Носталгија за играта...

LBJ

Член од
28 март 2012
Мислења
259
Поени од реакции
166
Crazy taxi не беше само flash игрица?
Иначе
WC1,2,3,WoW,Diablo 2 , CS македонската , HL 1 , Vice City , то.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Age of Empires 1/2


Всушност ми фали чувството (возбудата, фасцинираноста), не самата игра.
Имено, ова беше првата игра/серијал за кој што бев чул пред да добијам компјутер. Ја фалеа ептен, а јас и немав претходни искуства со игри, освен со оние од флиперите, па ми се случи гејмерска револуција. Можеби од денешна гледна точка ова е малку смешно, но за мене беше мало откровение. Сепак, воодушевувањето, колку и да беше големо, не траеше долго - набрзо други игри - меѓу кои и стратегиите HOMM3, Civ3, Empire Earth, целосно го засенија AOE, чие трето издание дојде многу подоцна.
Од денешна гледна точка овој серијал не го сметам ама за ништо посебно, дури ни меѓу стратегиите (без да навлегувам во поджанровски ситничарења - Total War серијалот, и не само тој, се многу подобри игри за мене), но ете, првиот впечаток, првиот спомен во врска со РС игриве, ми е поврзан со АОЕ.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Age of Kings - Тhe Conquerors си ја зедов на стим ко беше winter sale за бедни 4,5 долари. HD едишн со додаена нова кампања,неколку нови народи, нови мапи и слично (покрај старите секако). Демек уште на времето си планирале нова експанзија ама баталиле. Голем ќеф сторив :jeeee:
Словените ги има и прилично јаки се :roker:
Иначе сношти на торенти најдов Grim Fandango Digitally Remastered и исто многу ме израдва, ја имав забораено играта. Моментално се спушта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom