Ножеви

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од PrinceVegeta, 17 декември 2010.

1. eMilanist

eMilanist Ursus domesticus

Член од:
    27 септември 2007
    Мислења:
    2.045
    Допаѓања:
    1.042
    Готов е уште еден.

IMG_5969.JPG

EDCer, boleramone, Ставрогин и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Ставрогин

Ставрогин

Член од:
    19 март 2011
    Мислења:
    16.635
    Допаѓања:
    34.999
  3. EDCer

EDCer No Kitty, this is my pot pie!

Член од:
    19 ноември 2015
    Мислења:
    725
    Допаѓања:
    534
    @eMilanist Скршен е врвот или така ми се чини?

4. eMilanist

eMilanist Ursus domesticus

Член од:
    27 септември 2007
    Мислења:
    2.045
    Допаѓања:
    1.042
    @EDCer Vrvot e pokrien so listot.
    --- Споено дупло мислење, 6 декември 2017 ---
    Enzo damaskus e secivoto, inox I stabilizirana breza.

На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
  5. EDCer

EDCer No Kitty, this is my pot pie!

Член од:
    19 ноември 2015
    Мислења:
    725
    Допаѓања:
    534
  6. Волчко

Волчко

Член од:
    5 февруари 2013
    Мислења:
    35
    Допаѓања:
    52
    Повторно нешто необично.

Модифициран бајонет.

Човек кога има доволно слободно време и му е досадно си наоѓа разни занимации јас ова го направив на страна која не е наострена ја направив во некаков квази конвех и на веќе наострената ги отстранив "рамениците" така што бајонет може да се користи како обичен нож и во процесот на шмирглање ножот се исполира и го нема тој "мат" изглед исто и куката каде што треба да се стави ремник за раката да ја држи да не се лизне ја извадив затоа што немам потреба и комотно може палецот да се стави за да може да се примени притисок при сечење.
    Додатно направив адаптер за ножот да може на модерен начин да се намести на ранец,тактички елек,панцир или опасач и едноставно да се вади и става.

Од кога ќе се "модифицира" сечивото преформансот на ножот огромно се зголемува и се гледа неговиот вистински квалитет.

IMG_20171213_183220.jpg IMG_20171213_183234.jpg

Намената на овој нож е за генерална теренска работа со што може сите улоги да го задоволи просечно и се елеминира потреба од носење повеќе од еден алат.
    Самиот нож е екстремно робустен и ја држи острината долго време,а релативно брзо и лесно се донесува до тој степен што може да бричи.

Го имам повеќе години и единствен недостаток е дистинктивниот изгед кој го има и неможе да се користи секаде и пред секого бидејќи реално да зборуваме некој да извади обичен Гербер,Мора или кинески нож на никого да му е чудно каде што бајонет е директно поврзан со нанесување телесни повреди.

На EDCer и budget bugout им се допаѓа ова.
  7. golub

golub

Член од:
    15 јануари 2013
    Мислења:
    88
    Допаѓања:
    49
    abe deca use gubite vreme na opravduvanje na 'korisnosta' na nozot.

90% sme entuzijasti (kolekcioneri) shto ne ni koristime nego uzivame vo poseduvanjeto na nozevite.

kako tece vreme sve poveke mislam deka noz ima pogolema sentimentalna vrednost nego prakticna.

@eMilanist use si najcar u polevo, svaka cast

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

8. budget bugout

budget bugout

Член од:
    24 февруари 2016
    Мислења:
    50
    Допаѓања:
    3
    @Волчко да те прашам од кај ти е бајонетот дека веќе некое време барам таков и просто неможам да најдам

9. Волчко

Волчко

Член од:
    5 февруари 2013
    Мислења:
    35
    Допаѓања:
    52
    @golub Ножот за мене е алат како штравцигер,чекан,клуч и јас не се сметам за колекционер ниту ентузијаст туку како корисник бидејќи опремата што ја имам ја користам,а единствена причина зошто имам повеќе парчиња од нешто е затоа што наоѓам нешто подобро,квалитетно,резерва или више не ми врши работа.

@budget bugout Бајонетот ми е поклон од другари кога завршив војска ми го поклонија да сум имал спомен но не знаеја дека не ми задужија бајонет.
    Провери на реклама5 таму се вртат бајонети али некако скапо ми делуваат ако убаво се сеќавам еден бараше 3000 денари.

На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
  10. golub

golub

Член од:
    15 јануари 2013
    Мислења:
    88
    Допаѓања:
    49
    abe jas poveke za mene zborev nego za tebe :)

inaku pokraj jataganot postiran odamna imam I jas bajonet ama star bez racka so nekoj cuden direkten mount za na puska

ej volcko!

... ja alatot u gaki go nosam :-}

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Сподели преку: