Огласи за вработување кои го заслужуваат вашето внимание

Дискусија во форумот 'Вработувањa и работа' започната од Acid, 9 октомври 2013.

 1. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.545
  Допаѓања:
  26.043
  Тука ќе објавуваме линкови до активните огласи за вработување кое вредат да се погледнат и отскокнуваат од секојдневните „работва во Дубаи“ и „бараме девојки за работа“ глупости кои ги сретнуваме по сајтовите за барање на работа. Исто така, воздржете се од објавување на огласи од типот на оние на кои вработените ги бираат по пат на „лотарија“ или од огласи за „интернет заработувачка“.

  Како за почеток:
  - Netcetera има неколку отворени позиции за систем, Windows, софтвер и db инженери. Огласот може да го погледнете на http://jobs.netcetera.com.mk/home.html


  Слободно дајте го и вашиот придонес на темава.
   
  На QueenOfNorth, Malcolm van den Сабаховић, Natural-girl и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. КвикСилвер

  КвикСилвер Модератор

  Член од:
  28 март 2010
  Мислења:
  4.422
  Допаѓања:
  5.439
  За преку 7.000 наши клиенти во Средна Европа ставаме на располагање 80.000 соработници и нудиме иновативни кадровски решенија, флексибилно и динамично повеќе од 20 години.
  За вработување кај наш клиент во Скопје потребен е:
  ПРОДАВАЧ

  УСЛОВИ:
  • Претходно работно искуство ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со фискална каса
  • Завршено минимум средно образование
  ПОНУДА:

  • Работа во продавница
  • Социјално осигурување
  • Фер и коректно плаќање

  Напомена: Ве молиме наведете ја позицијата за која аплицирате.

  Тренквалдер - Времено Вработување
  Адреса: 29-ти Ноември 62/1
  1000 Скопје
  Тел: +389 2 3246-899
  Факс: +389 2 3246-897
  e-mail: rabota@trenkwalder.com.mk

  http://www.trenkwalder.com/mk/Кандидати/барање работа.html?reference_id=MK2013250225
   
 3. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.708
  Допаѓања:
  10.149
 4. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  Тие те најмуваат тебе и фактички ти си вработен кај нив. А работиш за сосем трети. Колку ги мрзам тие агенциите за вработување. Секој месец те тераат да правиш нов договор. Треба измени во законот, ако те најмуваат подолго од 6 месеци истите треба после тоа да се потпишува договор на подолго време (пример на 12/24 месеци). Поарно баталете такви фирми посреднички овде. :)
   
  На Acid, Vori и Xibalba им се допаѓа ова.
 5. FLiX

  FLiX

  Член од:
  28 јануари 2007
  Мислења:
  9.850
  Допаѓања:
  1.551
 6. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  3.749
  Двапати најдов работа преку агенција за вработување. Легален рекет, работа која би била платена 18000 ја работиш за 10000, и тие ќе си ги чекаш 100 години дур ти ги префрлат.
   
  На Meh и ми се може им се допаѓа ова.
 7. FLiX

  FLiX

  Член од:
  28 јануари 2007
  Мислења:
  9.850
  Допаѓања:
  1.551

  Да на секаде се исто срање агенциите за вработување, јас работев БГ за една, добро беше што после 9 месци ме префрлија. Преку агенција земав двојно помалку плата уствари пола од платата за нив одеше.
   
 8. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.330
  Допаѓања:
  12.732
  Машински инжињер
  би го препорачал во една компанија.
  насока:производно машинство,хидраулика,заварување или нешто слично.
  (мотори-моторни возила не би одговарало ама ич)
  Да видиме дали ќе има некој незапослен да се јави(се разбира предност 10)
  Да ме контактира преку сандаче или пп како ли се вика.
   
 9. stipsburg

  stipsburg

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  4.679
  Допаѓања:
  8.502
 10. scary

  scary

  Член од:
  11 ноември 2009
  Мислења:
  2.790
  Допаѓања:
  2.598
  [​IMG]
  AKTOR
  Оглас за изразување интерес за вработување на проектот за Коридор 10 Демир Капија - Смоквица
  Проектот за изградба на автопатот на Коридорот 10, на делницата Демир Kапиja Смоквица е проект со кој се предвидува изградба на нова модерна автопатска делница Демир Капија Смоквица, во должина од 28.18 км, во согласност со европските стандарди, со што ќе се комплетира главната оска од Коридорот 10 која поминува низ Република Македонија. Заради комплексноста на теренот на кој ќе се извршуваат градежните работи, проектот е оценет како доста сложен и опфаќа изградба на мостови, тунели, надвозници и патни јазли.

  Изведувачот на Коридот 10 фирмата Актор, реномирана компанија во градежната индустрија во регионот, со докажана експертиза на повеќе крупни инфраструктурни проекти во Грција, Албанија и Романија, во моментов на проектот во Република Македонија, има ангажирано околу 330 вработени и секојдневно бројот го зголемува.

  Компанијата ги почитува сите прописи во однос на вработените вклучително и безбедност и заштита при работа.
  За да ги комплетира своите планирани проектни активности и задачи во периодот кој следи, а кој опфаќа изградба на повеќе мсктови, надвозници и патни јазли Актор има потреба од 250 искусни вработени со повеќегодишно работно искуство на проекти за поставување и изведба на високи конструкции до 100 метри, работа на висина, работа со големи челични и бетонски конструкции, транспорт и просторна манипулација на габаритни конструкции и нивно соодветно поставување
  Компанијата има потреба од градежни инженери, кранисти и работници.
  Вработените треба да имаат работно искуство на проекти на кои се поставувани мостови со Герберова греда односно конзолни носачи, засводени мостови, мостови со нпреднапрегнати греди, мостови лиени и обликувани со бетон, мостови со фина оплата и висина до 95 метри.
  Работните активности ќе се одвиваат на големи висини така што вработените треба да бидат во добра/одлична психофизичка состојба, да немаат страв од висини и да бидат подготвени да работат во ветровито опкружување.
  Работните часови на вработените како и досега ќе бидат согласно предвидената законска регулатива, односно зависно од работната позиција вработените ќе треба да бидат подготвени да работат во смени, и во зависност од темпото на активностите кои треба да се резимираат да се подготвени да работат по неколку прекувремени часови во работните денови како и за време на викенди.
  Актор има обезбеден превоз за вработените од околината на Демир Капија и Миравци, односно Актор е подготвен да обезбеди секојдневен транспорт на вработените со место на живеење со оддалеченост од максимум 70 км, а за вработените кои живеат на оддалеченост над 70 км Актор би обезбедил дополнителен надоместок за сместување во градовите од кои има превоз: Гевгелија, Валандово и Кавадарци.
  Воедно се повикуваат и вработени кои немаат работно искуство a се заинтересирани за работа на проектот да се пријават на овој оглас Одбраните ќе добијат соодветна обука за заштита при работа, работа на висина и користење на заштитна опрема, користење на соодветни алати како и се она што е неопходно за правилно извршување на планираните активности.
  Покрај тоа, вработените ќе имаат можност со стекнатото работно искуство на овој проект да добијат идни ангажмани на слични проекти на Актор или на неговите подизведувачи во земјава и странство, бидејќи ваквите компании секогаш се насочени кон обучување и ангажирање на квалитетни вработени на своите проекти.


  AKTOR Оглас за изразување интерес за вработување на проектот за Коридор 10 Демир Капија Смоквица. Компанијата има потреба од градежни инженери, кранисти и работници. Сите заинтересирани може да ги достават своите податоци во центрите за вработување на агенцијата за вработување co назнака „апликација за коридор 10“ или да се пријават на електронска пошта: construction@avrm.gov.mk
   
 11. сончко

  сончко

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  249
  Допаѓања:
  148
  На blue ladybug му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.545
  Допаѓања:
  26.043
  Ова нека ви служи како одличен пример за типот на преварантски огласи треба мора да избегнувате. @alexkoleva е баниран/а од форумот.
   
  QueenOfNorth, scary, musketarr и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  Налетавте на нешто интересно во последно време?
   
 14. bobipp

  bobipp Let's cook!

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.422
  Допаѓања:
  4.080
  Еве најново ако те интересира ама ваквите огласи од џонсоновци според мене е само мачкање очи. Кај ке вработат тие некој незнаен бе со никакво или минимално искуство. А па новопечен дипломец, нема шанси...ќе си најдат тие човек по други канали, преку огласов тешко. Али кој сака нека си ја проба среќата.
  http://www.fakulteti.mk/news/13-11-20/oglas_za_vrabotuvanje_vo_dzhonson_meti.aspx

  П.С. Еднаш бев на интервју Во Контролс, пред 2-3 години беше тоа...1000 денари ме кошташе да одам дотаму...:facepalm: не се ни понудија да ми го платат трошокот.
   
  На scary му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.545
  Допаѓања:
  26.043

Сподели преку: