Ножеви

Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Минатата недела бев во продавницата Снајпер, во Белград, и таму го има Tenacious, иста цена како продавницата што си ја пишал, ама беше кинеска копија. Мислам дека оригиналот е поскап. Инаку лично мене многу ми се свиѓа Tenacious, ама неможам да препорачам пошто не сум ги користел ниеден од двата што ги имаш наведено
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Минатата недела бев во продавницата Снајпер, во Белград, и таму го има Tenacious, иста цена како продавницата што си ја пишал, ама беше кинеска копија. Мислам дека оригиналот е поскап. Инаку лично мене многу ми се свиѓа Tenacious, ама неможам да препорачам пошто не сум ги користел ниеден од двата што ги имаш наведено
Tenacious оригиналот е made in China, не во USA.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Tenacious оригиналот е made in China, не во USA.
Не сум сигурен, можеби е така, ама некаде прочитав дека на оригиналите не пишува China. Провери добро пред да купиш. Прашај некој што знае подобро, греота е да купиш кинески, а за 50е плус имаш оригинал. Кинеските мислам дека имаат добар квалитет, ама сепак мора да има некоја разлика според цената. Пак ке ти кажам јас немам толку познавање за да бидам 100% сигурен. Во снајпер тој го провртев низ рака и не ми изгледаше како лош.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Spyderco tanecious se proizveduva vo Kina. Spyderco ima fabriki vo USA, Italia, Japonija i Kina.
Tanecious treba da e okolu 50 evra.
Zasto ne Endura? Imas vg10 na nea.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Одамна желба ми е Spyderco Military, но бидеќи ми е за ќејф ми е прескап. Алтернативата е Resillience или Tenacious. Paramillitary 2 го имам видено и сечилото е премало за мој вкус.

1. Кој од двата ми го препорачувате и зашто?
2. Дали да го земам од продавницава од Белград (ваљда е оригинал) или да го нарачам од овој UK сајт, цената им е тука некаде?

Фала однапред
Земи си од продавница директ. Ако има пратка од Британија, ќе ја надушкаат на царината и ќе те изгорат, од искуство ти давам совет.[DOUBLEPOST=1538933433][/DOUBLEPOST]Стандарден и модифициран Opinel 8. image.jpg
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Земи си од продавница директ. Ако има пратка од Британија, ќе ја надушкаат на царината и ќе те изгорат, од искуство ти давам совет.
Ако нарачам од Британија ножот ќе ми стигне во Солун = нема царина.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ако нарачам од Британија ножот ќе ми стигне во Солун = нема царина.
Така е друго, сепак од продавница е друго кога ќе го осетиш во раце (што верувам дека си имал прилика), не е лошо да се поддржува локален бизнис и такви продавници, интернетот уништува многу такви, но да не навлегувам во политика, твој е изборот од каде ќе си го земиш, ако јас сум на твое место, би го земал од продавница.
 
Член од
10 октомври 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
здраво, планирам да пробам да направам нож, но не знам каде би можел да најдам добар челик кој е лесен за обработка. Во доста видеа кажуваат дека најдобра варијанта е 1080 јаглероден челик, но појма немам каде би нашол посебно тука во Македонија. дали некој има какво било искуство во врска со ова?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Јас имам направено 2 ножа од обични турпии купени од бувљак исто може и од федер платно.
Тоа ти се 2 ефтини варијанти исто можеш и од интернет да порачаш челик.

Челикот од турпија е феноменален но за правилно калење од мое искуство знам мора прво да се нормализира 3 пати па дури потоа да се направи финалното печење и омекнување.

Ако купуваш турпии од бувљак гледај што е можно подебели и постари турпии бидејќи шансите се тие да се подобар челик.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
здраво, планирам да пробам да направам нож, но не знам каде би можел да најдам добар челик кој е лесен за обработка. Во доста видеа кажуваат дека најдобра варијанта е 1080 јаглероден челик, но појма немам каде би нашол посебно тука во Македонија. дали некој има какво било искуство во врска со ова?
Можеш да земиш лист од циркулар.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Можеш да земиш лист од циркулар.
Е да, циркулар ама од оние без карбидни запци, пошто кај нив челикот не е баш баш. Јас одамна купив два руски стари циркулари, и освен што се тенки (околу 2мм) одлични беа за ножеви.
Него кога сме кај бувљак, еве што последно најдов, не е од оние од 1000евра ама како за нерѓосувачки прилично јако е искален.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Супер е ножот.
Лично ниту еден добар нож немам начекано на бувљи пазар,а други предмети кои ги даваат за ситни пари а вредат често наоѓам.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
А па не си упорен :) јас имам десеттина ама повеќето се кујнски со тоа што се цвилиг или нешто друго ама добар карбонец. Швајцарци редовно, еден колд стил ... Има, се наоѓаат добри ако не ги собере некој друг.
Супер е ножот.
Лично ниту еден добар нож немам начекано на бувљи пазар,а други предмети кои ги даваат за ситни пари а вредат често наоѓам.
Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Кога немам обврски без исклучок сум тамо и обично одам порано него нормално баш поради тоа што покасно ако отидеш сигурно некој пред тебе има поминато што се разбира и се добро има приберено.
Искрено кујнси ножеви не сум се заинтересирал да купувам обично гледам нешто што можам на терен да користам или преклопни ножеви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom