ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Малку е чудна математикава ама се надевам дека ќе ја разбереш со тие 5000 евра не се купуваат само гласови на полицајци туку и на други кои немаат врска со полицијата само им даваат нивна подршка и се за нив. Како чин вреди пари буквално :). За разлика од 2001 кога им ги бараа парите назад и куќи со години не се поправаа ова е далеку подобро менаџирање на пост настанот.
Па Гошев на Телма кажа дека има над 7.000 души на платен список на МВР кои не се полицајци и на кои им се плаќало по 800.000 денари.

 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
паричната награда можеше да биде и поголема,борбата за татковината нема цена
Од причина што нема цена борбата за татковината за вакви ситуации се даваат различни ордени и одликувања.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
отидоа :(... морници ми идат кога го пишувам ова, зашто не знаев дека џандариве имаат таква несебичност и колку им се битни колегите. Можеби ради тоа што имам огромни предрасуди за истите.
Познато е дека пријателствата кои се ствараат во воени услови се најсилни од сите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.184
Поени од реакции
25.859
Знаеш, кога во САД претседателот дава заклетва вели дека ...I will faithfully execute the office...
Тоа е муабетот, инстутуциите треба да функционираат, без разлика кој е во нив. Институциите треба да бидат послилни од личностите, институциите се незаменливи, личностите можат да заглават во говна.

Па зарем на почетокот од 21 век ќе се давиме во султански менталитети, ќе ствараме народ кој е понизен и кој се плаши од Бог и неговиот намесник на земјата?
Така треба да биде, се согласувам, ама факт е дека моментално не е така. Моќта на институциите во државава е тесно поврзана со моќта на тие што ги водат. Доколку институциите ја изгубат моќта, ќе гледаме како неписмени племенски главатари (слични на оној што дефакто го имаше киднапирано Заев вчера) се власт на третина македонска територија.

И тоа не е само неоправдан страв, туку горка реалност. Заев вчера со посетата на Куманово го покажа тоа. После мала дестабилизација беше влечен ко партал и племе се изживуваше со него.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Па Гошев на Телма кажа дека има над 7.000 души на платен список на МВР кои не се полицајци и на кои им се плаќало по 800.000 денари.

Зборуваме за ова во Куманово така е насловот на темата а, не за некој фиктивен список кој наводно го имал МВР за некоја друга намена според некој опозицинер.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Зборуваме за ова во Куманово така е насловот на темата а, не за некој фиктивен список кој наводно го имал МВР за некоја друга намена според некој опозицинер.
Ти го слушна Гошев? Па тој кажа дека МВР имал список на доброволци, волонтери за одбрана на земјата. По моја логика и на нив ќе им исплати од овие премии.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Колку и да е жално, му лупнаа цена на човечкиот живот во Македонија. И тоа, преефтина, ако ме прашаш мене. Барем јас така го гледам тоа. А кога веќе на едни дадоа пари, ке мора и на сите останати. Ова се 10 пати подобро потрошени пари од Тркала, Врби, споменици и мал милион други глупости на кои потрошија пари мороните у влада.
Не знам за какво купување гласови збориш, кога 80% од оние што учестуваа во Куманово, сакаат да ја запалат Јанкуловска жива што им процуриле информации.
Со кој и џандар да направев муабет, чак и со овие ранетите, сите викаат, батали ме мене што сум 36 саата буден и неизбањат, колегите што отидоа :(... морници ми идат кога го пишувам ова, зашто не знаев дека џандариве имаат таква несебичност и колку им се битни колегите. Можеби ради тоа што имам огромни предрасуди за истите.

Тие луѓе веќе никогаш нема да бидат истите. Каков и тренинг да си поминал, не постои тренинг за убивање на друго човечко битие. Погледни ги само куќите, и ке ти стане јасно што се дешавало горе.

Пак ке кажам, немам никаков проблем се исплативе, едино за овие загинатите, сумата е пресмешна. Би им дал по најмалку 500.000Е на секое семејство.

Зашто, на крајот на денот, запрашајте се, дали би сакале да изгубите брат или сестра за трособен стан во Скопје?
Се сложувам,подобро пари да им дадат на овие луѓе него ли да ги даваат за глупости како примерите што ги кажа.Али тие пари нема да ги опороват од тоа што им се случи,нема да им ги избрише сликите од глава што ќе ги следат понатака во животот.Нормално дека ќе им е криво за колегите,заедно влегле во иста борба и да го знае и да не го знае ќе им е криво за него.На сите ни е жал за тие луѓе а не па на некој што бил рамо до рамо со него.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Така треба да биде, се согласувам, ама факт е дека моментално не е така. Моќта на институциите во државава е тесно поврзана со моќта на тие што ги водат.
Груевски имаше идеални услови да направи Македонија да биде таква. Имаше апсолутна власт во парламентот, поддршка од народот незапамтена во политичката историја на Македонија, поддршка од надвор. На него се гледаше како на млад проевропски, продемократски лидер. И што тој успеа да направи? Северна Кореја на Балканот, последниот бастион на апсолутизмот во Европа. Се опкружи со луѓе како Гордето и Миле без ронка демократски капацитет, со медиумски труби како Јанко, Миленко и Латас, и ја апсолутизира власта. Да не зборуваме за криминалот.

Јас не го гласав Груевски за од Македонија да направи конц логор, без разлика од која страна на жицата јас се наоѓам.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Ти го слушна Гошев? Па тој кажа дека МВР имал список на доброволци, волонтери за одбрана на земјата. По моја логика и на нив ќе им исплати од овие премии.
По твоја логика...информацијата е за тие што учествувале во Кумановската акција. Да не претеруваме сега.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Колку интересно е да се чита,на фејс и на форуми,спомнав пред некој ќе спомнам пак многу дебилен народ сме.Првата работа и најосновна па и ваљда по цел живот што ни ја трубат е да не се верува во политичари,овде изгледа не пали.Јас сфаќам да бидеш исманипулиран пред 10-15 години кога се немаше нет,ваква технологија и немаш поим што се случува во светот,ама сега?Најтрагично е што деца се занимаваат со политика и голем дел се претставуваат како партиски идеалисти од тип не сакам ништо од партија,трчам и гинам зошто ја сакам.Жално е да живееш во свет каде што сите млади во помодерните земји се занимаваат со како да станат поуспешни,како да направат нешто што ќе му помогне на државата да оди нанапред,а со тоа и самиот да има придобивка.Гледаме видео на нет прашуваат французи,американци кој им е претседател незнаат,ние сеир им фаќаме леле демек како е можно ,а нив патка не ги боли.Партијата е формирана за народот,а не обратно,само незнам колку тешко тоа да се сфати. Фактот дека некој сериозно сака да ја дестабилизира Македонија е очигледен,прво имаме снимки и разговори кои го разделија народот повеќе од кога и да било,имаме протести скоро секој втор ден(независно причина важно на улица прв ред да си) и го имаме третиот настан Гошинце/Кумано што држи вода исто како нареден премиер да ни биде црнец.Никој за овој напад не даде јасна изјава,прво како што го нагласуваат Учк(статус на фб,не релеванти документи,а да бидиме реални не ми се верува дека способни да се вооружат толку многу,зошто луѓево се од Косово и околина,земји пустош,пари за леб се нема,овие снајпери и гранати купиле,интересно), втора работа што апсолутно нема никаква причина да биде нападната Македонија(не сме никаков ебан фактор во реонот,за светот да не зборувам),трета работа Куманово(Град што нема никакво страшко значење во Македонија),четврто нивните планови да се нападнат Гостивар,Кичево,Тетово истовремено(е уште поголема трагедија,зборат нешто албанци стојат зад ова,војна ќе имало,а да влезеш во полиција Тетово или Гостивар,ќе сфатиш дека 80% од полицајците се албанци,да не напоменувам по 100 ти пат дека никој од овој регион не сака војна посебно не Албанците) и петто најпровидно е дека овие настани се случуваат еден по еден,од септември или кога и да почнаа до сега глава не сме кренале. Незнам како може толку само површно да се гледа на работите секогаш,изгреби ја површината на светот и мислиш дека целиот го разбираш,добро кој е толку способен од нашине политичари да организира нешто од овој тип?Кој е толку финансиски јак да даде толкава пара да организира нешто од овој тип?Му одговара на Груески,нели?Се исплашил од снимките од Заев па реши да направи детабилизација на земјата што може да донесе техничка влада,интересно.На Заев му одговорало?Спремен е да убива луѓе да дојде на власт,или чекајте најновото на албанските партии им одговора,даа зошто албанците од западна Македонија 90% се на работа,задоволни и супер си живеат.
Не готово кревам јас раце ваму само во Македонија има толкава поделеност на народот и да, не дај боже стварно да пукне ваму.Прво сите сами ќе се испотаме,а тие жто ќе преживеат нема да излезат,зошто треба да војуваат рамо до рамо со вмровци и сдсмовци.Смешно и жално.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.076
Поени од реакции
6.699
Од причина што нема цена борбата за татковината за вакви ситуации се даваат различни ордени и одликувања.
тоа не им бега,прво ордените ќе ги добијат,заедно ќе оди и паричната награда која ќе им даде дополнителен стимул за работа.............од некни нивниот живот е сосема променет,мисли на нив малце,а не само на партиски штабови
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.888
Поени од реакции
15.846
Oва инфо за жал, го добивам од се повеќе и повеќе страни...
Истото го продискутиравме и со еден член овде.



А бе ти разбираш дека зборев за месното население, а не за полицијата? Зашто ми одговараш со нешто што нема врска со тоа што го пишав?
Прочитај, пред да цитираш со, а бе, упади...



Колку и да е жално, му лупнаа цена на човечкиот живот во Македонија. И тоа, преефтина, ако ме прашаш мене. Барем јас така го гледам тоа. А кога веќе на едни дадоа пари, ке мора и на сите останати. Ова се 10 пати подобро потрошени пари од Тркала, Врби, споменици и мал милион други глупости на кои потрошија пари мороните у влада.
Не знам за какво купување гласови збориш, кога 80% од оние што учестуваа во Куманово, сакаат да ја запалат Јанкуловска жива што им процуриле информации.
Со кој и џандар да направев муабет, чак и со овие ранетите, сите викаат, батали ме мене што сум 36 саата буден и неизбањат, колегите што отидоа :(... морници ми идат кога го пишувам ова, зашто не знаев дека џандариве имаат таква несебичност и колку им се битни колегите. Можеби ради тоа што имам огромни предрасуди за истите.

Тие луѓе веќе никогаш нема да бидат истите. Каков и тренинг да си поминал, не постои тренинг за убивање на друго човечко битие. Погледни ги само куќите, и ке ти стане јасно што се дешавало горе.

Пак ке кажам, немам никаков проблем се исплативе, едино за овие загинатите, сумата е пресмешна. Би им дал по најмалку 500.000Е на секое семејство.

Зашто, на крајот на денот, запрашајте се, дали би сакале да изгубите брат или сестра за трособен стан во Скопје?
koga beše vojnata vo Slovenija , 1991, među JNA i platenicite (Kurdi a i drugi), platenicite dobivaa po 3000 DM od borba, nešto kako 3000 eur sega... no sega se kači cenata, se baraat platenici za kaj Isil... ima drug element zošto može da ima ušte ovakvi upadi, imeno ovie što odat kaj Isil pravat pauzi na 3 meseca, da ne gi otkrijat, t.e. odat vo Turcija na 3 meseca, od tamu tajno kaj ISIL, a pak tajno se vraćaat vo Turcija.. e koga se tuka na odmor baraat tuka angažman, tuka e poneopasno od kaj ISIL, i ako te zarobi policija ne te ubivaat, ima advokati, sudovi ...
... ova nema kraj da ima, a vržani ni se racete od razni sorosoidi i zapadni krugovi, iako istite kaj niv koristat drastični sredstva ( primer slučaj Charlie Hebdo) ...
okolu DEMAGOGIJATA denes Bejli pobara da ne se gonat šeptačite a oni go osudija na 35g Bredli ??? aman dosta veće fuck in Brain
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.496
Поени од реакции
30.057
Абе штабот не ве плаќа доволно.
Каков знак на учките, каков знак на албанците. Пола од луѓево на фесјбук шо ги иам се УЧК онда.
Ве оперираат од здрав разум ли, тоа ли е ?
А Inglourious, идиотите као мене немора да ги трпите у штаб. У штаб сите сте најпаметни. Не викам не.
И џабе е било какво резонирање со вас двајца после ова. Вие сте крајно неразумни и крајно несериозни ако реално верувате дека баш тоа со рацете е некаков показател.

Да се разбереме, јас Заев го сметам за крајно некомпетентен политичар. Човек пред се, политичар после тоа. Морам да го наведам ова зошто ВМРО тактиките на реплицирање во дискусија се однесуваат на тема „Комуњар“ или „Независен но изманипулиран“.
Eве уште еден/една со објективни и високо морални ставови, чиј свет е црно-бел, и каде тој/таа е БЕЛАТА а сите други се ЦРНИ што не се согласуваат со тие објективни и високо морални ставови (демек).

Шо велиш, ти Зајко не го љубиш, ама јас мора да су’ од вемеро? :)

Гледај, тоа што си копиљ(ка) па не си упатен(а) во која контација Албанците дигаат два прста, тоа не значи дека аман, гестот бил порака за мир... Гестот за нив означува победа, и ебате - за таков го знам уште од минатиот милениум (кога ти или не си бил(а) роден(а), или си цицал(а) палци - штом ова не го знаеш).
Ама секако те молам повеќе да не ме замараш со вакви ретардирани баналности (кои несомнено ти изгледаат важни во твојот црно-бел свет).
Те оставам поздравен(а) со следнава нумера:
@wicked_1 поздрав и до тебе! (и секако јави за тиквите) :rolleyes:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.236
Поени од реакции
5.187
Дарданија лажеше ко циган за поздравот вчера. Рецимо Македонци што ја виделе 2001ва, рецимо Македонци што живеат со Албанци, рецимо Македонци кои ги гледале протестите за Монструм.
Абсолутно нема никаква националистичка симболика, ако добро погледнеш тоа повише има значење на МИР , него на било што друго.

Сали Бериша го употреби кога го сруши комунизмот преку мирни протести, и ден денеска е димбол на демократите во Албанија, а социјалистите во никој случај не го употребуваат, дури му срушија еден споменик во Каваја кој симболизираше 2 прста.


Исто така 2 прста и на Косово симболизираат мир, таму двата прста потекнуваат од мирната резистенција, кога илјадници луѓе маршираа во тишина со кренати два прста.




Да беше албански националистички симбол не ќе смееја да го срушат тој споменик, и Хашим Тачи не ќе се поздравеше со лајк прстот.

Не продолжи повише, пошто банално е.
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133

Setete se na Egejska, razmislete trezveno i bez emocii i ne ja prokockuvajte Vardarska...............
 

Kajgana Shop

На врв Bottom