Огласи за вработување кои го заслужуваат вашето внимание

Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.369
Поени од реакции
7.108
Здраво ,имам 22 години ,завршив со студии и барам било каква работа освен угостителство .Секоја информација би била пожелна
Благодарам
Не знам што имаш дипломирано, но во секој случај "рекламирај се" на фирми во кои би сакал да работиш. Праќај CV или однеси лично, па и појави се кај нив и претстави се, слободно прашај дали бараат вработени. Вработувањето некогаш не оди лесно а сега во време на корона верувам е многу отежнато. Ако не можеш да најдеш нешто што ти одговара побарај некоја привремена опција или волонтирај. Никогаш не знаеш што може да ти биде "отскочна штица". Некогаш и самото познанство со одредени личности може да биде пресудно. Сето ова го зборувам од искуство.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
853
Поени од реакции
989
Не знам што имаш дипломирано, но во секој случај "рекламирај се" на фирми во кои би сакал да работиш. Праќај CV или однеси лично, па и појави се кај нив и претстави се, слободно прашај дали бараат вработени. Вработувањето некогаш не оди лесно а сега во време на корона верувам е многу отежнато. Ако не можеш да најдеш нешто што ти одговара побарај некоја привремена опција или волонтирај. Никогаш не знаеш што може да ти биде "отскочна штица". Некогаш и самото познанство со одредени личности може да биде пресудно. Сето ова го зборувам од искуство.

Многу Американски филмови си гледал. Тоа го има во Холивуд и на западот, кај нас тоа се случува како појавата на Халеевата комета.

Сериозно, ова што си го напишал многу ретко поминува кај нас.
Ќе волонтира човекот, но што после волонтирањето? Знаеш, многу успешни фирми кај нас од типот на Цементара, Телеком, Алкалоид, АД Европа, разни банки, секаде има опција за волонтирање, ама проблемот е што после истекот на периодот од волонтирање,
само кажуваат од тие фирмите ова: ,, Ќе ви се јавиме веднаш штом излезе можност да ве вработиме, сега во моментов не сме во можност и немаме во план да вработуваме".

Во меѓувреме обичен човек редовно следи огласи за работа на сите можни интернет страници, ги посетува и интернет страниците на тие големите фирми во државата, и што има да види човек после одредено време.
Се објавуваат огласи од тие фирмите со реноме меѓу кои и фирмите во кои има човекот волонтирано, пушта човек на огласите пријава со кратка биографија и скенирани документи за високо образование и се живо, но едноставно не го повикуваат ниту на интервју од фирмите кај волонтирал.
И се примаат на работа на убавите работни позиции ликови кои воопшто немаат ниту одено на волонтирање на пракса во тие јаките компании.

Зошто е тоа така да те прашам?

Тоа што си напишал е убаво, ама е и реткост, да не кажам шансите за такво нешто се како што имаме шанси да направиме нешто абнормално во моментов.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.369
Поени од реакции
7.108
Многу Американски филмови си гледал. Тоа го има во Холивуд и на западот, кај нас тоа се случува како појавата на Халеевата комета.

Сериозно, ова што си го напишал многу ретко поминува кај нас.
Ќе волонтира човекот, но што после волонтирањето? Знаеш, многу успешни фирми кај нас од типот на Цементара, Телеком, Алкалоид, АД Европа, разни банки, секаде има опција за волонтирање, ама проблемот е што после истекот на периодот од волонтирање,
само кажуваат од тие фирмите ова: ,, Ќе ви се јавиме веднаш штом излезе можност да ве вработиме, сега во моментов не сме во можност и немаме во план да вработуваме".

Во меѓувреме обичен човек редовно следи огласи за работа на сите можни интернет страници, ги посетува и интернет страниците на тие големите фирми во државата, и што има да види човек после одредено време.
Се објавуваат огласи од тие фирмите со реноме меѓу кои и фирмите во кои има човекот волонтирано, пушта човек на огласите пријава со кратка биографија и скенирани документи за високо образование и се живо, но едноставно не го повикуваат ниту на интервју од фирмите кај волонтирал.
И се примаат на работа на убавите работни позиции ликови кои воопшто немаат ниту одено на волонтирање на пракса во тие јаките компании.

Зошто е тоа така да те прашам?

Тоа што си напишал е убаво, ама е и реткост, да не кажам шансите за такво нешто се како што имаме шанси да направиме нешто абнормално во моментов.
Се што пишав е од мое лично искуство. Ништо што се работи во животот не е за џабе, па ни волонтирањето или работењето на некоја работа која не е по струка и за која знаеш дека е само привремена. И не само волонтирањето, туку некогаш може да бидат корисни и други активности. Како што пишав, некогаш и самото познанство со одредени луѓе може да ти донесе помош.

Еве конкретно за мене, кога дипломирав ми требаа скоро три години за да почнам да работам работа поврзана со мојата струка. За тоа време имам пуштано CV каде што ќе стигнам, имам одено на пракса, имам работено и хонорарно. На крај клучен фактор за првото вработување ми беше учество во една работилница организирана од АВРМ која ми изгледаше банална на прв поглед и никогаш не би претпоставил дека ми е од корист. Ама еве, се запознав со луѓето што ја водеа работилницата, сум им оставил добар впечаток, и кога разбрале дека таа фирма бара економист, како прва опција им текнало на мене. Ме контактираа да ми кажат, отидов, дадов податоци, и наскоро почнав со работа.

И ова што си го пишал држи вода, не викам не. Голем дел од јаките фирми, а и банките, не ги земаат во обзир датабазите со податоци за луѓе што биле на пракса или конкурирале за работа. Сум имал и многу непријатни искуства. Ама останува тоа дека треба упорност и дека секоја шанса што се пружа треба да се искористи. Ништо не паѓа од небо.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
853
Поени од реакции
989
Луѓе, се пријавувате ли на овој фамозен онлајн регионален саем за вработување?Јас пуштив апликации на неколку огласи, но генерално сметам дека е ова само бљувотина.
Тешка фарса е ова.
Само се рекламираат по некои компании, демек работат западњачки, дека се модерни и транспарентни при одбирање на кадри за вработување и дека е можно вработување во реномирани компании без грб и познанства.

Пуштив пријави на фирмите како Телеком, Алкалоид, А1, НЛБ Тутунска банка, на некои фирми од Србија.

Но сметам дека ова е само фарса и реклама си прават овие реномирани компании.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
626
Поени од реакции
257
Еден совет од мене до тие што барате работа: Ако познавате некој во новата фирма прашајте отприлика колку луѓе си дале отказ во последните неколку месеци или 1-2 години. Ако се многу значи нешто не е во ред со фирмата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.313
Поени од реакции
18.907
Таков податок ретко кој дава.

Друго, искуствено ќе го напишам ова од пред неколку години, кога не беше ваква криза. Се случи во ист месец да напуштат двајца кои едвај чекавме да си одат пошо дрвеа к на работа, а земаа поголема плата од сите. Ќе беше ептен безобразно, инаку сакавме опроштајна журка да им организираме од шо беа џаболебари.
И само за доилустрирам, човек штом најде добра работа и заработува добро една, две години и повеќе, губи осет со реалноста. Заборава дека претходно не работел или работел за многу помала плата и лета во облаци. А пазарот не што е мал, туку е минијатурен и сите се знаат меѓусебно.
Последниве неколку години земам релативно добра плата за наши услови, ама спремен сум во секој момент нешто да се случи, никогаш не се опуштам. Штом го зафати човек тој конформизам, веќе не се ни надградува, не ни учи, не се бори за работата.
Совет од мене за наоѓање добро место е контакти со луѓе. Не ги исклучувам и другите опции, затоа што има такви што нашле и на оглас, ама јас лично за мене, сите работни места ги имам најдено преку пријатели или роднини. И тоа не како "врска", туку како квалификуван за тоа место, одговорен човек што сака да работи.
Немојте да се жалите дека сте очајни, туку кога зборите со луѓе, без срам кажувајте им дека барате работа и дека сте спремни за учење и надградба и дека имате квалитети.
И за квалитетот на една фирма не земајте здраво за готово што ќе ви каже еден човек. Се е работа на лична перцепција. Има многу исфрустрирани луѓе што само за кавга знаат, а држат некое работно место за кое ниту се квалификувани, ниту добро го работат, ниту прават работна атмосфера таму каде што седат. Таков лик никогаш нема да ти каже дека фирмата во која тој работи е ок.
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Го мразите шефот кој ви виси над глава?
Ги мразите колегите со кои што поминувате 8 часа на ден?
Го мразите Алармот кој ве буди секое утро?
Заработувате малку пари?
Како би ви звучело овие работи да се сменат со само една ваша одлука? -Да бидете сам свој Шеф. -Да работите бизнис со луѓето вие што ги сакате. -Флексибилно работно време, кога сакате да работите. -Пасивен приход. За повеќе информации пишете ми во приватна порака.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Го мразите шефот кој ви виси над глава?
Ги мразите колегите со кои што поминувате 8 часа на ден?
Го мразите Алармот кој ве буди секое утро?
Заработувате малку пари?
Како би ви звучело овие работи да се сменат со само една ваша одлука? -Да бидете сам свој Шеф. -Да работите бизнис со луѓето вие што ги сакате. -Флексибилно работно време, кога сакате да работите. -Пасивен приход. За повеќе информации пишете ми во приватна порака.
Имам га најбољега шефа у свет.
За колеге сам поделен фифти-фифти, имам некои сас кои сакам да работу.
Мрзу га општо телефон како алатка, не само аларм.
Заработују малце ама имам довољно.
Убаво би било да се сменив овија работе на ист начин како што ти би се одлогираја од форум и више никад нема да се логираш и да просераваш сас топшоп постови како на некога ќе му смениш живот.
Фала и пријатно.
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
13
Node js Програмер
-супер работна околина и можност за сопствено менаџирање на работното време
-задолжително високо ниво на познавање и работа на англиски јазик
-можност за работа во домашни услови и во канцеларијата во Скопје, а наскоро и Битола
-плата од 1000 до 3000 долари, зависно од Вашето искуство
-апликација Бесплатна :) job@crewnew.com

повеќе за нас:
Ние сме спој на професионалци од различни програмски јазици и професии кои се насочени кон заедничка цел која на клиентот овозможува Висок Квалитет, а Freelancer цена !
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
623
Го мразите шефот кој ви виси над глава?
Ги мразите колегите со кои што поминувате 8 часа на ден?
Го мразите Алармот кој ве буди секое утро?
Заработувате малку пари?
Како би ви звучело овие работи да се сменат со само една ваша одлука? -Да бидете сам свој Шеф. -Да работите бизнис со луѓето вие што ги сакате. -Флексибилно работно време, кога сакате да работите. -Пасивен приход. За повеќе информации пишете ми во приватна порака.
Ова ко некоја измамничка шема ми делува,ко оние од Лајконет и сличните пирамидални измамнички фирми,еве без јас да ти пишам приватна порака пиши ми ти да видам за што се работи,пари да давам од мене не очекувај а ако сакате одличен работник тоа сум јас,и пази од вакви постови може да јадеш бан на форумот!
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.248
Поени од реакции
14.668
Ова ко некоја измамничка шема ми делува,ко оние од Лајконет и сличните пирамидални измамнички фирми,еве без јас да ти пишам приватна порака пиши ми ти да видам за што се работи,пари да давам од мене не очекувај а ако сакате одличен работник тоа сум јас,и пази од вакви постови може да јадеш бан на форумот!

Ова ќе треба да го шиткаш, овие ти се нешо како Авон (а кој луд им плаќа 3000ки за кремче е тоа што мене ме интересира повеќе).
 
H

HoT _iCe

Гостин

Ова ќе треба да го шиткаш, овие ти се нешо како Авон (а кој луд им плаќа 3000ки за кремче е тоа што мене ме интересира повеќе).
У превод сајтчиња и производи на богаташчиња од Скопје како Нину Групер куде што ќе излжев Македонку од Велес или Трајчу од Битола да им шири пропаганду по народ и интернет за фамозни креме што лечив рак од Тибет.
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
13
Node.js Developer
*огласот ќе го споделам на англиски бидејќи познавањето на јазикот е еден од клучните карактеристики за кандидатот


Who We Are:

We are a connection from the Top Professionals in different programming languages and professions generally from Eastern Europe (but some are all around the world) that follows our attitude and targets in successfully accomplishing the client's requirements.

Our brand is growing rapidly and our secret is loyalty, professionalism and team work for satisfied clients. So, we are looking for some great coders to join us in our offices in 4 different countries, but also can work remotely.Who You Are:

Open for the ideal candidate only from Eastern Europe (Macedonia, Serbia, Bulgaria, Romania are prefered!) who is a self-motivated, multi-tasker, and demonstrated team-player. You will be a lead developer responsible for the development of new software products and enhancements to existing products. You should excel in working with large-scale applications and frameworks and have outstanding communication and leadership skills.


Qualifications

 • Expertise in JavaScript programming language (3+ years)
 • Great knowledge and experience with Nodejs
 • Bachelor's degree in Computer Science (or related field) is prefered
 • High level of English is MUST!
 • Ability to multi-task, organize, and prioritize work
 • Experience in working for different companies/teams/startups before
 • Good understanding of business needs and ability to think of a smart, fast and easy solution for those needs.


What we offer:

 • Full-time position 80-98% of the time remotely. Flexible working hours with a time tracker.
 • Work in a fast-growing exciting startup with a great potential and open option for another experienced co founder
 • Negotiable salary for a full-time position starting from $1000 up to $3000 depends of experience
 • A motivated and amazing team who is doing their best and supporting & mentoring you in every aspect. It's fun to work with us. We value the growth of every team member (training day & research day once a month). We're young, friendly and highly motivated.
 • Fun and busy work & team-building meetings 2-3 times per year. Usually in spring/autumn in Skopje, Kragujevac or Yerevan. In summertime in Tartu and in wintertime Maspalomas.


We are waiting for you or even be free to suggest this open job's positions to your friend.Apply via LinkedIn or mail us to job@crewnew.com

*Only for the candidates from Macedonia, Serbia, Bulgaria, Kosovo, Romania and Moldova
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
571
Поени од реакции
382
Во моментот освен за програмери/информатичари, и нема некоја побарувачка на пазарот.
Едино странските инвестиции имат по некој оглас, гледам Дрекслмаер има неколку менаџерски позиции отворено во Куманово?!

Линк
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
367
Поени од реакции
748
Многу Американски филмови си гледал. Тоа го има во Холивуд и на западот, кај нас тоа се случува како појавата на Халеевата комета.

Сериозно, ова што си го напишал многу ретко поминува кај нас.
Ќе волонтира човекот, но што после волонтирањето? Знаеш, многу успешни фирми кај нас од типот на Цементара, Телеком, Алкалоид, АД Европа, разни банки, секаде има опција за волонтирање, ама проблемот е што после истекот на периодот од волонтирање,
само кажуваат од тие фирмите ова: ,, Ќе ви се јавиме веднаш штом излезе можност да ве вработиме, сега во моментов не сме во можност и немаме во план да вработуваме".

Во меѓувреме обичен човек редовно следи огласи за работа на сите можни интернет страници, ги посетува и интернет страниците на тие големите фирми во државата, и што има да види човек после одредено време.
Се објавуваат огласи од тие фирмите со реноме меѓу кои и фирмите во кои има човекот волонтирано, пушта човек на огласите пријава со кратка биографија и скенирани документи за високо образование и се живо, но едноставно не го повикуваат ниту на интервју од фирмите кај волонтирал.
И се примаат на работа на убавите работни позиции ликови кои воопшто немаат ниту одено на волонтирање на пракса во тие јаките компании.

Зошто е тоа така да те прашам?

Тоа што си напишал е убаво, ама е и реткост, да не кажам шансите за такво нешто се како што имаме шанси да направиме нешто абнормално во моментов.
Apsolutno ne se slozyvam i ova od moe licno iskustvo ne od drygar na drygarka mi sto ima bratycetka so si ja cesla na levo. Posle fakultet, poso ne sum partiski orientiran i nemam tato i mama pozadi mene , probav volonterstvo vo farmacevska firma vo skolje 8 meseci, fativ gitla stranstvo 2 godini, se vrativ vo Vero 3 godini, od shopfloor po novo :) , do povisoki pozicii , potoa na oglas mi se ukaza prilika prefrliv na avijacija ,potocno ground control 3 godini, od ovde se prefrliv na logistiks vo prehrambeno i ..... Do forumdizkiov kolega @Dimitrakis najdrugarski sovet , rascepi se od apliciranje sekade na sekoja pozicija , ke te primat nekade , potoa ima 4 cekori , iskusi, nauci od iskusenoto , evoluiraj ili nadgradi se , i prodolzi ili probaj odnovo. Nikogas za nisto ne e docna .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom