Ножеви

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Kooperativa, ќе ти треба погруба шмиргла и гумена подлога за острење, полир паста на оштетување непомага. Побарај ги видеата за острење и некоја од техниките пробај ја на мората, евтин нож е секако и добар е за острење.

Arow, Ganzo е една од подобрите кинески фирми, и ножот сигурно вреди за парите, само не очекувај премногу од челикот, тоа е просечен квалитет....додуша за едц ќе ти врши работа.
колку погруба, 120, 150, ....? сува или мокра шмиргла?
ќе пробам, али знам дека ќе го заебам па ќе морам да ти го пратам на “сервис“ :D
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
колку погруба, 120, 150, ....? сува или мокра шмиргла?
ќе пробам, али знам дека ќе го заебам па ќе морам да ти го пратам на “сервис“ :D
Mozebi 400, zavisi kolkavo e ostetuvanjeto.
A najdobro e da dojdes do kaj mene na kafe pa da vidis vo zivo kako se ostri scandi noz.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Mozebi 400, zavisi kolkavo e ostetuvanjeto.
A najdobro e da dojdes do kaj mene na kafe pa da vidis vo zivo kako se ostri scandi noz.
фала за поканата, со задоволство, али ..... има едно али, ..... не си од ск, така да ќе морам сам да се снаоѓам. па мајку му, треба да упропастам неколку за да научам :D
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Тогаш,http://www.youtube.com/watch?v=OBOAANPH52E .
"Sharpening scandi grind knife" е клучната реченица.
Ha, go imam ovoj kamen :)



Nejse, batevo greshi shto ne go rotira kamenot, mu ja troshi samo gornata (gledajki od negova perspektiva) strana. Greshkata mu e shto na pola od ostrenjeto treba da go zarotira za 180 stepeni za da da go `oshteti` kamenot od dvete strani podednakvo, iako i toa bi ostavilo nekade okolu centarot del koj shto nema da go koristi tolku chesto kako kraevive.

Kooperativa, ako koristish shmirgla zemi 400 800 2000/2500. Bi ti preporachal vodena shmirgla, mozhesh i so VD40 da ja `namokrish` za da lizga podobro i nemoj da go terash ko ovoj na videovo - nego kontra.
Shto mislam so poslednava rechenica? Koga ostrish na kamen ostrish so ostricata nasochena vo pravecot na ostrenjeto t.e. kako da sakash da isechesh shto e mozhno pomala rezanka od kamenot. Na shmirgla e obratno, odish so grbot na nozhot vo pravecot na ostrenjeto t.e. ko da sakash da namachkash puter na shmirglata (shto e mozhno potenko), ako ja utnesh ovaa stvar shmirglata partali ke ja napraish :)

Bi ti preporachal da zemesh eden losh kujnski nozh i da se istrenirash prvo na nego. Vo moite pochetnichki denovi uspevav da pochnam da ostram tup nozh i da zavrsham so ushte potup posle ostrenjeto :D

Ajde so srekja pa spodeli ako si skontal nesho po tvoe :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Неможе да вежба на кујнски нож и после истата техника да ја примени на мора-та. Кујнските ножеви се рамно брусени со секундарен рез, мората е сканди брусена без секундарен рез, со иста техника ќе добие упропастена мора.
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
го имам ножов, единствена намена му е да седи во кола за плашење на луѓе и ѓивотни :)
--- надополнето: 17 ноември 2013 во 23:12 ---
друже, мората што ја имам пред некое време го ошттетив сечивото. поточно, го користев за дрво, ги сечев подебелите гранки со замавнувања, и се појавија 1 поголемо и 2 помали запци. на големото уште стои така на страна кога ќе поминеш со прст на делот кај што е оштетувањето. пробав да сликам, но никако не успевам добра фотка да направам. но мислам дека месфати.
како да го средам тоа?
а ДА, и од онаа кредата не можам да најдам, на бит пазар барав, по златарите, .. но сите дигаат раменици. да имав такво, верувам дека со тоа ќе можев да средам
мој совет пут под ноге и право кај емиланист, ем профи кети го среди ем ќе научиш нешто.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
26
Поени од реакции
4
pozdrav do site gi citav vasite komentari na forumot me interesira vaseto mislenje sto vikate za ovie ubavci 1. ot e praven za eden prijatel mu stavav drveni korici mnogu dobro izleze iako na slikata ne e nesto mnogu ubavo izgleda ostanatite dva se moi komentar ? DSC_2182.jpg DSC_2182.jpg DSC_2242.jpg DSC_2243.jpg
 

Attachments

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Друже масон, Victorinox се секако прекрасни едц ножиња.
Браво за промената на рачката, додуша тоа е обичен јасен (веројатно), нареден пат пробај да набавиш некое поегзотично дрво....;)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Еве уште два, Enzo Sanmai damaskus stainless (средината е од 400c челик), инкокс одбојник,мозаик нитни, венге дрво.....малку егзотика што би се рекло:cool:. Вториот е 12c27 челик, месинг и венге.

.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Еве уште два, Enzo Sanmai damaskus stainless (средината е од 400c челик), инкокс одбојник,мозаик нитни, венге дрво.....малку егзотика што би се рекло:cool:. Вториот е 12c27 челик, месинг и венге.

.
Прекрасни се навистина.

Секоја чест.

Ги продаваш овие два ножа?
 

Danger

Survivor
Член од
15 април 2008
Мислења
57
Поени од реакции
23
Еве уште два, Enzo Sanmai damaskus stainless (средината е од 400c челик), инкокс одбојник,мозаик нитни, венге дрво.....малку егзотика што би се рекло:cool:. Вториот е 12c27 челик, месинг и венге.

.
Од прилика која би била цената за слични ножеви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom