Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Друже масон, јас немам ставено слики од камења за острење, а моите сеако не се бели.
Прашањето треба да го насочиш кон Голуб;).
 
S

StormRage

Гостин
црницата е црвенкаста, шимширот е многу светол жолтеникаво бел...прашањето ми беше повеќе насочено кон издржливост отколку кон изглед....
Црница е валда муренка, или барем ја така ја знам... Дрвото е премногу тврдо, има убав изглед али ќе се убиеш за да добиеш посакувана форма...
(а додуша ја со махагон се запнав)
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
26
Поени од реакции
4
Ha, go imam ovoj kamen :)



Nejse, batevo greshi shto ne go rotira kamenot, mu ja troshi samo gornata (gledajki od negova perspektiva) strana. Greshkata mu e shto na pola od ostrenjeto treba da go zarotira za 180 stepeni za da da go `oshteti` kamenot od dvete strani podednakvo, iako i toa bi ostavilo nekade okolu centarot del koj shto nema da go koristi tolku chesto kako kraevive.

Kooperativa, ako koristish shmirgla zemi 400 800 2000/2500. Bi ti preporachal vodena shmirgla, mozhesh i so VD40 da ja `namokrish` za da lizga podobro i nemoj da go terash ko ovoj na videovo - nego kontra.
Shto mislam so poslednava rechenica? Koga ostrish na kamen ostrish so ostricata nasochena vo pravecot na ostrenjeto t.e. kako da sakash da isechesh shto e mozhno pomala rezanka od kamenot. Na shmirgla e obratno, odish so grbot na nozhot vo pravecot na ostrenjeto t.e. ko da sakash da namachkash puter na shmirglata (shto e mozhno potenko), ako ja utnesh ovaa stvar shmirglata partali ke ja napraish :)

Bi ti preporachal da zemesh eden losh kujnski nozh i da se istrenirash prvo na nego. Vo moite pochetnichki denovi uspevav da pochnam da ostram tup nozh i da zavrsham so ushte potup posle ostrenjeto :D

Ajde so srekja pa spodeli ako si skontal nesho po tvoe :)
A kade mozam da nabavam takov kamen vo makedonija i dali ti se poznati cenite na kamenjata od tipot 3000, 5000, 8000, i 12000
--- надополнето: 11 декември 2013 во 22:57 ---
Друже масон, јас немам ставено слики од камења за острење, а моите сеако не се бели.
Прашањето треба да го насочиш кон Голуб;).
Druze e Mentalist posto ti se razbiras dosta od nozevi sigurno se razbiras od kamenja za ostrenje pa da mi proporacas ti kade da nabavime kamenja koi ceni itn ?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
A kade mozam da nabavam takov kamen vo makedonija i dali ti se poznati cenite na kamenjata od tipot 3000, 5000, 8000, i 12000
--- надополнето: 11 декември 2013 во 22:57 ---

Druze e Mentalist posto ti se razbiras dosta od nozevi sigurno se razbiras od kamenja za ostrenje pa da mi proporacas ti kade da nabavime kamenja koi ceni itn ?
Другар, ај напиши ми го никот, и спореди го со она што го болдирав.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
A kade mozam da nabavam takov kamen vo makedonija i dali ti se poznati cenite na kamenjata od tipot 3000, 5000, 8000, i 12000
--- надополнето: 11 декември 2013 во 22:57 ---

Druze e Mentalist posto ti se razbiras dosta od nozevi sigurno se razbiras od kamenja za ostrenje pa da mi proporacas ti kade da nabavime kamenja koi ceni itn ?

:D Ova mentalist dosta me nasmea :D

Nego, ova e KING kamen shto e dosta soliden i skup, ako nikad ne si ostrel nozh ne ti treba nishto takvo (a i golemi se shansite ako imash deka ke go oshtetish kamenot)
. Ja bi ti preporachal da zemesh obichen kamen za ostrenje alat i da se uhodash na stari (mozhda kujnski) nozhevi. Ima prao Milanist koa vika deka tamu e skroz sve razlichno od brusenje do geometrija na nozhot ama edno e zaednichko - morash da gi nauchish racete da go sledat kamenot i ostricata na nozhot.

Odkoga ke se naviknesh na eftin kamen sho najverojatno ke bide cel kriv i poln so mikroispaknatini, togash bi ti preporachal nekoj kombi kamen keramichki/dijamandski koj shto nemozhesh da go oshtetish taka lesno so ostrenje. Osven toa mozhesh da zemesh nekoj koj ne trazhi mnogu odrzhavanje, nesho od kategorija na falkniven dc3 ili dc4

Isto taka mozhesh da razmislish za shmirgla tehnika t.e. za konveksno ostrenje.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Еве уште еден Ензо, ова е Ензо јазовец (Enzo badger). Венге, инокс нитни, Д2 челик:

.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.836
Поени од реакции
11.031
Добро јас за естетика зборев, иако со одбојник ќе беше уште подобар :)
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
26
Поени од реакции
4
:D Ova mentalist dosta me nasmea :D

Nego, ova e KING kamen shto e dosta soliden i skup, ako nikad ne si ostrel nozh ne ti treba nishto takvo (a i golemi se shansite ako imash deka ke go oshtetish kamenot)
. Ja bi ti preporachal da zemesh obichen kamen za ostrenje alat i da se uhodash na stari (mozhda kujnski) nozhevi. Ima prao Milanist koa vika deka tamu e skroz sve razlichno od brusenje do geometrija na nozhot ama edno e zaednichko - morash da gi nauchish racete da go sledat kamenot i ostricata na nozhot.

Odkoga ke se naviknesh na eftin kamen sho najverojatno ke bide cel kriv i poln so mikroispaknatini, togash bi ti preporachal nekoj kombi kamen keramichki/dijamandski koj shto nemozhesh da go oshtetish taka lesno so ostrenje. Osven toa mozhesh da zemesh nekoj koj ne trazhi mnogu odrzhavanje, nesho od kategorija na falkniven dc3 ili dc4

Isto taka mozhesh da razmislish za shmirgla tehnika t.e. za konveksno ostrenje.
dobro Fala ti :D stalno ostram i toa mnogu dobro sega kazi mi kade go nabavi i kolku go plati
--- надополнето: 17 декември 2013 во 00:10 ---
Другар, ај напиши ми го никот, и спореди го со она што го болдирав.
Sorry ne bese namerno :D izvini Drze Milanist :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom