ОБИЧАИ - СУНЕТ

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Ефтини приказни,
Мојата кожичка ниту ја видов! Конто...
Кожичката се остранува поради што е СУНЕТ... јас и сите муслимани го почитуваме тоа , скоро сите го практикуват тоа!
Веке причините се познати зошто се остранува кожичката:smir:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
:) Да те прашам за болдираното и подвлечено зборче ПОРАНО, дали мислеше на предисламскиот период или на почетоците на исламот, зошто гледам некои страшни нелогичности ( да не речам глупости ) во твојот пост?
Под порано мислева на предисламскиот период
еве ги функциите на тоа што се отсекува

The foreskin has twelve known functions.

They are:
  1. to cover and bond with the synechia so as to permit the development of the mucosal surface of the glans and inner foreskin.
  2. to protect the infant's glans from feces and ammonia in diapers.
  3. to protect the glans penis from friction and abrasion throughout life.
  4. to keep the glans moisturized and soft with emollient oils.
  5. to lubricate the glans.
  6. to coat the glans with a waxy protective substance.
  7. to provide sufficient skin to cover an erection by unfolding.
  8. to provide an aid to masturbation and foreplay.
  9. to serve as an aid to penetration.
  10. to reduce friction and chafing during intercourse.
  11. to serve as erogenous tissue because of its rich supply of erogenous receptors.
  12. to contact and stimulate the G-spot of the female partner.
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Обрежувањето од хигиенски причини не држи вода. Тоа е само традиција која се практикува дали заради верата или заради недоволна информираност за функцијата која ја врши кожата која се отстранува.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Или колектор на урда и габи, се е во погледот.

Поентата со влакната ми беше дека сите знаеме дека човекот не е совршен, па малку "модификации" нема да наштетат :icon_lol:
Малку ми е чуден ставот на оние што не се циркумзирани... ние, оние другите ги знаеме негативностите од тоа да си циркумзирани, а имаме неутрални (лекари) што не гледаат ништо лошо во тоа. Пенисот самиот е доста валкан (има валкана задача, јебига) така да не му треба никаква заштита, туку напротив, во тој затворен простор, со изворот на бактерии и глупости затворен во него, се создава совршен извор на секакви болести, далеку од тоа да е заштита од надворешни влијанија.
Од хигиенска гледна точка веќе е докажано па сега би било бајато пак да се докажуваме, од сексуална гледна точка логички можеш да ја решиш загатката дека кадешто кожата е убаво оптегната подолго уживаат и двата партнери, а не и се качуваш на жената и во 2 потеза си готов... Крајниот став ќе си остане ваш, само кога за момент би престанале да гледате на ова како религиозен адет, можеби (евентуално) ќе ги видите придобивките. Како што веќе ги гледаш придобивките од мазна маца.
Принц, сечи си го колку сакаш, ако не се бањаш редовно и ти урда и габи и фунги ќе собираш по цело тело. Така да, хигиенските причини не држат вода. ТОЧНО е дека постојат Медицински, но не и хигиенски причини.
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
апсолутно хигиенски причини не постојат токму кожата е за одржување хигиена односно не е изложен на надворешни влијанија а кој не се бања ке корни смрди ја сечен ја не сечен.
Инаку еден муслиман другар ми кажа дека немале зодоволство во ерекцијата која значително била намалена затоа во анал практикувале
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
апсолутно хигиенски причини не постојат токму кожата е за одржување хигиена односно не е изложен на надворешни влијанија а кој не се бања ке корни смрди ја сечен ја не сечен.
Инаку еден муслиман другар ми кажа дека немале зодоволство во ерекцијата која значително била намалена затоа во анал практикувале
Знам што сакаш да кажеш ама погрешно се изрази, не е поврзно со ерекцијата туку со сечењето на некои нервни завршетоци.
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Знам што сакаш да кажеш ама погрешно се изрази, не е поврзно со ерекцијата туку со сечењето на некои нервни завршетоци.
da toa e zatoa imale namaleno zadovolstvo:smir:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Порано во арабија и египет каде што има пустини и е жешко, луѓето се сунетисувале за да одржат хигиена пошто не се бањале(1 годишно се бањале) ама покрај овакви услови денес смешно и апсурно е да се отсекува толку витален дел од машката анатомија,
сите знаеме дека главата на пенисот е најчувствителен дел, со самото триење во гаќи на оголената сунетисана глава и отапува сензибилноста(затоа сунетисаните можат подолго да издрќат во кревет без да свршат) затоа што потешко достигнуваат оргазам зошто пенилната сензација им е отапена, десензибилизирани се.

Не може да се споредува тасма(депилирана вагина со сунет) може да се споредува сунет со кастрација.
Emi ako de, podobro za vas zenite. Celo vreme trubete kako mnozina maski svrsavaat pred vreme i mnogu pred vas, a sega kukate ebago. :)

Hyp se t'vrava zbrit se t'vrava- velime nie albancite. :)
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:pos::pos::pos: Така е!
И не да не знаат дека е подобро (јас би рекол потребно), туку затоа што знаат дека муслиманите се прават Сунет , па сега им е криво да признаат.

П.С. Кај нас во едно соседно христијанско село еден човек бил обрежан, и како што самиот кажуваше дури и ден денес викаат по него: " Ене го Турчинон!"

Примитивизам. Или ние шо велеме каурска работа.:tv:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
:pos::pos::pos: Така е!
И не да не знаат дека е подобро (јас би рекол потребно), туку затоа што знаат дека муслиманите се прават Сунет , па сега им е криво да признаат.

П.С. Кај нас во едно соседно христијанско село еден човек бил обрежан, и како што самиот кажуваше дури и ден денес викаат по него: " Ене го Турчинон!"

Примитивизам. Или ние шо велеме каурска работа.:tv:
Според мене нема попримитивен збор од каур (на турски Qafir).
Зборот бил користен во негативна и навредлива смисла па исто како и албанците кои се алергични на ш-зборот, така и јас би те замолил да внимаваш кај користиш тоа. :nenene:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ок, процедуралната забелешка ти беше на место. А сега да се вратиме на темата,може? :)
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
na temata ne i treba seksualen aspekt no jas bi bila drska i bi rekla-deka seksot so obrezan maz e neverojaten i deka nikogas vo zivot ne sum bila poblagodarna sto go praktikuvam toj cin so obrezano kure.

rizikot za HPV(polovo prenoslivi bolesti ecetera) e za 80% NAMALEN koga se praktikuva seks so obrezano kure. ne barajte citati ili izvadoci u hrvatski broj na ubavina i zdravje go procitav toa.




p.s.poubava glava ne sum videla:vozbud:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
na temata ne i treba seksualen aspekt no jas bi bila drska i bi rekla-deka seksot so obrezan maz e neverojaten i deka nikogas vo zivot ne sum bila poblagodarna sto go praktikuvam toj cin so obrezano kure.

rizikot za HPV(polovo prenoslivi bolesti ecetera) e za 80% NAMALEN koga se praktikuva seks so obrezano kure. ne barajte citati ili izvadoci u hrvatski broj na ubavina i zdravje go procitav toa.




p.s.poubava glava ne sum videla:vozbud:

Извини на индискреција ама колку ГЛАВИ си видела?
Ставањето на сатар и полов орган во ист контекст и оправдување на тоа со некакви списи од Арабија од пред 1400 години...
Ај застанете настрана малку и размислете дали има логика...

Нели чоеко беше по божја лика и прилика створен, арно ама не цел...нешто било сувишно...

Бидејќи е залудно да се бара логика и разум кога религијата е во прашање...размислете...
Ко ќе имате машки деца ќе ги носите да им го СЕЧАТ со насмевка и радост...ЈАД И БЕДА...

Еве музички поздрав...КОЈ Е ВО ПРАВО?

 
P

Princ

Гостин
ADVISOR и BRAINLESS банирани од тема рака под рака.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Сунетот не е верска процедура.. Тоа е медицинска процедура... Па и некои христијани го имаат направено (сунетот) тоа е чисто медицински нема врска со религијата :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom