Ножеви

Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Дечки според вас подобар избор за EDC нож од овие два:

http://www.amazon.com/Gerber-22-41414-Gator-Point-Knife/dp/B000JL5NQQ/ref=sr_1_3?s=hi&ie=UTF8&qid=1360126952&sr=1-3&keywords=gerber gator 2

http://www.amazon.com/Gerber-31-000591-Freeman-Folding-Sheath/dp/B004DT24ZI/ref=pd_rhf_gw_s_cp_8_WDT2

Има спецификации во линковите, ако ве мрзи првиот има сечило 420HC, а вториот 5Cr15MoV SS. Ова веројатно eMilanist го разбира доволно добро за конструктивно мислење. Разликата во цена е 10тина долари.
Ми требаат за низ планина врвки, шишиња, стекови сечење итн. ништо спектакуларно :)
Ja go imam Gator-ot (prviot link) i epten mi lezhi. Vtoriov ne sum go videl ama ko sho gledam i toj e medium/large folder. Za EDC ne ti se ni edniot ni drugiot radi goleminata, a za stekovi shishinja i ostalo ke praat parche.

Za chelikot mn mn ne se zamaraj posho za taa cena imash samo takvi chelici. A i, sho, ebago, posalam chelik ke se otupi pokasno ama ke se otupi. Odi posle naostrigo bez zapek da dobiesh u procesot. Ja gejtorot go ostram na ova

http://www.trekkingthai.com/shopping/images/P0636.jpg

A i uopshte ne sum mnogu nezadovolen od performansite na 420HC chelikot, imam 3 nozha od toj chelik

sho koshta 300 denari i mn lesno i brzo vrakja ivica nozhot i seche ko lud (se razbira ako ne e oshteteno sechiloto, ako e onda druga prikazna ...)

Inache razmisli da zirnesh na ebay za cenive posho ova amazonov ima preskap shipping, na majka im dundata nebrichena.

Ae, pa pishi dali si ujdisal nekoe od nozhinjava
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
Ja go imam Gator-ot (prviot link) i epten mi lezhi. Vtoriov ne sum go videl ama ko sho gledam i toj e medium/large folder. Za EDC ne ti se ni edniot ni drugiot radi goleminata, a za stekovi shishinja i ostalo ke praat parche.

Za chelikot mn mn ne se zamaraj posho za taa cena imash samo takvi chelici. A i, sho, ebago, posalam chelik ke se otupi pokasno ama ke se otupi. Odi posle naostrigo bez zapek da dobiesh u procesot. Ja gejtorot go ostram na ova

http://www.trekkingthai.com/shopping/images/P0636.jpg

A i uopshte ne sum mnogu nezadovolen od performansite na 420HC chelikot, imam 3 nozha od toj chelik

sho koshta 300 denari i mn lesno i brzo vrakja ivica nozhot i seche ko lud (se razbira ako ne e oshteteno sechiloto, ako e onda druga prikazna ...)

Inache razmisli da zirnesh na ebay za cenive posho ova amazonov ima preskap shipping, na majka im dundata nebrichena.

Ae, pa pishi dali si ujdisal nekoe od nozhinjava
Фала за инфото, а ова за оштрење колку пари е? И кога веќе спомна ebay која би била разликата во цена во споредба со амазон за тие два ножа што ги постирав?
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Фала за инфото, а ова за оштрење колку пари е? И кога веќе спомна ebay која би била разликата во цена во споредба со амазон за тие два ножа што ги постирав?
Ostrilkata e 300 denari, za gejtorot imam pishano post na 18 ili 19ta strana ili pa 20ta beshe :D. Neam pojma, zirni kolku se na ebay ovie od amazon sho si gi nashol ko sho vidov samo u USA imaat shipping
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
Ostrilkata e 300 denari, za gejtorot imam pishano post na 18 ili 19ta strana ili pa 20ta beshe :D. Neam pojma, zirni kolku se na ebay ovie od amazon sho si gi nashol ko sho vidov samo u USA imaat shipping
Да да знам дека си пишал и тогаш јас те прашував, ќе проверам како идат на ebay :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Добар ефтин фолдер за ефтини пари....Spyderco tenecious ili S. resilince ili S. persistance, или пак Ontairo Rat 1, или секако Sanrenmu, како и Опинел или Викторинокс..... Buck vintage....се друго е катастрофално, не е битен изгледот, зборувам за квалитетот.
И сепак се ова, ај така да кажам "економични" фолдери....за поскапите фолдери приказната е слична, само што има малку повеќе избор (се што е скапо воопшто не значи дека е квалитетно-ова е правило во ножарската индустрија. Во популарноста и продажбата на одредени ножеви многу големо влијание имаат рекламите, филмската индустрија (на времето беше хит да се има Рамбо нож и покрај тоа што е гломазен и апсолутно непрактичен за на терен, сега пак тоа е ножот на Бер Грилс-нешто слично само малку поупотребливо, ама за тие пари има мноооогу поквалитетен избор)и клиповите на јутуб-кои се најчесто спонзорирани од одредени брендови.).
Приказнава е долга и широка, може да пишувам до утре ама знам дека ретко кому ќе му биде интересно да ме чита.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Дечки, во Хубо има тазе мори за ефтини пари....штета што не ми е баш блиску Хубото....
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Дечки, во Хубо има тазе мори за ефтини пари....штета што не ми е баш блиску Хубото....
Си земав денес Mora Robust ,ми изгледа многу кавалитетен и многу ефтин.Го гледав по нет многу го фалат.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Robustot e odlicen noz. Kako stojat so zalihi so modelite?
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
468
Поени од реакции
573
Еве ја мојата колекција:


На сликата е прикажано: бајонет (горе лево), турска кама (под бајонетот) сосе автентична футрола, некаков војнички нож (десно) сосе футрола и турска сабја.

Е сега ми треба начин чудава да ги задржам сјајни... бајонетот и камата ги имам чистено , мада со тек на време рѓосуваат. Војничкиот нож е некој нерѓосувачки челик и е добар. Сабјата е во таква состојба како што ја добив, рачка нема, и е рѓосана

п.с. имам уште 5-6 ножеви за на лов, риболов тинтири минтири, тие во наредна прилика ќе ги сликам.
kako vojnickiot noz gore desno bara eden moj drugar pa dali moze da se najde i kolku bi cinel
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
kako vojnickiot noz gore desno bara eden moj drugar pa dali moze da se najde i kolku bi cinel
Појма немам да ти кажам, од татко ми е ножот го собрал од војска некогаш... Немам намера да го продавам, а незнам ни кај можи да се најди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom