Одбојка

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Па странно во овоj форум вобшто не се коментира одбоjка . Барем светска како што следите други спортови како тенис , формула , фудбал и така натаму. Сигурно не ви е интересно кога немате представници во овоj спорт . Денеска започнува во Казанлак Бугариjа балкански куп за млади одбоjкари - кадети YOUTH како што им викат родени 1992. Па вашата репрезентациjа почна добре и записа парви успех като надигра Црна Гора со 3 : 1 . Браво . Надевам се да се интересирате повеке от светска и европска одбоjка и да jа коментираме. Поздрав.
за жал, кај нас е еден од најнепопуларните спортови, па затоа и е најмалку популарен за коментирање на форумот
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
39
Дали на форумов има некој што тренира одбојка? Знам дека во женска конкуренција има само една лига, т.е. првата лига, додека пак во машка конкуренција знам дека имаше две лиги, прва и втора. Ме интересира колку клубови настапуваат во втората лига, доколку сеуште постои втората лига, кои се клубовите, и колку изнесува судиска и делегатска такса за како за прва така и за втора лига.
 

MartinFCB

Fcb
Член од
22 октомври 2010
Мислења
317
Поени од реакции
47
Јас тренирам одбојка за Куманово, ние играме во прва македонска лига, додека втора македонска лига не постои.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
КАД СИ СРБИН УВЕК СИ У ФИНАЛУ !!! :icon_lol:




EP: Kakav meč, Srbija u finalu!!!

Odbojkaši Srbije plasirali su se u finale Evropskog prvenstva pošto su u fantastičnom meču u Beču pobedili Rusiju sa 3:2 (25:23, 17:25, 22:25, 33:31, 15:13).

Srpski odbojkaši će u nedelju od 18 časova u velikom finalu igrati protiv Italije koja je sa 3:0 pobedila Poljsku.

U finalu pre finala kako su svi ovaj meč nazivali ekipa Igora Kolakovića odigrala je fantastičan duel protiv prvog favorita za zlato.

Srbija je u finišu četvrtog seta spasila čak pet meč lopti, iskoristila je šestu set loptu, a onda je u petom setu sjajnom igrom došla do velike pobede.


Dobro je počela ekipa Igora Kolakovića polufinalni duel, ali su Rusi veoma brzo prezueli kontrolu veoma jakim servisima i na prvom tehničkom tajm-autu vodili su sa 8:5 pošto su dobili tri vezana poena.

I nakon minuta odmora Rusi su nastavili sa znatno boljom igrom, pa je selektor Srbije već nakon dva poena ponovo zatražio tajm-aut (10:5).

rusi su pet poena prednosti održavali do 15:10, ali su na drugi tehnički tajm-aut otišli sa samo tri poena viška. Nastavili su naši odbojkaši sa odličnom igrom u polju, imali su Rusi puno problema sa taktičkim servisima naše selekcije, pa je Srbija preokretom došla do 18:17

S

Posle as udarca Miljkovića naša selekcija je došla i do dva poena viška, ali su se Rusi veoma brzo vratili. Međutim, u samom finišu, naši odbojkaši bili su sjajni, nisu grešili i dobili su prvi set rezultatom 25:23.

Početak drugog seta u potpunosti je pripao reprezentaciji Rusije koja je brzo stekla pet poena viška (6:1). Prišla je Srbija na tri poena minusa nakon prvog tajm-auta, ali Rusi nisu popustili kao u prvom setu. Održavali su prednost, a na drugom tehničkom tajm-autu imali su i šest poena viška (16:10).

Imala je Srbija šansu i u drugom setu, pri rezultatu 16:12 naši odbojkaši nisu uspeli da realizuju kontru, pa je Rusija do kraja bez većih problema stigla do izjednačenja u setovima (25:17).


Treći set bio je veoma izjednačen, iako su Rusi konstantno održavali malu prednost od dva do tri poena. Na drugom tehničkom tajm-autu bilo je 16:14, naši odbojkaši prišli su na 16:15, ali naredna četiri poena pripala su Rusima pa je tada i rešen drugi set. Nisu se naši odbojkaši predavali do kraja, ali to ipak nije bilo dovoljno. Rusija je došla na korak od finala dobivši treći set sa 25:22.

Igrali su srpski odbojkaši bez respekta i u četvrtom setu. Imali su u nekoliko navrata početkom tog perioda i tri poena viška, ali Rusi su se nakon nekoliko grešaka naše selekcije vratili. Finiš četvrtog seta doneo je neverovatnu dramu. Srbija nije želela da popusti, tokom celog seta se prektično igrala 'rezultatska klackalica' i naši odbojkaši su na kraju uspeli da izjednače u setovima

Čak pet meč lopti imala je Rusija, ali naši odbojkaši su u tim trenucima prosto leteli po terenu, spasili su svih pet meč lopti i iskoristivši šestu set loptu izjednačili su na 2-2.

Neverovatan četvrti set i ishod istog očigledno je uticao na obe ekipe. Srbija je zaigrala još angažovanije na startu petog, stekla je odmah tri poena prednosti, ali ni Rusi nisu želeli da se oproste od finala. U samom finišu su dobili tri vezana poena, izjednačili su na 13:13, ali više od toga nisu mogli. Poslednja dva poena pripala su našoj reprezentaciji koja je u jednom od najboljih odbojkaških mečeva ikada obezbedila prolaz u finale.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
честитки знаев дека ке победат србите..........играеја со срце.......секоаш на врвот се и ке бидат
 

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
Член од
19 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.442
После освоениот Златен Медал од Европското Првенство на Машката Одбојкарска Репрезентација на Србија, денеска и Женската Репрезентација на Србија се качи на врвот на Европа... Победа во Финалето играно во салата Пионир во Белград против селекцијата на Германија со 3-2 во сетови... Честитки до Златните Девојки на Србија :D
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
И јас ќе ја барав темава сега,многу јак натпревар ме остај пред ТВ.Во четвртиот сет се вратија после лошиот старт од 0-6 но публиката во ПИОНИР не дозволи таков пад па после изедначувањето на 18-18 играше само една репрезентација.Честитки двојна круна БРАВОЉЉ
 

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
Член од
19 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.442
Се вратија од 0-6, и направија серија 10-2, од 18-15 за Германките, Србија го доби сетот со 25-20 :D
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Ај ако може некој да ми најде некоа страна каде пишува се за одбојката, удари на топката и до колку височина треба да бидат играјачите?? Барав но неможев да најдам може би некој од вас знае можеби тренира одбојка...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Конкретизирај го прашањето "удари на топката". Мрежата за мажи изнесува 2.43, а за жени 2.24, па аналогно на тоа не треба да си повисок. :)) Зошто висина на играчи не е наведено во правилник.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Еве едно видео можеби ќе ти помогне
ако сакаш нешто повеќе да научеш на google и youtube пиши volleyball for beginners и истражувај малку !
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Конкретизирај го прашањето "удари на топката". Мрежата за мажи изнесува 2.43, а за жени 2.24, па аналогно на тоа не треба да си повисок. :)) Зошто висина на играчи не е наведено во правилник.
Удар на топката мислам на чуканот (така го знам од основно) еве ти пример др удари нз како се викаат
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Ај да се обидам иако не знам што е чукан:


Удар е било кој допир со топката од страна на играч во игра. Тимот има право на максимум три удари за да ја врати топката, а ако се искористат повеќе удари, тимот прави грешка:" четири удари".

Тимот не смее да ја удри топката два пати последователно.

Во полето за игра, на играч не му е дозволено да биде помогнат од соиграч или од било кој објект/предмет во обид да ја удари топката. Меѓутоа, играч кој е во опасност да направи грешка може да биде фатен или задржан од играчите.

Карактеристики на ударот се:
Топката може да допре било кој дел од телото.
Топката не може да биде фатена и/или фрлена. Може да отскокне во било кој правец.
Топката може да допре различни делови од телото под услов допирите да бидат направени истовремено.

Грешки:
Четири одигрувања -тимот ја удира топката четири пати пред да ја врати;
Удар со помош - играчот има подршка од соиграч или некој овјект во овид да ја удри топката, во полето за игра;
Задржана топка - топката е фатена и/ или фрлена ;
Двоен допир - играч ја удира топката два пати последователно;



СЕРВИС е акција со која десниот играч од задната линија, кој се наоѓа во зоната за сервирање, ја уфрла топката во игра. ( имаш правила и грешки во сервис)

УДАР ВО НАПАД

Сите акции со кои се насочува топката кон противничкото поле, со исклучот на сервисот и блокот се сметаат за удар во напад. За време на овој удар, типкаљето е дозволено под услов топката да е чисто удрена и да не е фатена или влечена.
Ударот во напад е завршен во моментот кога топката потполно ја поминува вертикалната рамнина на мрежата или е допрена од противникот. ( имаш и грешки при удар во напад )

БЛОК

Блокирање е акција на играчите во близина на мрежата со која се пресретнува топката која доаѓа од противничката страна над горниот раб од мрежата, без оглед на кој висина се допира топката. Само на играчите од предната зона им е дозволено да учествуваат во блокирањето. ( имаш грешки и во блокирањето)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom