Образованието и љубовта!

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
таа диплома ти е тикет до девојката од соништата која ќе ја загубиш по првиот разговор и ќе бидеш искрен со неа, односно ќе и кажеш дека ја немаш.
Кога ќе им спомнам дека заработувам повеќе од 30 илјадарки месечно моментално го забораваат муабетот за дипломата.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Не само образованието во врската,туку и љубовта во образованието.Јас на почетокот на оваа учебна година бев една од најодличните ученици во генерација...и бев мн.среќна за тоа...ама потоа почна да ми се мотка еден дечко...и сега намалив за 2(имам 2 четворки)Ми смета тоа многу,бидејки не сакам да мислам на него..ама а отварам книга си помислам нешто на него и КРАЈ на дискусија.Сепак и да започнеш конверазција со некој без образование не иде.Што може тој да ти каже.Тап е:back:
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Според мене би преферирала да имам образован дечко бидејќи мислам дека во голема мера зависи врската..Најпрво комуникацијата значи вокабуларо,потоа начинот на размислување бидејќи ипак се социализираме на некој начин во школото,потоа љубомората иксрено сметам дека ако сум успешна жена понатаки во животот и запознам машко со едвај едно средно нема да му биде мн баш мило да одам по семинари,здружување со колеги и сл.
Сметам дека убаво е и двете страни да се горе доле со образованието бидејќи полесен ќе им биде животот.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Според мене би преферирала да имам образован дечко бидејќи мислам дека во голема мера зависи врската..Најпрво комуникацијата значи вокабуларо,потоа начинот на размислување бидејќи ипак се социализираме на некој начин во школото,потоа љубомората иксрено сметам дека ако сум успешна жена понатаки во животот и запознам машко со едвај едно средно нема да му биде мн баш мило да одам по семинари,здружување со колеги и сл.
Сметам дека убаво е и двете страни да се горе доле со образованието бидејќи полесен ќе им биде животот.
Е добро де и јас сум со средно што ми фали :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Е добро де и јас сум со средно што ми фали :)
Подобро не прашувај.

Јас дојдов до заклучок дека најпаметните луѓе се со средно,сета ја разбираат,неможеш ништо да им објасниш...:лудача:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Дипломата ти е како...како џемпер.
А џемпер е парче облека што мајката му вика на чедото да го облече, кога на неа и е ладно.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Точно...а нејзина основа се парите и врските а не знаењето:pipi:
 

ThE LaDy CrOfT

lovely...
Член од
11 јануари 2010
Мислења
31
Поени од реакции
0
Iskreno , bitno mi e da covekot so koj pominuvam pogolem del od denot da me razbere koga ke mu kazam nesto, da e kulturen i obrazovan...Bi sakala da e nad mene, sto znaci bidejki jas se obrazovam i studiram ke si baram nekoj po moja merka...ne deka e merilo za pamet diplomata , bas naprotiv, ama so nea moze da se napreduva mnooogu poveke...:wink:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
...викенд во Барселона, а тебе платата на шанкер...
Ако еден од критериумите е да носи дома пари
Не би да критикувам у старт туѓи критериуми, но...наместо орбазование како пречка за врска ова испадна некако трчање по пари, спонзорски тип на муабет. Не е до образование, сепак парите се пречка :wink: Инаку и механичарот има пари, зависи како се снашол, али главно има.

Ова е
Цврст кур чуда праи.
Не му треба диплома да усреќи жена (било чистачка било докторка)
она што му останува на човек што нема спонзорски можности (и образование за реките низ Европа или музеите во Рим). На крају краева, од пари и хартија еден ден ќе и досади, ќе се засити, али од ова...јок :)

Лет, редно е да дадеш пристап до жиро сметка, со зелениве ништо ќар :wink:
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
Mnogu e interesna temata i citajci gi vasite razmisluvanja ili stavovi i jas bi sakala da go kazam moeto_Obrazovanieto ima mnogu golemo vlijanie vo ljubovta,a ne materijalizmot.Od licno iskustvo bi go kazala ova,razlikata ili jazot vo obrazovanieto na dvata partneri sekogas ce postoi i veruvajte e nenadminlivo,sekogas smeta.Koga sme mladi i zaljubeni ne smeta,no ponatamu vo zivotot e mnogu tesko.Partnerot so ponisko obrazovanie,na pr.so sredno ne moze nikogas da go dostigne drugiot.Stavovite,razmisluvanjata,kulturata,pogleditye kon zivotot se e razlicno,i veruvajte ponekogas partnerot se strami da go prestavi pred svoite kolegi....Nemozi preku nojc da se postigne nekoj sto povejce godini go ucel,ednostavno postoi ogranicuvanje...AKO E TAKA LESNO,SEKOJ BI SEDNAL ZA 5-6 meseci bi zel fak.diploma,preku obrazovanieto covekot intelektualno sozreva,spoznava,gi gradi svoite stavovi kon zivotot i t.n.Partneri na isto intelektualno nivo polesno se razbiraat,mislam obrazovanie,duri i ljubovniot zivot im e pobogat,polesno gi izrazuvaat custvata i neznostite mejgu sebe....OD ISKUSTVO jas ne se slozuvam so razlikata vo obrazovanieto,zatoa sto jazot vo tekot na zivotot e neminoven.......kulturoloskite razliki si go pravat svoeto..
 
Член од
14 јуни 2009
Мислења
147
Поени од реакции
21
богами какво време дојде да секаква багра испозаврши факултет, образованието и не ми е некој репер за избор на девојка...незначи дека ако немаш факултет не си доволно образован и паметен...не ми значи ништо ни образование, ни пари, ни вера, ни статус ни бутур...ич не сум практичен кога е во прашање љубов(па и чисто само бендисување на девојка) и неможам а и несакам да калкулирам...работите си се креираат или распаѓаат сами по себе, нема потреба од шаблони
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Partnerot so ponisko obrazovanie,na pr.so sredno ne moze nikogas da go dostigne drugiot.
Мислата ти е комплетно ретардирана.

Чекај бе малце на кои факсови вие завршувате?
Ко да имате АјКју 200 или сте некои врвни нуклеарни физичари па сте си набиле комплекси дека сте посебни и со тоа се издвојувате од останатите.

Каква е таа посебност што ја дава факсот кога знаеме дека денес секој втор човек го завршува.

veruvajte ponekogas partnerot se strami da go prestavi pred svoite kolegi....
Кои колеги жити леб ти во Гугл да не работиш?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Забележав дека сите го губите од вид тоа дека ако некој има завршено факултет не го прави воспитан и интелигентен човек. Пред се' битно ми е да е човекот интелигентен за да можам да развијам било каква дискусија со него, а со тоа нели и да се создаде некаков однос. Дискриминирам по интелигенција, не (само) по образование. :pipi: Да, битно ми е партнерот да има желба да напредува, да се образува, да се изгради како личност. Секако не би можела да бидам со некој кој е неамбициозен и нема желба интелектуално да се развива.
Не мислам дека факултетот го прави човекот, но, едноставно, ме привлекуваат паметни луѓе со желба за учење и успех :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Забележав дека сите го губите од вид тоа дека ако некој има завршено факултет не го прави воспитан и интелигентен човек.
богами какво време дојде да секаква багра испозаврши факултет, образованието и не ми е некој репер за избор на девојка...
Суштината на муабетот со ова е опфатена...какви луѓе се шетаат со факултетски дипломи


Partnerot so ponisko obrazovanie,na pr.so sredno ne moze nikogas da go dostigne drugiot.Stavovite,razmisluvanjata,kulturata,pogled itye kon zivotot se e razlicno,i veruvajte ponekogas partnerot se strami da go prestavi pred svoite kolegi....
Зш бе Вервериче? Во што да го стигне? Релацијата е завршено образование и љубов, а не интелигенција, број на прочитани книги, одело и машна и пари. Добрината не ти ја развива факултетот, односот и разбирањето кон другиот не ти ги подобрува дипломата, лошотилакот, злобата, зависта...не се поврзани со мр диплома. Нели љубовта као немаше граници, хемија, дивајн привлекување...
Дали можеби се работи за претставување на партнерот во друштво каде некому статусот е битен???? Дали ако мојата брачна другарка беше со средно јас ќе се срамев да ја воведувам и запознавам со мојот круг на луѓе со диплома и "некојси статус"???
И секако парите и можноста за напредување што пак не е поврзано (само) со љубов туку со други потреби. Идеално би било и љубов и пари ама...кој како си е учен, тоа го одбира кај партнерот.
А за односот пари-диплома...голем број мои школски немаат магистерски дипломи, но одлично се прилагодија (хм, за Макиз, Дестан, Семенарна...имаш слушнато :wink:). Башка се широкогради луѓе, имаат интересни размислувања и ставови...

Но секој си има свои критериуми за одредена работа па и за љубовта...а што беше тоа љубов :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom