Ножеви

M

marko 1996

Гостин
Army Shop ти е одма зад собрание во Скопје..одма нема да промашиш...на ќош на една зграда е ...одма таму кај една улица шо ја реновираат сеа...прашај некој нема да промашиш...успат вчера во Велес во "Ловец" коа бев по куршуми за пиштолчето видов има 3-4 ножиња...квалитетни и убави,али тој не ми даваше да ги сликам таму...
Шо не го упука со куршумите шо му ги купи?
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
83
Поени од реакции
7
Незнам дали во Македонија има модели на Benchmade, бидејќи гледам слики на интернет, а сите знаеме како е кога гледаш а не можеш да си купиш и ти еден...
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Vo Makedonija i da gi ima cenite ke se 3 pati povisoki od tie na net.
Osven internet ili prijateli vo stvarnstvo nemame drug izbor.
Jas po net dobiv dva modela na Queen (small trapper i small stockman). BRKT i fallkniven ima vo Srbija, Bugarija, Hrvatska.....kaj nas nema nitu Opinel.
Enzo secivo moze da se poraca (eden od nozevite na slikite sto gi postirav prethodno)-sovrsen noz za vo priroda.
Nekoj prethodno go spomna Bear Gryls...eve go Bosanskiot Bear....



 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Army Shop ти е одма зад собрание во Скопје..одма нема да промашиш...на ќош на една зграда е ...одма таму кај една улица шо ја реновираат сеа...прашај некој нема да промашиш...успат вчера во Велес во "Ловец" коа бев по куршуми за пиштолчето видов има 3-4 ножиња...квалитетни и убави,али тој не ми даваше да ги сликам таму...
Ножеви има одма кај владата има Арми Шоп и се продаваат ножеви Смит Венсон и од други американски фирми зошто продаваат само американска воена опрема
 
Член од
23 март 2009
Мислења
21
Поени од реакции
13
holy temple - te molam ako sakash da objasnish kade tocno se naoga Army shopot vo Skopje..kaj vlada ili kaj sobranie..mislam denovive da pominam vo Skopje i bi sakal da vidam sho imaat...
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Од Скопско? :)

Иначе да, јас сум љубител на Swiss Army Knifes, имам два моментално, еден како приверзок на клучевите (Victorinox Classic Alox) и еден како цитираниов, плус неколку алатки, како лупа, ленир и клешта. Побарав точно кој модел е и неможев да го најдам.
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Од Скопско? :)

Иначе да, јас сум љубител на Swiss Army Knifes, имам два моментално, еден како приверзок на клучевите (Victorinox Classic Alox) и еден како цитираниов, плус неколку алатки, како лупа, ленир и клешта. Побарав точно кој модел е и неможев да го најдам.
-Од Берн :] :D

Добри се швицарците , имам кај дедо ми некои од пред 30 години , и уше се лупат компири со нив ... :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Janev....eden od poneprakticnite modeli na nozevi e toa. Pilata na svajcarcite vrsi pogolema rabota od taa na toj noz. Ostren e konkavno (Hollow grind), a toa e golema mana pri secenje...
Army shopot e blisku do vladata. A pozadi sobranie prodaat Victorinox vo edna knizara.
S&W izbegavajte gi.....kineski se i ne se kvalitetni voopsto. Kaj nas osven Victorinox nema dobar brand sto se nudi.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Janev....eden od poneprakticnite modeli na nozevi e toa. Pilata na svajcarcite vrsi pogolema rabota od taa na toj noz. Ostren e konkavno (Hollow grind), a toa e golema mana pri secenje...
Army shopot e blisku do vladata. A pozadi sobranie prodaat Victorinox vo edna knizara.
S&W izbegavajte gi.....kineski se i ne se kvalitetni voopsto. Kaj nas osven Victorinox nema dobar brand sto se nudi.
а шо пари се овие? и во кој продавници обично ги има ?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Viktorinox ima stotina modeli....najmalite treba da se po 600 den. pogolemkite treba da se nad 1000, zavisi kolku alatki ima na niv.
Eve eden od moite Viktorinox-i, SAK Soldier model, nad nego e Queen Small Stockman (USA).


Eve uste nekolku sliki (fiksnite nozevi se moe proizvodstvo)




Sak Soldier, Queen Small Trapper, Opinel


Victorinox Waiter, Queen Small Stockman, Queen Small Trapper, Victorinox Soldier

Kako sto rekov pogore....Victorinox ima pozadi sobranie.
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205

Ножевиве се постари од 15 години. Тој горе е чешки нож и моментално јас го користам ,а тој доле рачката е од рог од елен и е вос опственост на татко ми .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom