ОБИЧАИ - СУНЕТ

Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
Бог на Авраам му дал заповед да се обреза секое маско дете во 8 ден а за тоа кожата нема врска бас сега седам со еден другар оџае сега си дојде од истамбул таму студира и он вика дека козата сега лекарите не ја даваат назад иде у канта така да со јадењето си нема врска
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Бог на Авраам му дал заповед да се обреза секое маско дете во 8 ден а за тоа кожата нема врска бас сега седам со еден другар оџае сега си дојде од истамбул таму студира и он вика дека козата сега лекарите не ја даваат назад иде у канта така да со јадењето си нема врска
Тоа го прават застарените муслимани.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
На синот кога беше некаде 3/4 години му се залепи горниот дел од кожичката, пробавме со повеќе начини да се отвори делот ама не успеавме. Го носев на повеќе лекари (дека две мислења се подобри од едно) и сите ми препорачаа да се отстрани горниот дел. Многу стручен и добро познат детски уролог го изврши зафатот. Имаше две опции: Да се сече малку како рез, или скроз да се отстрани. На моето прашање што е подобро, ми ја кажа втората варијанта како подобра... Вели да е до мене, би рекол сите машки деца да им се отстрани горниот дел од кожичката :toe:
Нормално се се одвиваше под дејство на наркоза...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
На синот кога беше некаде 3/4 години му се залепи горниот дел од кожичката, пробавме со повеќе начини да се отвори делот ама не успеавме. Го носев на повеќе лекари (дека две мислења се подобри од едно) и сите ми препорачаа да се отстрани горниот дел. Многу стручен и добро познат детски уролог го изврши зафатот. Имаше две опции: Да се сече малку како рез, или скроз да се отстрани. На моето прашање што е подобро, ми ја кажа втората варијанта како подобра... Вели да е до мене, би рекол сите машки деца да им се отстрани горниот дел од кожичката :toe:
Нормално се се одвиваше под дејство на наркоза...
Добро рекол докторот.:) Без оглед на се, медицината ќе мора да ја признае благодетта на обрезувањето.

А ти воопшто да не му бериш гајле на синот. Она што погоре го спомна филозофката нема никаква врска. Значи да се повторам ( ме мрзи сега да барам написи) современите медицински испитувања за обрезувањето се усогласени и јасни: -Обрезувањето е благодет за машкото, никако казна!

Арно си рекол докторот.:smir:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Добро рекол докторот.:) Без оглед на се, медицината ќе мора да ја признае благодетта на обрезувањето.

А ти воопшто да не му бериш гајле на синот. Она што погоре го спомна филозофката нема никаква врска. Значи да се повторам ( ме мрзи сега да барам написи) современите медицински испитувања за обрезувањето се усогласени и јасни: -Обрезувањето е благодет за машкото, никако казна!

Арно си рекол докторот.:smir:
Гледаш за ова нема да се сложиме. Тоа што е за тебе благодет за другите е казна. Секој со своето!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Добро рекол докторот.:) Без оглед на се, медицината ќе мора да ја признае благодетта на обрезувањето.

А ти воопшто да не му бериш гајле на синот. Она што погоре го спомна филозофката нема никаква врска. Значи да се повторам ( ме мрзи сега да барам написи) современите медицински испитувања за обрезувањето се усогласени и јасни: -Обрезувањето е благодет за машкото, никако казна!

Арно си рекол докторот.:smir:
Медицината ќе признае? Можда во Саудиска Арабија и Јемен...
Тоа што го напиша филозофката има врска.
Колку линкови сакаш со усогласени медицински испитувања дека обрезувањето не чини? 5,10,50,100?

Добро се функционира и без тој благодет:pos2:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Гледаш за ова нема да се сложиме. Тоа што е за тебе благодет за другите е казна. Секој со своето!
Ај нека биде така!

Медицината ќе признае? Можда во Саудиска Арабија и Јемен...
Тоа што го напиша филозофката има врска.
Колку линкови сакаш со усогласени медицински испитувања дека обрезувањето не чини? 5,10,50,100?

Добро се функционира и без тој благодет:pos2:
:) Тоа го прават за инает само атеистичките медицинари, демек да и опонираат на религијата.:pos2: А не дека не знаат. :helou:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Шо ќе се исечи не се враќа назад хахаах замисли да имаше во религијата очните капаци да се поткастрат...тие како и кожата на курот служат за заштита и како такви се дадени од природата која ги предвидела за намената за која служат. А не за сатарот на некој оџа или доктор...
А за хигиена, атеистичките шејтани и зерзевули измислиле сапун,шампон,гел за туширање и други ѓаолштини...
не е бре ова палестина пред 2000 години или арабија пред 1400 еееј време е поминато...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не ги сакам влакнести, макар да имало и некој фетиш по такви работи :pos2:
Има голема разлика - влакната се остаток од времето кога луѓето наликувале на врколаци...заради студот...крзно...е сега тоа веќе не е потребно па отпаднало со еволуцијата.
И сега влакната немаат никаква улога (освен иритација при секс) само се остаток-атавизам од некогаш така да - брич...
И за разлика од кожинката - повторно растат...секогаш се враќаат...
Кожинката има улога која не се изменила - заштита на најосетливиот дел од машката анатомија.
 
P

Princ

Гостин
Кожинката има улога која не се изменила - заштита на најосетливиот дел од машката анатомија.
Или колектор на урда и габи, се е во погледот.

Поентата со влакната ми беше дека сите знаеме дека човекот не е совршен, па малку "модификации" нема да наштетат :icon_lol:
Малку ми е чуден ставот на оние што не се циркумзирани... ние, оние другите ги знаеме негативностите од тоа да си циркумзирани, а имаме неутрални (лекари) што не гледаат ништо лошо во тоа. Пенисот самиот е доста валкан (има валкана задача, јебига) така да не му треба никаква заштита, туку напротив, во тој затворен простор, со изворот на бактерии и глупости затворен во него, се создава совршен извор на секакви болести, далеку од тоа да е заштита од надворешни влијанија.
Од хигиенска гледна точка веќе е докажано па сега би било бајато пак да се докажуваме, од сексуална гледна точка логички можеш да ја решиш загатката дека кадешто кожата е убаво оптегната подолго уживаат и двата партнери, а не и се качуваш на жената и во 2 потеза си готов... Крајниот став ќе си остане ваш, само кога за момент би престанале да гледате на ова како религиозен адет, можеби (евентуално) ќе ги видите придобивките. Како што веќе ги гледаш придобивките од мазна маца.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Порано во арабија и египет каде што има пустини и е жешко, луѓето се сунетисувале за да одржат хигиена пошто не се бањале(1 годишно се бањале) ама покрај овакви услови денес смешно и апсурно е да се отсекува толку витален дел од машката анатомија,
сите знаеме дека главата на пенисот е најчувствителен дел, со самото триење во гаќи на оголената сунетисана глава и отапува сензибилноста(затоа сунетисаните можат подолго да издрќат во кревет без да свршат) затоа што потешко достигнуваат оргазам зошто пенилната сензација им е отапена, десензибилизирани се.

Не може да се споредува тасма(депилирана вагина со сунет) може да се споредува сунет со кастрација.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Најголем дел од жените можат да свршуваат многу пати (пример 10) во пола час.
Најголем дел од мажите можат да свршат еднаш во пола час.
Природа едноставно.
Гледаш, избалансирано е се, за да се сретнат на пола пат :icon_lol:
ехехе ама не функционира тоа така принц:) жените имаат многу ерогени зони а мажите само една:) на која што и треба заштита за да не стане од ерогена неерогена и воала:) ете ти ја улогата на кожинката што се отсекува при сунет,иначе ти велам навистина има жени што брзо свршуваат одма по 3 минути:) само не си налетал на таква можда
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
ехехе ама не функционира тоа така принц:) жените имаат многу ерогени зони а мажите само една:) на која што и треба заштита за да не стане од ерогена неерогена и воала:) ете ти ја улогата на кожинката што се отсекува при сунет,иначе ти велам навистина има жени што брзо свршуваат одма по 3 минути:) само не си налетал на таква можда
Убаво објаснето...
Тоа за среќавањето на пола пат...

И целава комбинација - нож и кур...не одат заедно...барем јас така разбирам...

Истата логика можат да ја користат и при женското обрезување кое се практикува во некои земји...демек здраво е, нема инфекции...и подолго ќе и треба да сврши...ако воопшто може после таквиот зафат...и тоа не ми фаќа умот...нож и клиторис...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Порано во арабија и египет каде што има пустини и е жешко, луѓето се сунетисувале за да одржат хигиена пошто не се бањале(1 годишно се бањале) ама покрај овакви услови денес смешно и апсурно е да се отсекува толку витален дел од машката анатомија,
сите знаеме дека главата на пенисот е најчувствителен дел, со самото триење во гаќи на оголената сунетисана глава и отапува сензибилноста(затоа сунетисаните можат подолго да издрќат во кревет без да свршат) затоа што потешко достигнуваат оргазам зошто пенилната сензација им е отапена, десензибилизирани се.

Не може да се споредува тасма(депилирана вагина со сунет) може да се споредува сунет со кастрација.
:) Да те прашам за болдираното и подвлечено зборче ПОРАНО, дали мислеше на предисламскиот период или на почетоците на исламот, зошто гледам некои страшни нелогичности ( да не речам глупости ) во твојот пост?
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Добро бе... ве читам од преѓеска и неколкупати се обидов да постирам... ама ради функцијава која ја носам а и поради тоа што не ми е во мој стил да го наречам некого т.е споредам со некоја ниско интелегентна форма на живот која верува во се што гледа и слуша се воздржав, зарем ВЕРУВАТЕ во тоа :pos: обичај или не, кој будала ќе седне да јаде првин, и кое е задоволството од тоа да начекаш кожичка од пенис и тоа варена... ај да беше пржена и крцкава... распрашајте се по другари... упс изгледа ги немате па што сте напале дека муслимански обичај е пенис супа.

п.с Магарето ЛЕТА.
Да , ама во Кина јадат кучиња,Италијанците јадат жаби , Мексиканците јадат бубашваби , така да анитинг ис посибл
 

Kajgana Shop

На врв Bottom