Ножеви

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од PrinceVegeta, 17 декември 2010.

 1. boleramone

  boleramone

  Член од:
  31 мај 2015
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  72
  Минатата недела бев во продавницата Снајпер, во Белград, и таму го има Tenacious, иста цена како продавницата што си ја пишал, ама беше кинеска копија. Мислам дека оригиналот е поскап. Инаку лично мене многу ми се свиѓа Tenacious, ама неможам да препорачам пошто не сум ги користел ниеден од двата што ги имаш наведено
   
 2. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.624
  Допаѓања:
  243
  Tenacious оригиналот е made in China, не во USA.
   
 3. boleramone

  boleramone

  Член од:
  31 мај 2015
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  72
  Не сум сигурен, можеби е така, ама некаде прочитав дека на оригиналите не пишува China. Провери добро пред да купиш. Прашај некој што знае подобро, греота е да купиш кинески, а за 50е плус имаш оригинал. Кинеските мислам дека имаат добар квалитет, ама сепак мора да има некоја разлика според цената. Пак ке ти кажам јас немам толку познавање за да бидам 100% сигурен. Во снајпер тој го провртев низ рака и не ми изгледаше како лош.
   
 4. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.204
  Допаѓања:
  1.363
  Spyderco tanecious se proizveduva vo Kina. Spyderco ima fabriki vo USA, Italia, Japonija i Kina.
  Tanecious treba da e okolu 50 evra.
  Zasto ne Endura? Imas vg10 na nea.
   
 5. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.624
  Допаѓања:
  243
  Добра идеја, ќе го разгледам.
   
 6. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  Земи си од продавница директ. Ако има пратка од Британија, ќе ја надушкаат на царината и ќе те изгорат, од искуство ти давам совет.
  --- Споено дупло мислење, 7 октомври 2018 ---
  Стандарден и модифициран Opinel 8. image.jpg
   
  Последно уредено: 7 октомври 2018
  На eMilanist му/ѝ се допаѓа ова.
 7. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.624
  Допаѓања:
  243
  Ако нарачам од Британија ножот ќе ми стигне во Солун = нема царина.
   
 8. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  Така е друго, сепак од продавница е друго кога ќе го осетиш во раце (што верувам дека си имал прилика), не е лошо да се поддржува локален бизнис и такви продавници, интернетот уништува многу такви, но да не навлегувам во политика, твој е изборот од каде ќе си го земиш, ако јас сум на твое место, би го земал од продавница.
   
 9. DejanVu

  DejanVu

  Член од:
  10 октомври 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  здраво, планирам да пробам да направам нож, но не знам каде би можел да најдам добар челик кој е лесен за обработка. Во доста видеа кажуваат дека најдобра варијанта е 1080 јаглероден челик, но појма немам каде би нашол посебно тука во Македонија. дали некој има какво било искуство во врска со ова?
   
 10. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  299
  Допаѓања:
  392
  Јас имам направено 2 ножа од обични турпии купени од бувљак исто може и од федер платно.
  Тоа ти се 2 ефтини варијанти исто можеш и од интернет да порачаш челик.

  Челикот од турпија е феноменален но за правилно калење од мое искуство знам мора прво да се нормализира 3 пати па дури потоа да се направи финалното печење и омекнување.

  Ако купуваш турпии од бувљак гледај што е можно подебели и постари турпии бидејќи шансите се тие да се подобар челик.
   
 11. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  Можеш да земиш лист од циркулар.
   
 12. bojadva

  bojadva

  Член од:
  9 март 2011
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Е да, циркулар ама од оние без карбидни запци, пошто кај нив челикот не е баш баш. Јас одамна купив два руски стари циркулари, и освен што се тенки (околу 2мм) одлични беа за ножеви.
  Него кога сме кај бувљак, еве што последно најдов, не е од оние од 1000евра ама како за нерѓосувачки прилично јако е искален.[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  299
  Допаѓања:
  392
  Супер е ножот.
  Лично ниту еден добар нож немам начекано на бувљи пазар,а други предмети кои ги даваат за ситни пари а вредат често наоѓам.
   
 14. bojadva

  bojadva

  Член од:
  9 март 2011
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  А па не си упорен :) јас имам десеттина ама повеќето се кујнски со тоа што се цвилиг или нешто друго ама добар карбонец. Швајцарци редовно, еден колд стил ... Има, се наоѓаат добри ако не ги собере некој друг.
  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 15. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  299
  Допаѓања:
  392
  Кога немам обврски без исклучок сум тамо и обично одам порано него нормално баш поради тоа што покасно ако отидеш сигурно некој пред тебе има поминато што се разбира и се добро има приберено.
  Искрено кујнси ножеви не сум се заинтересирал да купувам обично гледам нешто што можам на терен да користам или преклопни ножеви.
   

Сподели преку: