Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Dobar leatherman imas.
A toa so fabrickoto brusenje....mnogu firmi taka gi ostrat so potap agol (za posporo da se tapat), e sea nuspojava na toa e deka se pomalku efikasni od tie ostreni so pomal agol...zatoa jas skoro sekoj noz sto go koristam go menjam agolot na ostenje.

Mnogu lesno moze da se sredi agolot na Leathermanot.

p.s. Ne mi praat cejf ovie crnive seciva...ama toa e vise drug muabet.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Еве еден Victorinox од 1955....веќе има колекционерска вредност:



.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Еве еден традиционален нордиски пуко нож што го правев лани. Диференциално калено сечиво, грбот има 53 роквели, сечивото има 63.

.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50




Дел од колекцијата.
Bace super sho gi imash u kolekcija ama da kaeshe zosho gi imash i za shto usvari gi koristish? Bokerot go imam videno, tactical blade e, a tactical blade e za nedajbozhe. I nedajbozhe da go iskoristish.
Od bokerite imam kefdisano 2 ili 3 od magnum linijata, ama koga vidov kolku shkart im e tang-ot se otkazhav od niv ko brend overall.

Ova coast nozhevo prv put go gleam a i firmata prv put ja gleam. Mi delue kao karambid nozh radi dupkata na krajot od rachkata. Sve na sve mi izlea frigidno ... ko Kaliopi posle vtoriot brak. Ne bi prael ni svirche so ova.

Seriozno, aj spomni sho te nateralo da gi kupish i sho bichkijash so niv.

Poz :)
 
1

1292

Гостин
Bace super sho gi imash u kolekcija ama da kaeshe zosho gi imash i za shto usvari gi koristish? Bokerot go imam videno, tactical blade e, a tactical blade e za nedajbozhe. I nedajbozhe da go iskoristish.
Od bokerite imam kefdisano 2 ili 3 od magnum linijata, ama koga vidov kolku shkart im e tang-ot se otkazhav od niv ko brend overall.

Ova coast nozhevo prv put go gleam a i firmata prv put ja gleam. Mi delue kao karambid nozh radi dupkata na krajot od rachkata. Sve na sve mi izlea frigidno ... ko Kaliopi posle vtoriot brak. Ne bi prael ni svirche so ova.

Seriozno, aj spomni sho te nateralo da gi kupish i sho bichkijash so niv.

Poz :)
Имам 7, 8 вакви ножиња и сите се подарок.Не ги користам ама баш за ништо.(y)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Пола нарецкани, пола рамни.....и немаат баш некоја употебна вредност...
 
1

1292

Гостин
Koj ti podari 8 nozhinja zhiti sve :D. Moesh i broj da ostaish da se sprijatelime, bar ke znae sho da mi kupi za rodenden :D
Па некои се постари, некои малку понови, обично се од татко ми, некои се на таткоми сто му ги подариле а еден од течо ми. Ете и тоа го дозна. (y)
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ја си носам еден бит-пазарски на дугме странично што скока, беше тап, па го скршив малку кога си ја обивав вратата оти се еба бравата, ама го наострив и сега е 1-1.5 цм покус ама многу поостар
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Rostfrei е исто што и stainless, самата ознака некажува баш многу за производителот.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.872
Поени од реакции
11.131
Дечки според вас подобар избор за EDC нож од овие два:

http://www.amazon.com/Gerber-22-41414-Gator-Point-Knife/dp/B000JL5NQQ/ref=sr_1_3?s=hi&ie=UTF8&qid=1360126952&sr=1-3&keywords=gerber gator 2

http://www.amazon.com/Gerber-31-000591-Freeman-Folding-Sheath/dp/B004DT24ZI/ref=pd_rhf_gw_s_cp_8_WDT2

Има спецификации во линковите, ако ве мрзи првиот има сечило 420HC, а вториот 5Cr15MoV SS. Ова веројатно eMilanist го разбира доволно добро за конструктивно мислење. Разликата во цена е 10тина долари.
Ми требаат за низ планина врвки, шишиња, стекови сечење итн. ништо спектакуларно :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Јас не би избрал ниту еден од нив....да не речам ниту еден Гербер.
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 21:19 ---
Уште еден од неколкуте кои моментално ги работам:



Enzo back beaver, O1 celik, jatoba drvo.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Еве уште еден. Ензо трапер, D2 челик, alder root и ебони дрво:



.

Овој е на продажба, договори исклучиво на пм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom