Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Hard, ispoliraj gi secivata....nozevite ke izgledaat kako novi ;) .
Rackata na dolniot ne e od rog od elen, ili e od koska ili od plastika. Imam koristeno rog od elen na nekolku nozevi....znam kako izgleda rogot.
 
S

StormRage

Гостин
Иам еден стар нож, околу 20 години негде од Solingen- Bowie...
ACFC6CD.JPG

сечивото е вакво (мада не можев да го најдам точно мојот нема врска).. е сега е растурено прилично, многу души има земено тој нож (прасиња, телиња итн ) прилично е отапен и има по некој заб... работава е кај да најдам некој што ги остри со каиши ради да не се изгреба одзгора... едно време работеше охрид Солинген и таман коа ојдов да прашам глеам го затвориле...
 
С

Спенсер

Гостин
Тој 1виот т.е. најлево што е на сликава...

Исти таков имам,само плав е мојот,и е малце поголем :) го користам 5-6 години,за се и сешто... нема смрт :)

а го имам и црвениот,потполно ист е :)


 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Иам еден стар нож, околу 20 години негде од Solingen- Bowie...
Прегледај го приврзокот 40869

сечивото е вакво (мада не можев да го најдам точно мојот нема врска).. е сега е растурено прилично, многу души има земено тој нож (прасиња, телиња итн ) прилично е отапен и има по некој заб... работава е кај да најдам некој што ги остри со каиши ради да не се изгреба одзгора... едно време работеше охрид Солинген и таман коа ојдов да прашам глеам го затвориле...
Mozam jas.... ti prakam pp.

--- надополнето ---

Тој 1виот т.е. најлево што е на сликава...

Исти таков имам,само плав е мојот,и е малце поголем :) го користам 5-6 години,за се и сешто... нема смрт :)

а го имам и црвениот,потполно ист е :)
Ima razlicni modeli, ne e bitna bojata....eve katalog za Victorinox http://www.victorinox.com/category/1/100/1003 :) .
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Пред 6-7 години направив сам катана, али челикот не беше квалитетен па после 4 години почна да ми корозира и баталив довршување ми се скрши филмот, а почнав да ја правам рачката од дрво изгравирана и така остана све. Сега виси некаде на поткровје заедно со самострелот што го имам направено 2003.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Celikot ako korodira ne znaci deka ne e kvaliteten. Katanite se pravat od karbonski celik, a toj korodira poradi kolicestvoto na carbon sto go sodrzi, na kraj zaradi karbonot celikot e elasticen i ostricata e pojaka (ne se roni kako na Stainlessot).
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
83
Поени од реакции
7
Да не знаете од каде можам да купам Switchblade? На net или „во живо“, било каде.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Switchblade ili "Stilleto" se avtomatski nozevi koi kaj nas se zabraneti....ke imas problemi so policijata ako te fatat so takov.
Na bit pazar gi ima.
A geometrijata na secivoto im e nogu losa....nema sansi da seces so nego normalno.....dodosa ne se napraveni za secenje.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Eve uste eden skoro zavrsen.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
bravo majstore., jkas imam ushte od vremeto koga fazita prizren raboteshe i den denes mnogu nozhevi vioda mozhat da mu nosat ., a za tvoite izrabotki sekoja chest ., bravo(y)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Еве уште еден завршен:

.

12c27 челик и Овангкол дрво.
Друже а нешто како custom made дали правиш али на пр. јас да го издизајнирам и да ти пратам цртеж па ако е изводлив да го изработиш. Иначе супер ти делуваат ножевиве само продолжи. А да и дали правиш посебни футроли за ножевиве или не. Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom