Нострадамус

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.504
Поени од реакции
47.658
Гонете го у пичку матер бе.. што треба да си звер да предвидиш дека ке има војни во планета кај што секој со секој се мрзи до коска???
Истерсол 300 верзии 50 му упалиле и одма звер е :):):)
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
верувам во нострадамус и многу работи ми имаат кажувано професорите во школо што се имаат случено но што читав тука ме плашат работиве:uvo:

јас имам читано дека предвидел во 20 век ке се роди во мало место некој човек кој ке биде многу познат, кој ке загине од негов најдобар пријател и по неговата смрт многу луѓе ке се сомневаат дека е ангел,светец...
па многу го поврзуваат ова со тошенце:raz:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Нострададум не ги предвидел работите, туку откога се случиле му ги припишале. Јас како што читав еднаш, тој демек предвидел дека ќе почне Трета светска војна во 2000.... не почна, нели?

a mozebi pocna vojnata vo 2001 so napadot na kulite bliznacki a nie seuste ne sme svesni deka trae bidejki razmerite ne i se tolku golemi.......

no,dokolku nekogas se oficijalizira treta svetska vojna ,e togas za nejzin pocetok kje se smeta 9.11.2001 ,sto sepak ne e mnogu daleku od 2000 .....
[/quote]"Предвидел да."

Војна како Светска Војна нема мали размери и не ни може да се зборува за размери посебно мали размери, да не се води случајно во некое индиско село војнава па штом има мали размери?

И за крај ако се "официјализира" нешто што најмалку ќе те интересира е датум и саат на почеток, ќе го чекаш крајот, т.е ќе се надеваш дека ќе дочекаш крај на војната, бидејќи и пред време може да го дочекаш крајот... сопствениот.

верувам во нострадамус и многу работи ми имаат кажувано професорите во школо што се имаат случено но што читав тука ме плашат работиве:uvo:

јас имам читано дека предвидел во 20 век ке се роди во мало место некој човек кој ке биде многу познат, кој ке загине од негов најдобар пријател и по неговата смрт многу луѓе ке се сомневаат дека е ангел,светец...
па многу го поврзуваат ова со тошенце
:raz:
Ајде бе.... темава не е во хумор.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
"Предвидел да."

Војна како Светска Војна нема мали размери и не ни може да се зборува за размери посебно мали размери, да не се води случајно во некое индиско село војнава па штом има мали размери?

И за крај ако се "официјализира" нешто што најмалку ќе те интересира е датум и саат на почеток, ќе го чекаш крајот, т.е ќе се надеваш дека ќе дочекаш крај на војната, бидејќи и пред време може да го дочекаш крајот... сопствениот.


sega nema mali razmeri ama koj znae so moze da se desi ...ne vikam deka bil vo pravo nego deka ne treba nisto da se isklucuva.......

mene nema da me interesira ama istoricarite kje gi interesira a isto taka kje gi interesira onie koi veruvaat ili ne veruvaat vo nostradamus....




Ајде бе.... темава не е во хумор.
ne bese smesno toa sto go napisa....ne bese ni ironicno...........
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
a mozebi pocna vojnata vo 2001 so napadot na kulite bliznacki a nie seuste ne sme svesni deka trae bidejki razmerite ne i se tolku golemi.......

no,dokolku nekogas se oficijalizira treta svetska vojna ,e togas za nejzin pocetok kje se smeta 9.11.2001 ,sto sepak ne e mnogu daleku od 2000 .....

И Германија ги анексираше Австрија и Чехословачка пред 1940, дури и нападот на Полска (кој нели се зема за старт на Втората светска војна) се случил неколку месеци пред 1940, но ние сепак за почеток ја земаме 1940. Значи, ако има Светска војна, ние не само што ќе знаеме за тоа, туку богами и на своја кожа ќе го осетиме!
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
И Германија ги анексираше Австрија и Чехословачка пред 1940, дури и нападот на Полска (кој нели се зема за старт на Втората светска војна) се случил неколку месеци пред 1940, но ние сепак за почеток ја земаме 1940. Значи, ако има Светска војна, ние не само што ќе знаеме за тоа, туку богами и на своја кожа ќе го осетиме!
e dobro de, ne znam dali lugjeto koi sto ziveele togas imale pretstava kakvi sranja kje se desat za tie 5 godini a i dali bile svesni deka toa kje bide vojna od takvi razmeri.....

isto kako sto i nie nemame pretstava dali sme vo vojna ............ ja mislam deka sme i deka lugjeto se plasat da priznaat za da ne bi doslo do panika kaj naselenieto....
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
e dobro de, ne znam dali lugjeto koi sto ziveele togas imale pretstava kakvi sranja kje se desat za tie 5 godini a i dali bile svesni deka toa kje bide vojna od takvi razmeri.....

isto kako sto i nie nemame pretstava dali sme vo vojna ............ ja mislam deka sme i deka lugjeto se plasat da priznaat za da ne bi doslo do panika kaj naselenieto....
Некој можеби знаел, некој можеби не....

За да има војна треба да постои некој официјален документ (ултиматум) во кој една држава и објавува војна на друга држава! Иако сега во светот официјално се водат неколку војни, не се од толкави размери за да бидат наречени светски. А тек па тие неофицијалните војни, тие се уште помали од официјалните, и тешко дека можеме некоја да ставиме во ранг на светска војна.

И верувај ми, ако се пука некаде во близина постојано, како во војна, секој ден, луѓето ќе бидат во поголема паника и нема да размислуваат дали да признаат или не.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Некој можеби знаел, некој можеби не....

За да има војна треба да постои некој официјален документ (ултиматум) во кој една држава и објавува војна на друга држава! Иако сега во светот официјално се водат неколку војни, не се од толкави размери за да бидат наречени светски. А тек па тие неофицијалните војни, тие се уште помали од официјалните, и тешко дека можеме некоја да ставиме во ранг на светска војна.

И верувај ми, ако се пука некаде во близина постојано, како во војна, секој ден, луѓето ќе бидат во поголема паника и нема да размислуваат дали да признаат или не.

za dokumentot... dali nato na jugoslavija i objavi vojna preku dokument????

vo svetot ima zarista koi vo sekoj moment mozat da eksplodiraat .....

nemoj da cekas golemite da ti kazat deka si vo vojna za sam da sfatis deka si vo nea......
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.349
Поени од реакции
1.191
Војна е кога ќе почнат да пукаат на тебе, што е ова покана за на банкет па да ти пуштат плико со објавување на војна?

А што се однесува до Нострадамус, епа некаде гледав се што има предвидено како ќе се дешава во иднина, и не ми се верува дека ќе биде како што предвидел тој.

Нострадамус е човек, а човекот можи да згреши...
 
Б

БејбиГрл

Гостин
колку и да е чудно неговите пророштва се оствариле и ќе се остварат, само не може да се определи точната дата затоа што Нострадамус пророштвата ги пишувал во шифри затоа што не сакал да го плаши народот, и сега има многу луѓе кои ги проучуваат неговите книги и ги дешифрираат.поголемиот дел од нив се изгубени... сите си имаат различно толкување и тоа е збунувачко, што неможеме да бидеме докрај сигурни во веродостојноста на податоците.......
Мислам дека е е таа причината.Во тоа време не им дозволувале вакви работи,пророштва,па затоа морал да пишува во шифри

А има некој сигурни информаци дали е точно она коа го откопале од гробот и ја нашле токму датата на тој ден?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
za dokumentot... dali nato na jugoslavija i objavi vojna preku dokument????

vo svetot ima zarista koi vo sekoj moment mozat da eksplodiraat .....

nemoj da cekas golemite da ti kazat deka si vo vojna za sam da sfatis deka si vo nea......
Да, и објави! Дури и на телевизија имаше, дури и кажаа од колку саат ќе почнат бомбардирањата.

Има локални жаришта кои може да станат светски, ама додека не станат, локални се.

Ако мислиш на некаква војна на идеи (сл. како Студената војна) не чекам да ми кажат, затоа што ние и се наоѓаме во таква војна, а ако мислиш на војна со пукање, пак не чекам да ми кажат, затоа што ако има таква војна во моја близина сам ќе слушнам дека има војна и нема да има потреба некој да ми кажува.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Да, и објави! Дури и на телевизија имаше, дури и кажаа од колку саат ќе почнат бомбардирањата.

Има локални жаришта кои може да станат светски, ама додека не станат, локални се.

Ако мислиш на некаква војна на идеи (сл. како Студената војна) не чекам да ми кажат, затоа што ние и се наоѓаме во таква војна, а ако мислиш на војна со пукање, пак не чекам да ми кажат, затоа што ако има таква војна во моја близина сам ќе слушнам дека има војна и нема да има потреба некој да ми кажува.

ama nemase ispraten dokument kako sto navede ti ....

ne ti treba dokument za da oficijaliziras vojna.....

zbir na povekje lokalni zarista kje dadat edna celina i togas mozebi kje ti bide jasno deka si u golemo sranje...sea moze ne si svesen(a moze si a ne sakas da priznaes) ama svetot e u golemo sranje i najmalku sto treba e da mu se kaze na naselenieto deka e vo vojna... ja ne vikam deka sme u treta svetska vojna ,ja vikam deka sme u sranje koe moze da prerasne u vojna...

i da se vratime na temata .... veruvam deka nostradamus postoel i deka negovite teorii se ostvaruvaat..... bolje u nego da veruvam nego u gospod...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
ama nemase ispraten dokument kako sto navede ti ....

ne ti treba dokument za da oficijaliziras vojna.....

zbir na povekje lokalni zarista kje dadat edna celina i togas mozebi kje ti bide jasno deka si u golemo sranje...sea moze ne si svesen(a moze si a ne sakas da priznaes) ama svetot e u golemo sranje i najmalku sto treba e da mu se kaze na naselenieto deka e vo vojna... ja ne vikam deka sme u treta svetska vojna ,ja vikam deka sme u sranje koe moze da prerasne u vojna...

i da se vratime na temata .... veruvam deka nostradamus postoel i deka negovite teorii se ostvaruvaat..... bolje u nego da veruvam nego u gospod...
Па што ми маваш контра тогаш? И јас го мислам истото иако не го напишав. Тоа се подразбира, затоа што само едно притискање на едно копче не дели од светска војна...

п.с.
Да веруваш во Нострадамус е исто ко да веруваш во Господ, затоа што и двајцата, наводно имале натприродни сили!
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
31
Поени од реакции
2
Имам слушнато (на еден форум еден србин протолкува) дека Нострадамус имал предвидено дека ,,Србите ќе го обојат црвено Јадранското море - со крвта на Албанците''
:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom