Ножеви

Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Повторно нешто необично.

Модифициран бајонет.

Човек кога има доволно слободно време и му е досадно си наоѓа разни занимации јас ова го направив на страна која не е наострена ја направив во некаков квази конвех и на веќе наострената ги отстранив "рамениците" така што бајонет може да се користи како обичен нож и во процесот на шмирглање ножот се исполира и го нема тој "мат" изглед исто и куката каде што треба да се стави ремник за раката да ја држи да не се лизне ја извадив затоа што немам потреба и комотно може палецот да се стави за да може да се примени притисок при сечење.
Додатно направив адаптер за ножот да може на модерен начин да се намести на ранец,тактички елек,панцир или опасач и едноставно да се вади и става.

Од кога ќе се "модифицира" сечивото преформансот на ножот огромно се зголемува и се гледа неговиот вистински квалитет.


IMG_20171213_183220.jpg IMG_20171213_183234.jpg

Намената на овој нож е за генерална теренска работа со што може сите улоги да го задоволи просечно и се елеминира потреба од носење повеќе од еден алат.
Самиот нож е екстремно робустен и ја држи острината долго време,а релативно брзо и лесно се донесува до тој степен што може да бричи.

Го имам повеќе години и единствен недостаток е дистинктивниот изгед кој го има и неможе да се користи секаде и пред секого бидејќи реално да зборуваме некој да извади обичен Гербер,Мора или кинески нож на никого да му е чудно каде што бајонет е директно поврзан со нанесување телесни повреди.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Повторно нешто необично.

Модифициран бајонет.

Човек кога има доволно слободно време и му е досадно си наоѓа разни занимации јас ова го направив на страна која не е наострена ја направив во некаков квази конвех и на веќе наострената ги отстранив "рамениците" така што бајонет може да се користи како обичен нож и во процесот на шмирглање ножот се исполира и го нема тој "мат" изглед исто и куката каде што треба да се стави ремник за раката да ја држи да не се лизне ја извадив затоа што немам потреба и комотно може палецот да се стави за да може да се примени притисок при сечење.
Додатно направив адаптер за ножот да може на модерен начин да се намести на ранец,тактички елек,панцир или опасач и едноставно да се вади и става.

Од кога ќе се "модифицира" сечивото преформансот на ножот огромно се зголемува и се гледа неговиот вистински квалитет.


Прегледај го приврзокот 181729 Прегледај го приврзокот 181730

Намената на овој нож е за генерална теренска работа со што може сите улоги да го задоволи просечно и се елеминира потреба од носење повеќе од еден алат.
Самиот нож е екстремно робустен и ја држи острината долго време,а релативно брзо и лесно се донесува до тој степен што може да бричи.

Го имам повеќе години и единствен недостаток е дистинктивниот изгед кој го има и неможе да се користи секаде и пред секого бидејќи реално да зборуваме некој да извади обичен Гербер,Мора или кинески нож на никого да му е чудно каде што бајонет е директно поврзан со нанесување телесни повреди.
abe deca use gubite vreme na opravduvanje na 'korisnosta' na nozot.

90% sme entuzijasti (kolekcioneri) shto ne ni koristime nego uzivame vo poseduvanjeto na nozevite.

kako tece vreme sve poveke mislam deka noz ima pogolema sentimentalna vrednost nego prakticna.

@eMilanist use si najcar u polevo, svaka cast

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
@Волчко да те прашам од кај ти е бајонетот дека веќе некое време барам таков и просто неможам да најдам
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
@golub Ножот за мене е алат како штравцигер,чекан,клуч и јас не се сметам за колекционер ниту ентузијаст туку како корисник бидејќи опремата што ја имам ја користам,а единствена причина зошто имам повеќе парчиња од нешто е затоа што наоѓам нешто подобро,квалитетно,резерва или више не ми врши работа.

@budget bugout Бајонетот ми е поклон од другари кога завршив војска ми го поклонија да сум имал спомен но не знаеја дека не ми задужија бајонет.
Провери на реклама5 таму се вртат бајонети али некако скапо ми делуваат ако убаво се сеќавам еден бараше 3000 денари.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
abe jas poveke za mene zborev nego za tebe :)

inaku pokraj jataganot postiran odamna imam I jas bajonet ama star bez racka so nekoj cuden direkten mount za na puska

ej volcko!



... ja alatot u gaki go nosam :-}

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Еве уште еден. Оваа година најкористен материјал за рачка беше рог од елен, ова е веројатно последниот за оваа година. Уште не е готов, чекам специјални пинови да ми стигнат :cool: .

IMG_5987 - Copy.JPG IMG_5985.JPG IMG_5983.JPG .
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Еве уште еден. Оваа година најкористен материјал за рачка беше рог од елен, ова е веројатно последниот за оваа година. Уште не е готов, чекам специјални пинови да ми стигнат :cool: .

Прегледај го приврзокот 181885 Прегледај го приврзокот 181886 Прегледај го приврзокот 181887 .
dali e za prodazba?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Каде кај нас може да се најде незабележително футроличе за преклопен нож, за на каиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom