да ми се замаглуваат.

Според вас кое е решението на проблемов?
најчест проблем е тоа кај мене се разбудив пред пола саат денеска и оток имам на десното око страшно ме боли тоа е јбг ја чекам мајка ми да донесе капки проколин па да ставам и да мирувам малце сепак очите се осетливи многу треба повеќе да внимаваме ама тоа е и од пц не се станува.....
 
T

theTinule

Гостин
Знам дека многу помага гледање во далечина. Да се качиш на планина и да гледаш во хоризонтот(на пример).
Јас последниве 2-3 дена поради тоа што многу малце спијам, почнав да не гледам уствари тоа е нешо ко матење(бидејќи имам цилиндрични леќи на окото). Денес отидов на врв на Водно и подобро ми е :)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
jas mislam so spienje ili zo mizenje i krastavivci na ocite...mnogu gi osvezuvaat ocite :smir:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Со оглед на тоа што проблемов првично е поставен поради седењето пред компјутер, би сакал да дадам еден совет во врска со тоа. Затоа што мониторот на компјутерот е стациониран, окото се фокусира на таа далечина и е во таа положба сè додека не погледнеме на некоја друга страна. Затоа се препорачува на секои 20 минути до пола саат погледот да се тргнува од компјутерот и да се насочи некаде далеку, на најмало растојание од 3 метри.
Е сега, општо за очите, има неколку видови на вежби со кои можеме да ги одмориме.

Првиот начин е нежна масажа. Очите треба да бидат затворени, и со показалците да допреме над нив и полека да правиме кругови (слично како кога масирате слепоочници). Ова треба да се прави од една до три минути.

Вториот начин и движење на зениците. Исто и ова треба да се прави со затворени очи. Откако ќе ги затворите, полека почнете да ги движите очите како да се обидувате да најдете нешто во затемнета просторија. Овој начин е и најефикасен затоа што е приближно ист со РЕМ периодот од сонот кога очите се движат најбрзо при што се одмараат.

Третиот начин е сличен на првиот само што овој пат наместо кругови, потребно е само нежен притисок на окото.
И на крај, нешто кое сите го знаеме е добриот стар начин на гледање во зелено. Зелената боја е најпријатна за окото и затоа го одмара.
 
M

MIL

Гостин
Ocite mn se zamoruvaat od pc zatoa e dobro da se nosat ocila so zastita a najdobar odmor za oci e krastavicki na oci i zatvoranje na oci onaka da si lezes bez da gledas u tv i spienjeto normalno sto najmnogu gi odmara ocite :pipi:
 
B

Blacks

Гостин
Клекнување пред ПЦ и пуштање на некоја xxx страница. Најдобар одмор за очите.

Оф : кој сака квалитетни xxx страници. ПП

Поздрав
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Порано имав обичен монитор од кој очите доста болеа, ама тогаш не седев премногу на ПЦ.

Од пред две години имам LCD монитор.
Бидејќи е доста голем, 19 инчи, првите месец-два, дури и од 1 час премногу ме печеа очите, ме болеа на секое вртење и слично...
Потоа почнав да се навикнувам на екранот и од тогаш немам никакви проблеми (освен ако не претерам со предолго седење пред екран).

Ако премногу ме болат очите, тогаш практикувам да легнам некаде и да ги затворам на некоја минута, болката не исчезнува целосно, но барем по малку ми помага тоа. :toe:
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
спиење :) ништо подобро...а ако неможиш да спиеш ќе ставиш кругчиња од краставици на очите (додека мижиш)
 
D

dh00|

Гостин
носам наочари така да не ми се заморуваат многу очите:pipi: а и гајле ми е:pos:
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
глеј во зелено едно 15 минути ќе видиш шо ти се вика одмор :pipi:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
зјапање у женски гради
 

Kajgana Shop

На врв Bottom