Ножеви

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Victorinox baker's, стандарден и модифициран. Не само што му ја сменив формата на сечилото, туку го направив и подлабоко да влегува во рачката и со тоа да е покомпактен.
D9206147-ECAD-48E7-8491-36ED050A0A8A.jpeg
E50F7B84-E417-4D86-83CA-22A5493C0C4A.jpeg
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Дечки, кое дрво би ми го препорачале да направам рачка (од нула) на Опинелот што го модифицирав?
Малку претерав со делкањето, си работи убаво но не се закочува добро, надворешниот прстен нема каде да допира кога е заклучен, а и башка сакам да си чепкам и модифицирам. Мислев на (срцевина од) орев и црница, ми препорачаа и цреша. Што мислите вие?
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Дечки, кое дрво би ми го препорачале да направам рачка (од нула) на Опинелот што го модифицирав?
Малку претерав со делкањето, си работи убаво но не се закочува добро, надворешниот прстен нема каде да допира кога е заклучен, а и башка сакам да си чепкам и модифицирам. Мислев на (срцевина од) орев и црница, ми препорачаа и цреша. Што мислите вие?
Било кое тврдо дрво, а црешата мислам дека не е баш тврда, барем тоа парче што јас го имав...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Било кое тврдо дрво, а црешата мислам дека не е баш тврда, барем тоа парче што јас го имав...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Немам искуство со дрва, затоа прашувам, а срцевината од скоро сите дрва е сигурно поцврста од остатокот од дрвото.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Местото не е баш тука но може да се каже дека е попратна опрема.
Каде може да се најде кај нас кожа за футроли за ножеви и слично ?
Во неколку кожари каде што имам прашано обично се доста тенки и не вршат работа,а имам користено кожа од стар војнички опасач од ЈНА и од прилика таа дебелина ми ја треба.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Местото не е баш тука но може да се каже дека е попратна опрема.
Каде може да се најде кај нас кожа за футроли за ножеви и слично ?
Во неколку кожари каде што имам прашано обично се доста тенки и не вршат работа,а имам користено кожа од стар војнички опасач од ЈНА и од прилика таа дебелина ми ја треба.
Побатај на стара чаршија по тие замаетчиите, или @eMilanist .
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Набавив Victorinox Military 08.
Се мислев да го земам Trailmaster'ot но сепак се одлучив за овој бидејки тие додатоци не ми прават разлика.
Гербер ножевите што ги имам купено во глобала фабрички се многу остри но Victorinox'от ме изненади бидејќи е невероватно остар.
 

Attachments

Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Набавив Victorinox Military 08.
Се мислев да го земам Trailmaster'ot но сепак се одлучив за овој бидејки тие додатоци не ми прават разлика.
Гербер ножевите што ги имам купено во глобала фабрички се многу остри но Victorinox'от ме изненади бидејќи е невероватно остар.
И јас се мислев помеѓу Trailmaster'ot и Soldierot 08, ама на крај пак се одлучив за Soldierot 08, има многу поубава рачка. После некое време во трампа добив уште еден. Многу добар нож за EDC, скоро секој ден го носам и е лесен за одржување. Со здравје да си го користиш.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Благодарам :) Поубав да си купиш.
Планирам сега уште некој модел да земам но сеуште не сум сигурно кој модел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom