ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
14 април 2012
Мислења
31.659
Поени од реакции
62.993
Не разбираш бе ти, Клосе е Антички Македонец. Не се секираа што сите одговорни во државата ги немаше ден и пол.

Ова што Заев е глуп ко кур, ти доаѓа гратис. А и партискиве искористени куртони.​
Бидејки деновиве јадев гомна по фејсбук за луѓево што живеат горе у Диво Насеље, добив конкретна информација од роднина кој веќе не можел да ме гледа како се бламирам по фејсбук, дека населението од Диво Насеље неколку пати пријавило во полиција дека има групирање на луѓе кои не се од населбата. Информацијава ја добив од многу, многу, веродостоен избор, иначе, да беше некој друг, немаше теорија да му поверувам.
Единствено, не сакаше да ми каже по телефон од кога го знаеле ова.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
После читање на сите станици дојдов до заклучок дека македонија е марионета на цел ебен свет па као бе други мали држави ги немаат овие срања ко нас демек македонијае битна за сите јаки сили на планетава д ане иаме некој неодкриен извор на тони нафта или дијаманти ко јоханесбург
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
второ пратени 8 месеци пуштени да дојдат до километар на центар на град, трето срањево се дешава во многу деликатен период за власта и четврто за турскиот тек според мене ако сакаат американците сега за сега да не се гради само ке наредат ДУИ да излезе од владата и истата буквално паѓа и за секоја наредна влада ке играат на албанскиот фактор во владата, така да неверувам ниту американците да се замешани во оваа срање бидејќи ептен аматерски ке искочи од нивна страна
Делот каде што велиш до километар на центар на град, рачунај дека тоа е најголемиот срам за МВР, оти сигурно нема да го освојат центарот, и на плоштадот да се пукаат. Да беше кумановскио плоштад ко у Скопје на терористиве ќе им одговараше да се пукаат у центар, ќе имаше барем да се кријат зад спомениците.

За делот со дипломатијата... Нашиов сигурно има добивано пораки што смее, што не смее. Бојко Борисов во интервју ланско со Васко Ефтов кажува дека владата му е срушена заради гасоводот, од тоа по експлицитно кажано здравје.


Што ви значат двата дигнати прсти?
Кажано од @Dardan-ia : "Два брача, Македонац и Аљбанац" или исто може да има и друго значење "Зорани Заеви" , нели демек два исти симбола.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.869
Поени од реакции
15.822
Од прв ден како почна срањево сум убеден дека ова е масло на власта, само што очигледно ситуацијата на нив им избега од контрола, не верувам дека се толку големи монструми да дозволат губење на животи свесно, е сега кај повеќето работат емоциите и неразмислуваат како што треба, но јас во случајности неверувам и ова да се десило туку така случајно со цел создавање на голема албанија како некои што пропагираат, а како што можеме да видиме и самите албанци несакаат да војуваат за таа идеја барем во МК, второ пратени 8 месеци пуштени да дојдат до километар на центар на град, трето срањево се дешава во многу деликатен период за власта и четврто за турскиот тек според мене ако сакаат американците сега за сега да не се гради само ке наредат ДУИ да излезе од владата и истата буквално паѓа и за секоја наредна влада ке играат на албанскиот фактор во владата, така да неверувам ниту американците да се замешани во оваа срање бидејќи ептен аматерски ке искочи од нивна страна, и на крај краева размислете сега на кого му највеќе одговара оваа ситуација к после сите збивања немили што се десија, а пред да се десат имаше зовриена маса на луѓе кои бараа оставки на владата...
ne e prv slucaj, imavme nekolkuod2001 navaka..imase vo vreme namandatot na sdsm 2 slucki, edna vo z.makedonija i druga kondovo, a po toa i brodec 2007...pak ke potsetam na situacijata vo Albanija, slicna kako kaj nas, nivnatavlada ima najgolema korist odovakvi raboti kaj nas
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Еве јас ти кажувам дека сите штабови на ВМРО-ДПМНЕ во мојот општински беа затворени. Баш раздвижен бев во саботата, ги видов.
Не сум член на ДПМНЕ ама повеќе информации имам од тебе (незнам ти дали си член), беа барани на состаноци саботата во време на акцијата.
А и деновиве ќе се собираат да палат свеќи за починатите.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Наивно е само да се тврди дека ова е false flag операција на власта или пак дека опозиционеров стои позади групава.Ако направиме паралела со 2001 ситуацијата е иста,и тогаш Љубчо Герогиевски и Бранко се обвинуваа еден со друг кој тоа стои зад дестабилизацијата на државата а во мегувреме учк од неколку стотини регрути главно од Косово се рашири на бројка од неколку илјади и го отвори и Кумановскиот и Тетовскиот фронт.Слична ситуација(иако во помали размери до овој момент) се случува и сега,групава ни завзема караула без истрален куршум,а нашите политичари и посебно бледото и слепо партиско членство (од двете страни) побрза да ја добие трката за тоа кој ке извади покреативна верзија за тоа како политичкиот противник е сатаната и виновникот за настанот.
Да скратам ,заклучокот е дека ги повторуваме грешките од 2001,единствена светла точка во ситуацијава е што акцијата се заврши релативно брзоза Urban Warfare задача која можеше и да потрае до 2-3 дена,барем не ја повторивме грешката од Арачиново.
Да бидам искрен бев убеден дека Гошинце е false flag operation на власта со цел на дефокусирање на јавноста,но ако човек размисли добро не треба да ги отфрли сите опции и можности.


1. False Flag Operation
- Тешко дека Груевски би профитирал од ваква операција, во предвечерието на објавување на бомбата за Монструм - докулку се покаже дека власта криела монтирала или наводно ги осудила осомничените без докази тоа ке предизвика големи протести кај албанското население кое со милни уши ке ги дочека ваквите информации кои би ги искористиле како доказ за нивната опесправеност и како доказ дека нема живот за нив во оваа земја па се приморани да се борат за Г.албанија

-Груевски знае дека бомбите на Заев не содржат ништо компромитирачко,во тој случај ваква операција пи послужила за дефокусирање.

2.Turkish Stream
- Наивно е да се тврди дека Американците ке дозволат изградба на руски гасовод сега,зашто би го спречиле Јужен тек а би го дозволиле Турски тек...нема логика.Иако малку звучи како теорија на заговор сепак не треба да се исклучува таа можност.Точно е дек Американците можат со еден повик на грујо да му наредат буквално да се откаже од преоктов,но сепак нивната политика во последните 2 декади е повеке на покажување на мускули а помалку на дипломатија.

-Контра аргумент на ова е фактот што Грција е веке под голем притисок од Америка да се откаже од проектот

https://www.youtube.com/watch?v=mMn08xTx9UQ


3.Искористување на Состојбата во МК
Фак е дека Голема албанија е сонот на големо огромно мнозинство од албанциве во регионов,посебно на косовското лоби кое важи за најекстремно мегу албанциве.Во моментот на најголемата политичка криза во Мк наивно е да се очекува дека албанците ке седат мирни и нема да пробаат да ги реализираат своите интереси(читај голема албанија),срањето од нивните политички лидери како нив не им одговара војна и како они се за мир и стабилност е веке слушнати и видено(Џафери - Тачи и Имери во предвечерието на војната во 2001 го збореа истово срање)
Интересен податок е што поголем дел од командативе на групава имаат и тоа јаки врски со албанскиве политички партии како што видовме.И за крај на не се лажеме и да ги отвориме очите,тој истиот Албанец од групата која стоеше кај пазарот во ку додека траеше акцијата на полицијата и зборуваше за соживот,доби аплаузи од другите луге таму( претежно албанци),за истата таа група на албанци кога специјалните сили ја напуштаа дивата населба ги исвиркуваа извикуваа учк и ги нарекуваа специјалците убијци,ги нарекуваа убијци лугето кои загинаа за нив.
Соживот е една убава билка но таа изгледа не вирее на нашава почва.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.179
Поени од реакции
25.825
Не сум член на ДПМНЕ ама повеќе информации имам од тебе (незнам ти дали си член), беа барани на состаноци саботата во време на акцијата.
А и деновиве ќе се собираат да палат свеќи за починатите.
Од беа барани на состаноци (што е нормална активност) и деновиве ќе се собираат да палат свеќи за починатите до се собираа пред штабовите за некоја цел има квалитативна разлика. ВМРО го собира членството на состаноци бар еднаш месечно, а неретко и еднаш неделно.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Од беа барани на состаноци (што е нормална активност) и деновиве ќе се собираат да палат свеќи за починатите до се собираа пред штабовите за некоја цел има квалитативна разлика. ВМРО го собира членството на состаноци бар еднаш месечно, а неретко и еднаш неделно.
Денеска ќе се собираат да палат.
А и што има да ги собираат на таков ден, кога сите со мислите беа во Куманово ?
И немој мене тие филмови колку пати ги собираат, не сум мало дете.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.179
Поени од реакции
25.825
Денеска ќе се собираат да палат.
А и што има да ги собираат на таков ден, кога сите со мислите беа во Куманово ?
И немој мене тие филмови колку пати ги собираат, не сум мало дете.
И симболичен марш ќе прават, не само што ќе палат свеќи. Што има да ги собираат не знам, ти тврдиш дека ги собираат, ти треба да кажеш тоа. Така функционира тоа, кај возрасни луѓе.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Не сум креатор на сликата, затоа што не мислам дека Заев тоа го направил намерно. Ама тоа што е глуп идиот не е оправдување, бидејќи има значајна општествена функција. И не ми смета што го распнуваат за тоа.

И мене за него не ми е гајле, ми смета што народов е толку многу затупен со моронска пропаганда и го има исклучено мозокот.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Ова со оштетава, дали ќе се префатат со барањата за враќање оштета на бранителите од 2001 (најголем дел од загинатите беа тогаш)?:cautious:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
И симболичен марш ќе прават, не само што ќе палат свеќи. Што има да ги собираат не знам, ти тврдиш дека ги собираат, ти треба да кажеш тоа. Така функционира тоа, кај возрасни луѓе.
Тврдам пошо знам, а зошто ги собираат неможам да кажам пошо не сакаат тоа да ми го кажат.
Сигурно ги информираат како да се спинува тој ден, и како да се лажи народот.
Мора да си имаат спремен одговор на секое прашање.

А не ми е јасно зошто ги викаат на штабско групно палење свеќи, зошто мора све кај нив да биде официјално и обележано, нека ги остават луѓето спонтано тоа да си го направат, а де се брукаат вака.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.179
Поени од реакции
25.825
И мене за него не ми е гајле, ми смета што народов е толку многу затупен со моронска пропаганда и го има исклучено мозокот.
Јас не реков дека не ми е гајле. Напротив, исклучително битно ми е. Затоа што е лидер на македонска опозиција. И како таков претендира да стане власт. Народот е како сите други народи. Ништо помалку, ништо повеќе.
 
Последно уредено:

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.121
Поени од реакции
5.025
http://slobodenprostor.com/?p=7775
Слично на мое мислење.
Она со сочуство од амбасадата ми беше сомнително уште првиот ден како они одма први изразија сочуство а немаше официјална информација тие го направија тоа намерно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom