Ножеви

Член од
17 ноември 2013
Мислења
26
Поени од реакции
4
Друже масон, Victorinox се секако прекрасни едц ножиња.
Браво за промената на рачката, додуша тоа е обичен јасен (веројатно), нареден пат пробај да набавиш некое поегзотично дрво....;)[/quote
4000 денари и 13000 денари, за верзија со истите материјали.
Ne ne e Jasen druze e Milanist :D rackata e napravena od obicno borovo drvo toa bese izrabotka za eden drugar zatoa i izborot mi bese pomeko drvo :D da ne se macam za drugi imav slicno izraboteno za mene od buka mnogu podobro izleze koe poegzoticni drvo bi mi go preporacal ti ?
--- надополнето: 6 декември 2013 во 00:04 ---
E da zaboravivi da vi pisam momentalno sum sopstvenik na 4 swiss army knife i site mi se dobieni na poklon ocekuvam do letoto mojata zbirka da ja zgolemam za uste dva tri. Ima li negde vo makedonija da se prodava swiss army knife i po koja cena znae li nekoj
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
--- надополнето: 6 декември 2013 во 00:04 ---
E da zaboravivi da vi pisam momentalno sum sopstvenik na 4 swiss army knife i site mi se dobieni na poklon ocekuvam do letoto mojata zbirka da ja zgolemam za uste dva tri. Ima li negde vo makedonija da se prodava swiss army knife i po koja cena znae li nekoj
Слива, орев (посебно корен од орев), маслинка.....тоа е она што е ај да речам достапно кај нас.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Слива, орев (посебно корен од орев), маслинка.....тоа е она што е ај да речам достапно кај нас.

......дрво од црница (дудинка) дали е добар избор? ...знам дека на времето се употребувало за изработка на каци и буриња но какво е за изработка на рачки?

....багрем....знам дека е јако, тешко и издржливо дрво...но какво е за рачки?

....зеленика (шимшир)....број еден за изработка на дрвени лажици и прецизни гравури....но какво е за рачки на ножеви?

си имал ли искуство со овие матријали и кое е твоето мислење?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ниедно од тие дрва немам користено за рачки. Се што има нормална (бука, бор) боја избегавам, има премногу пообоени дрва од нив.
Багремот е добар, но пак нема боја.....е сега ако начекаш рак од багрем....е тоа е веќе одличен материјал.
Црницата мислам дека е светло дрво, а шимширот не знам каква боја би имал.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Ниедно од тие дрва немам користено за рачки. Се што има нормална (бука, бор) боја избегавам, има премногу пообоени дрва од нив.
Багремот е добар, но пак нема боја.....е сега ако начекаш рак од багрем....е тоа е веќе одличен материјал.
Црницата мислам дека е светло дрво, а шимширот не знам каква боја би имал.

црницата е црвенкаста, шимширот е многу светол жолтеникаво бел...прашањето ми беше повеќе насочено кон издржливост отколку кон изглед....
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
26
Поени од реакции
4
Ha, go imam ovoj kamen :)



Nejse, batevo greshi shto ne go rotira kamenot, mu ja troshi samo gornata (gledajki od negova perspektiva) strana. Greshkata mu e shto na pola od ostrenjeto treba da go zarotira za 180 stepeni za da da go `oshteti` kamenot od dvete strani podednakvo, iako i toa bi ostavilo nekade okolu centarot del koj shto nema da go koristi tolku chesto kako kraevive.

Kooperativa, ako koristish shmirgla zemi 400 800 2000/2500. Bi ti preporachal vodena shmirgla, mozhesh i so VD40 da ja `namokrish` za da lizga podobro i nemoj da go terash ko ovoj na videovo - nego kontra.
Shto mislam so poslednava rechenica? Koga ostrish na kamen ostrish so ostricata nasochena vo pravecot na ostrenjeto t.e. kako da sakash da isechesh shto e mozhno pomala rezanka od kamenot. Na shmirgla e obratno, odish so grbot na nozhot vo pravecot na ostrenjeto t.e. ko da sakash da namachkash puter na shmirglata (shto e mozhno potenko), ako ja utnesh ovaa stvar shmirglata partali ke ja napraish :)

Bi ti preporachal da zemesh eden losh kujnski nozh i da se istrenirash prvo na nego. Vo moite pochetnichki denovi uspevav da pochnam da ostram tup nozh i da zavrsham so ushte potup posle ostrenjeto :D

Ajde so srekja pa spodeli ako si skontal nesho po tvoe :)
A kade moze da nabavime kamenja za ostrenje ne se razbiram ama slusnav za kamenja od 3000, pa 5000 i 12000 ima li negde da se prodavaat tie kamenja i koja im e cenata?
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Баш интересно хоби...Ми се допаѓа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Еве уште еден каресуандо, овој е за Ставрогин:

Само да се пофалам дека го добив ножот, и дека е одлично изработен.

Сликата не доловува доволно добро колку всушност солидно и компактно делува ножот.

:)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Само да се пофалам дека го добив ножот, и дека е одлично изработен.

Сликата не доловува доволно добро колку всушност солидно и компактно делува ножот.

:)
со здравје да си го користиш за убави работи. (y)
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127




Вчера ми стигна од Aliexpress, се мислев помеѓу Ganzo и 5.11 и овој некако повеќе ми фати око за EDC ноже.Многу убаво лежи во рака.
Приврзокот сам го сплетов.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Само да се пофалам дека го добив ножот, и дека е одлично изработен.

Сликата не доловува доволно добро колку всушност солидно и компактно делува ножот.

:)
Мило ми е што ти се допаѓа :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom