Нострадамус

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Born in the early 16th century, Nostradamus has become one of the world's most widely known and read prophets.

His poetic yet cryptic quatrains are claimed by some to conceal information about future events. He completed a total of 942 quatrains which he organized into Centuries - groups of 100 quatrains (one Century only had 42 quatrains).

Do these writings actually predict the death of popes, rise of tyrants, and natural catastrophes to come?


Nostradamus warned of the TERROR FROM THE SKY around 1999 starting WW III

Nostradamus warned of the FIRE IN THE SKY in the New City around 40 and 5 degrees latitude
(New York is 40.5 degrees)



Има предвидено три големи крвници или антихристи...
Како прв го наведува Наполеон и го сместува во историски точно време...
Втор е Хитлер или Хистер како тој го нарекува и ја има предвидено свастиката,помеѓу другите работи за него...
Трет е некој муслиман или евреј,не сум баш сигурен...
Сите тројца со себе носат светски војни...
Трета светска спрема Нострадамус треба да пукне у сегашнава 2005,да трае 7 години,и по неа да завладее 1000 годишен мир...
Како почеток на 3-та светска го предвидува уништувањето на Градот на крстот во голема печурка(слободен превод) т.е Ватикан.По тоа довчерашни непријатели(УСА и Русија)ке се здружат под знамето на крстот и ке го поразат антихристот.
Сите предвидувања ги има напишано во шифрирани стихови кои стануваат јасни дури откога ке се десат и до сега нема утка...
Сепак,главна порака која се провлекува низ сите е дека од нас зависи што од тоа ке се оствари.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
I za ova imam eden tekst, navecer ke go postiram. ;)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
језива слика, таа со кулата
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Ima li nekoj da mi dade link na koj se napisani mnogu od prorostvata na Nostradamus? Me mrzi da prebaruvam:)

Toa so Treta Svetska Vojna e stvarno jezivo. Kako sto procitav toa bi trebalo da e religiozna vojna pomegju Hristijanite i Muslimanite i da zavrsi so pobeda na Hristijanite taka?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сакам да верувам и верувам во такви пророштва од луѓе кои погодиле нешто ... ама многу се молам да не се случи ова со трета светска војна како што кажавте или па некоја друга светска катастрофа ... зашто едноставно не е све како што треба? :cry:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Нострадамусовиот Клуч 15

Фантастичните предвидувања на Нострадамус се појавија во ноември 1997 година,кога беше откриен тајниот Нострадамусов дневник. Нострадамус,кој прецизно ги има предвидено Првата и Втората светска војна,како и убиството на Џон Кенеди,се смета за најголемиот јасновидец во светот.За неговите предвидувања се размислува и расправа веќе 500 години.Се до неодамна се сметаше дека е познато сето она што тој го напишал во текот на својот долг и плоден живот.Но Едгар Морск објави дека во подрумот на еден манастир,во близина на Париз,го пронашол тајниот дневник на Нострадамус.Со анализа на староста на хартијата и со споредување на ракописите,докажано е дека овој дневник го има напишано Нострадамус со сопствена рака.
-Иако е многу раширено верувањето дека се објавени сите Нострадамусови пророштва,јас цело време знаев дека мора да постои уште нешто-вели Морск,кој по овие записи трагаше седум години.-Во многу Нострадамусови текстови се спомнува нешто што тој го нарекува "клуч 15" и јас отсекогаш верував дека се работи за петнасете пророштва кои сеуште не ни се познати.И бев во право.Беше потребно да вложам многу време и напорна работа за да ги откријам,но на крај успеав-вели Морск.
Дневничкиот ракопис е напишан на француски јазик,во катрени,како и повеќето Нострадамусови пророштва.Морск се уште работи на целосниот превод на стиховите,но се согласи во скратен облик да ги прераскаже овие 15 пророштва кои се однесуваат за 1998 година и натаму.

1-Источните делови на Соединетите Амерички Држави во текот на летото ќе ги зафатат силни и раозрни бури.Силен ветар и обилни дождови ќе донесат смрт за повеќе милиони луѓе,а штетите ќе изнесуваат над десетина миљарди долари.Поради поплавите ќе потонат многу бродови,многу куќи ќе бидат уништени и ниските области ќе останат под вода.

2-Еден од христијанските водачи,некаде во Европа,ќе биде разобличен како следбеник на Сатаната.Тој ќе се самоубие,а во тоа ќе го следат и неколку стотици негови ученици.Ќе стане маченик кој ќе инспирира илјадници луѓе,кои ќе почнат да го обожуваат Сатаната.

3-Нарушувањето во природната рамнотежа ќе предизвика наезда на кобри во Соединетите Држави.Луѓето нема да бидат сигурни во своите домови,бидејќи змиите ќе влегуваат и низ затворени прозорци и вратимни канализациските и вентилациските цевки.Каснувањето од змија ќе биде секојдневна појава.Луѓето ноќе ќе се разбудат обвиткани со змии.

4-Еден нуклеарен инцидент во Русија ќе ги затруе воздухот и водата.Ќе умрат две третини од населението.

5-Еден лекар од Полска ќе открие лек за сите видови рак.Тој лек за само неколку дена ќе ги намалув туморите,без оглед на тоа колку болеста напредувала.

6-Прв пат во историјата,непалски монах на зен-будизмот на светското првенство ќе освои четири златни медали.Овој 54-годишник своите спортски достигнувања ќе ги припише на медитацијата и на позитивните ефекти што прошката ги има врз организмот.

7-Научниците ќе оживеат мумија стара 1.500 години.Оваа оживеана Еѓипќанка ќе открие многу тајни на древните цивилизации.

8-Ќе се прослави еден виолинист чија музика има моќ да ги смирува раскараните луѓе.Тој ќе помогне да се сочуваат илјадници бракови.Пред крајот на годината,ќе смири и двајца лидери на две спротиставени страни.

9-Индиски гуру ќе научи илјадници луѓе да летаат,користејќи ја само својата ментална енергија.

10-Најпопуларна телевизиска емисија ќе стане детско шоу чиј водител ќе биде едно куче што зборува.Се разбира,Нострадамус не ја спомнува телевизијата,но со голема прецизност го опишал овој медиум.

11-Ќе се појави нов вирус кој кај своите жртви ќе предизвика постојано чувство на среќа.

12-Смртоносен дожд ќе падне врз Кина и ќе убие два милиони луѓе.

13-Еден угледен Европјанин ќе ја остави својата жена за да се ожени со барменка.

14-Комета ќе падне во Големиот Кањон и целосно ќе го промени неговиот изглед.

15-Исус ќе оживее на 13 декември,но само за кратко.Милиони луѓе ќе го видат и тој ќе ни ја пружи последната шанса за покајување,пред да се врати на 6 мај 2000 година-на Судниот ден.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Ностардамус е една од личностите која никогаш нема да се знае дали е бил идиот или стварно од типот бивало свирка. Whatever the case, шо би рекол нешо типот СЕ ОДВОЈУВАЛ од нормалното (и честопати бледо) човеково размислување и придонел за некои работи за иднината на човештвото. Чудно е штом луѓе ќе го добиајт Дарот, тие ке почнат да веруваат во се живо и диво.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
15-Исус ќе оживее на 13 декември,но само за кратко.Милиони луѓе ќе го видат и тој ќе ни ја пружи последната шанса за покајување,пред да се врати на 6 мај 2000 година-на Судниот ден.
Сторм ... неколку работи ми беа онака малце чудни и тешки за верување ... ама ова? Сега дефинитивно ќе го неам ни она мало сомневање дека нешто од Нострадамус може да се исполнува уште ... освен ако ти е ова некој безвезен текст, м? :P
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
divine напиша:
15-Исус ќе оживее на 13 декември,но само за кратко.Милиони луѓе ќе го видат и тој ќе ни ја пружи последната шанса за покајување,пред да се врати на 6 мај 2000 година-на Судниот ден.
Сторм ... неколку работи ми беа онака малце чудни и тешки за верување ... ама ова? Сега дефинитивно ќе го неам ни она мало сомневање дека нешто од Нострадамус може да се исполнува уште ... освен ако ти е ова некој безвезен текст, м? :P
Текстов е оригинал, веруј ми.
Во сите куартеми, така ли се викаа не сум сигурен, Нострадамус пишувал поезија од своите прераскажувања и луѓе како Едгар Морск сеуште ги дешифрираат ваквите работи.
Не знам зошто би се нафатил јас самиот да си напишам вакво нешто фала богу. =)))

Како и да е, тоа е интересното, што некои нешта кај него се ептен неверојатни, но...ако се земат во предвит точните прераскажувања негови (читај текстот) тогаш во тоа време и тие изгледале неверојатни, нели?
Не алудирам на ништо, едноставно сакам да кажам дека текстот не е местенка.
Фала
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сторм, далеку од тоа дека не верувам и дека не се оствариле некои работи по текстот ... само тоа што те цитирав ептен не е точно, дека 2000 година не се сеќавам дека имало суден ден ... можеби грешно го протумачиле :lol: :wink:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
divine напиша:
Сторм, далеку од тоа дека не верувам и дека не се оствариле некои работи по текстот ... само тоа што те цитирав ептен не е точно, дека 2000 година не се сеќавам дека имало суден ден ... можеби грешно го протумачиле :lol: :wink:
Те сфаќам јас комплетно. =)))
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Ја тоа вирусот под 11-ка би го сочекала. :lol: :lol: :lol: Уствари, изгледа веќе сум заразена :lol: :lol: Сеа идам да го поглеам тоа шоуто со токинг дог :lol: :lol:
 
Член од
18 јуни 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
Luge mislam deka predviduvanjeto na Nostradamus deka, tretata svetska vojna ke zapocne vo 2005 godina, muslam deka pocna da se ostvaruva, so se pocestite teroristicki napadi.

Samo da ve potsetam deka spored nostradamus ove ke bide verska vojan megu muslimanite i hristijanite. :(
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Верската војна е започната одамна. Уште многу одамна со постепеното осиромашување, уништување и негирање на се православно, за потоа тоа да се префрли и на муслиманскиот свет, кој секојдневно се повеќе се сатанизира, се прикажува како терористички, нехуман, не прикладен за денешницава и иднината која следи, а во која има место само а една мала и осветољубива заедница, дериват од староеврејскиот култ, таканаречената католичка-доминиканска варијанта на христијанствто и нивните џелати протестантите, а во полза на повторното воспоставување на едноумие, црковно, религиско-институционализирано, небазирано на етика и верска иеологија преточена и прикажана како етика со етички норми.
Инаку, Нострадамус исто така вечеше дека жолтата раса ќе го освои светот и дека потоа ќе има некоја војна ли беше, потоп ли беше во кој ќе останат само малкумина од одбраните.

Сега, можеби малку избегав од темата, ама и како мала угестија за размислување:
Кои се одбраните, кои се најосветољубивите, кои се оние кои најмногу плачат по светот и историјата, а најмногу им е простуваат гревовите.

Благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom