Ножеви

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
како прво, ЗДРАВО НА СИТЕ!!!
изненаден сум, пријатно, дека во мкд има луѓе кои не се себични и го споделуваат своето знаење. нов сум на форумов (5-6 месеци) и шетав по темиве но никогаш не сум ја забележал оваа. за моја жал.
имам пасија кон ножевите, но без никакво техничко знаење. само восхитување од страна. и имам едно од војска, од бит-пазар купено. но ете, преживеа секакви измачувања и сеуште е “живо“. а ДА, ќе заборавев и еден мулти тул на гербер. ај ќе ставам слика друг ден од нив.
Еве уште еден. Овој е субхилт (со двоен одбојник).


.
многу ми се допаѓа. и би сакал да знам цена?
а и на овие два ножа имам мерак :) ЦЕНИ?
nozevi.jpg
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
како прво, ЗДРАВО НА СИТЕ!!!

многу ми се допаѓа. и би сакал да знам цена?
а и на овие два ножа имам мерак :) ЦЕНИ?
Прегледај го приврзокот 60024
Здраво и на тебе другар.

Мило ми е што има уште еден љубител на сечивата.
И двата се продадени, субхилтот беше 4000, а каресуандото
т.е.

беше 3500 (материјали за ист таков имам идентични, така да цената е таа-нормално со футрола).

А фолдерот најдоле на сликата не е продажба, тоа е ензо пк70 (многу добро позната фирма во светски рамки), лимитирана серија со титаниумски одбојник, s30v челик и г10 рачка.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Друже можно ли е некако да се снимаш како работиш или нешто слично, баш би сакал да видам како ти иде тебе лично процесот на изработување?:)
Секоја ти чест, се гледа дека се разбираш во работата и вадиш екстра резултати!
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Честа, да се снимам додека работам не е можно, сам работам на мал простор и секогаш сум со прашина или со лепак.
Може да направам една фотосесија од постапките, но секако некоја фаза ќе промашам, ова ми стана веќе рутина и често заборавам да сликам дел од работата.
Еве го најлесниот начин, ова е сликано пред неколку години, го постирав линкот на страницата пред оваа:

http://outdoors.magazine.free.fr/forums/viewtopic.php?f=156&t=13056 .
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Здраво и на тебе другар.

Мило ми е што има уште еден љубител на сечивата.
И двата се продадени, субхилтот беше 4000, а каресуандото
т.е.

беше 3500 (материјали за ист таков имам идентични, така да цената е таа-нормално со футрола).

А фолдерот најдоле на сликата не е продажба, тоа е ензо пк70 (многу добро позната фирма во светски рамки), лимитирана серија со титаниумски одбојник, s30v челик и г10 рачка.
ножот е ТОП, и цената е ОК, но мене ми е малку скапичко, така да ќе треба време додека соберам средства. ти само така продолжи, постирај па ќе треба да собирам средства и за повеќе :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Nema gajle drugar, dokolku si zaunteresiran pisi pp koga ke bides spremen.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Оштрење на ножеви во домашни услови како?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Оштрење на ножеви во домашни услови како?
ако е за домашен, обичен нож, тогаш на зелен пазар имаш да си купиш оштрило за 80 денари. онакво ко што беше порано на топ шоп. и да знаеш супер служи. секогаш е ок тој нож.
а за асален нож, сега и јас знам :) кај еМиланезе обавезно!!!
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Здраво форумџии! Да се вклучам и јас малку во муабетот:). Читам во постовиве дека си порачувате ножеви преку интернет. Прашањето ми е, бидејќи имам слушнато, дали прават проблеми на граница при доставата, бидејќи сепак се работи за ладно оружје?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Овие видеа ќе ви разјаснат многу дилеми и нејаснотии, јас се обидував да објаснам, ама сепак видео е видео, епа бујрум:

http://www.knivesshipfree.com/pages.php?pID=4&CDpath=0


И ова не е одмет:

http://www.youtube.com/watch?v=uunAbAWmSX4 .
Второво видео вери бед инглиш, ду ју агри? Овој кореец, јапанец или кинез е?
Како и да е, не го разбрав црната и зелената креда што се и тоа даскичето со што беше обложено ако не ти е тешко да кажеш во два три збора.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Вако се вика човекот, Јапонец е, има малку тврдфијалкт, ама видеата му се многу реални, нема кај него маркетинг и фаворизирање на одреден бренд ( а сепак Ензо ножевите мју се едни од омилените, што само ја потврдува мојата теорија).
"Кредите" се всушност полир паста (јас користам само зелена), има на бит пазар и во стара чаршија такви да се најдат. Се користат за финално полирање на сечивото, значи скорзна крај....додуша може после тоа да се помине уште неколку пати на стром без кожа - е тоа е веќе скроз на крај.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Вако се вика човекот, Јапонец е, има малку тврдфијалкт, ама видеата му се многу реални, нема кај него маркетинг и фаворизирање на одреден бренд ( а сепак Ензо ножевите мју се едни од омилените, што само ја потврдува мојата теорија).
"Кредите" се всушност полир паста (јас користам само зелена), има на бит пазар и во стара чаршија такви да се најдат. Се користат за финално полирање на сечивото, значи скорзна крај....додуша може после тоа да се помине уште неколку пати на стром без кожа - е тоа е веќе скроз на крај.
Bateto go sledam dolgo vreme i svarno e car. Se muchi malce koa zbori ama i na mute da go gleash pa ke skontash sho ti kazhue, si ima magija. Okolu kredive, bev na bitpazar i prashav za polir pasta i normalno deka shipcive nisho ne me razbraa. Me prakjaa kaj onoj shiptaron na jajapasha sho ima deloi za koli posho mislea deka turtle wax im baram. Isto taka sakav i nov strop (za brich, posho pochnav da se bricham ko mushko ... so britva) i toa nemaa aber sho e. Objasnuvam ja kozhno kaish brich sho se mava .. ne be brate polesno zolja da najdesh na tezga nego strop.

Nejse, ovoj japanacov ima dosta interesni videa kaj sho gi stava nozhevite posle storp na elektronski mikroskop i gi gleda razlikite pred/potoa. Toa vredi da se vidi.

Inache ako nekoj go interesira, za domashna polir pasta mi prispomnaa deka se prai od krsheno kamche od shmishajbna i ulje za kola. Jebemliga ako raboti ....

--- надополнето: 14 март 2013 во 23:30 ---
Здраво форумџии! Да се вклучам и јас малку во муабетот:). Читам во постовиве дека си порачувате ножеви преку интернет. Прашањето ми е, бидејќи имам слушнато, дали прават проблеми на граница при доставата, бидејќи сепак се работи за ладно оружје?
Bate, i ja se prashuvav istoto prashanje. Se prashuev tolku mnogu sho go otvoriv zakonot da go chitam i se ispostavi deka nepostoi ogranichuvanje za dolzhinata na ostricata na nozhot - nego bilo kakov nozh ne smee da se nosi na javno mesto. Pa sea ti vidi dali na grickalicata imash del sho mozhe da se razmatra kako ostrica od nozh.

Za narachuvanje od internet nema zakon. Ednashka Trajche (edno chiche so beli brkovi na carina u makedonska poshta) me dupeshe deka treba dozvola od Jankulovska da baram za uvoz na nozhot, ama posle 2 3 narodski fori se ispostavi deka me bushi :)

сепак се работи за ладно оружје?
A be batko, sho ne e ladno oruzhje? Mislam: lopata, sekira, kamen, shajka ... sukalo ... sho se? Ako ti doshlo do utepuenje choek moesh da go utepash so vrvka od patika ne ti treba nozh. Od druga strana pa ako ti treba da si napraish svirche dzhabe ti e vrvkava, moesh samo mashnichka da si napraish :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom