ОНЕ и ВИП се споија

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
На Вип а ја сменив тарифата на Џабест сега сум на Оне мрежата или на Вип?
На Вип мрежа си, а и пред да ја смениш си бил на Вип мрежа, освен ако не живееш во западна Македонија (Тетово, Кичево, Гостивар итн.)
Околу 90% од мрежата на ОНЕ е изгасена освен западна Македонија, но најверојатно до 1 Октомри ОНЕ мрежата ке бие 100% изгасена.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
На Вип мрежа си, а и пред да ја смениш си бил на Вип мрежа, освен ако не живееш во западна Македонија (Тетово, Кичево, Гостивар итн.)
Околу 90% од мрежата на ОНЕ е изгасена освен западна Македонија, но најверојатно до 1 Октомри ОНЕ мрежата ке бие 100% изгасена.
Koga sum vo Kumanovo ili Skopje seuste sum na starata ONE mreza i 3G ne e ogranicen na 4 mbps kako 3g-to na vip
 
B

bngj45

Гостин
На Вип мрежа си, а и пред да ја смениш си бил на Вип мрежа, освен ако не живееш во западна Македонија (Тетово, Кичево, Гостивар итн.)
Околу 90% од мрежата на ОНЕ е изгасена освен западна Македонија, но најверојатно до 1 Октомри ОНЕ мрежата ке бие 100% изгасена.
А нема да ги спојуваат двете мрежи во една?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
На Вип мрежа си, а и пред да ја смениш си бил на Вип мрежа, освен ако не живееш во западна Македонија (Тетово, Кичево, Гостивар итн.)
Околу 90% од мрежата на ОНЕ е изгасена освен западна Македонија, но најверојатно до 1 Октомри ОНЕ мрежата ке бие 100% изгасена.
Po koj osnov smetas deka One mrezata e isklucena ...?....
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
1.340
На Вип мрежа си, а и пред да ја смениш си бил на Вип мрежа, освен ако не живееш во западна Македонија (Тетово, Кичево, Гостивар итн.)
Околу 90% од мрежата на ОНЕ е изгасена освен западна Македонија, но најверојатно до 1 Октомри ОНЕ мрежата ке бие 100% изгасена.
Нема везе јас секаде во државата сум по патишта и нонстоп сум на Оне мрежа.Никад не ми се префрлил на ВИП а бројот ми е ОНЕ.
 
Член од
27 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
95
зошто да гасат мрежна инфраструктура? не е можно да е само преименувана мрежата?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Нема везе јас секаде во државата сум по патишта и нонстоп сум на Оне мрежа.Никад не ми се префрлил на ВИП а бројот ми е ОНЕ.
Има везе има, не ти покажува дека е префрлен на ВИП ама на ВИП мрежа работи, затоа што новите базни што ги инсталираат работат и на фреквенциите на ВИП и на ОНЕ истовремено, но тоа е привремено додека е во тек гасењето на ОНЕ мрежата потоа ќе ги изгасат фреквенциите на ОНЕ, тоа е им е обврска од АЕК да ги ослободат фреквенциите.[DOUBLEPOST=1470077879][/DOUBLEPOST]
зошто да гасат мрежна инфраструктура? не е можно да е само преименувана мрежата?
Дупла мрежа значи дупли трошоци, кој сака да работи со дупли трошоци? Едноставно ја гасат мрежата на ОНЕ за да ги намалат трошоците.[DOUBLEPOST=1470077975][/DOUBLEPOST]
А нема да ги спојуваат двете мрежи во една?
Па баш тоа е спојувањето на двете мрежи во една :)
 
Последно уредено:

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
1.340
Има везе има, не ти покажува дека е префрлен на ВИП ама на ВИП мрежа работи, затоа што новите базни што ги инсталираат работат и на фреквенциите на ВИП и на ОНЕ истовремено, но тоа е привремено додека е во тек гасењето на ОНЕ мрежата потоа ќе ги изгасат фреквенциите на ОНЕ, тоа е им е обврска од АЕК да ги ослободат фреквенциите.[DOUBLEPOST=1470077879][/DOUBLEPOST]
Дупла мрежа значи дупли трошоци, кој сака да работи со дупли трошоци? Едноставно ја гасат мрежата на ОНЕ за да ги намалат трошоците.[DOUBLEPOST=1470077975][/DOUBLEPOST]
Па баш тоа е спојувањето на двете мрежи во една :)
Ако е така како што викаш има логика. Еве зашто. Порано никогаш немав 3Г покрај регионалниот пат Велес Штип. Сега приметив има нови базни станици и скоро цело време имам солиден 3Г на Оне. Дури смешно е што имам побрз 3Г таму по пат него ли во Штип и Кочани да речеме. А кога ќе ги вратат фреквенциите овие? Знам дека АЕК спомна сака да има конкурс за трет мобилен оператор пак. Луѓе не ми се верува значи во Косово има 3 виртуелни оператори и 2 нормални а ние толкава земја само 2 имаме и едвај една Лика која уште не работи како треба. Значи незнам веќе ми се иде да плачам.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
Ако е така како што викаш има логика. Еве зашто. Порано никогаш немав 3Г покрај регионалниот пат Велес Штип. Сега приметив има нови базни станици и скоро цело време имам солиден 3Г на Оне. Дури смешно е што имам побрз 3Г таму по пат него ли во Штип и Кочани да речеме. А кога ќе ги вратат фреквенциите овие? Знам дека АЕК спомна сака да има конкурс за трет мобилен оператор пак. Луѓе не ми се верува значи во Косово има 3 виртуелни оператори и 2 нормални а ние толкава земја само 2 имаме и едвај една Лика која уште не работи како треба. Значи незнам веќе ми се иде да плачам.
Denes sto zaprimetiv koga odis vo prebaruvajne na mrezi manuelno,do sega si gi davase mrezite site no osvem vip- od one i telekom bea zatemneti (ne mozes dase konektiras na niv) od denes mrezata na one 2g i 3g nee zatemneta- iprobuvam dase konektiram na nea vika vo momentov ne moze dase konektirate obidetese podocna,ova na u sim od Vip -a na drugiot telefon koj sto isto ima vip sim obicna -od nego si se zatemneti mrezite kako i do sega- i zaprimetiv deka internetot e uzas, speedtest e tapa, 3g od 1mbps, ne mrda a odese do 10 a 4g od 40~50mbps na edvaj 10 edvaj .....ova vo Prilep i od denes vo sabotata isto skenirav mrezi manuelno ne bese vaka,..... se javuvam 1234 za internetot da prasam. vikaat deka mrezata vo Prilep e zavrsena demek,- no nesto nee ok
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Denes otkako povtorno se ispokarav na 1234-so tetkata tamu, za brzinata na internetot, mi vika proverete sega treba da e ok, i pravam speedtest i na 3g i na 4g- i gledam malce so neveruvajne......
valjda my dojde umot.....
Wow ovie se mnogu dobri brizini, osobeno 3G
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Denes otkako povtorno se ispokarav na 1234-so tetkata tamu, za brzinata na internetot, mi vika proverete sega treba da e ok, i pravam speedtest i na 3g i na 4g- i gledam malce so neveruvajne......
valjda my dojde umot.....
Да се јавиш и од мојов број :)
моите резултати на 3г се за греотка

image.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom