Ножеви

Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Вчера повторно бев до Хубо и истата приказна...Имаше ножеви само за електричарски намени, ја прашав продавачката(малку бесмислено од мене) дали ке добијат и други модели и ми одговори што и да ти кажам ќе те излажам, па почнувам да мислам дека единствен начин да се набави мора а воедно и најлесен е преку интернет.. Или пак преку продавницата што погоре ја спомна ЕDCer што била лоцирана во Охрид.Исто така ги разгледував викторинокс во домнет и размислувам да земам такво нешто, ваше мислење?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Мора и Викринокс се два различни поими, потполно исто како фиксен и преклопен нож. Фиксниот е за дома и за во природа, преклопниот е за нив град. Едно е јасно, нема да имаш само еден фиксен и само еден преклопен нож :) .
Зависи што ти треба
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Погрешно се изразив изгледа, не ги споредувам во никој случај, напротив сеуште приоритет ми е да си набавам fixed blade нож, викториноксот го спомнав само онака, би сакал да имам и викторинокс мултитул во иднина, сега за сега имам еден Syracuse 1975-1976 Полско производство, но не го ни користам.Во секој случај има посебна тема за мултитулови да не спамам тука :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Вчера повторно бев до Хубо и истата приказна...Имаше ножеви само за електричарски намени, ја прашав продавачката(малку бесмислено од мене) дали ке добијат и други модели и ми одговори што и да ти кажам ќе те излажам, па почнувам да мислам дека единствен начин да се набави мора а воедно и најлесен е преку интернет.. Или пак преку продавницата што погоре ја спомна ЕDCer што била лоцирана во Охрид.Исто така ги разгледував викторинокс во домнет и размислувам да земам такво нешто, ваше мислење?
Немат саглам ножој во то Трофеј Охрид шо ти ко кажвит EDCer, џабе само ќе си ги фрлиш парите. Немат и Мора. А Герберите со серија на Беар Грилс му се со цени за нигде исто ти е и во Скаут шоп во Скопје. За парите шо ќе ти ги земат на нет за истите ќе купиш далеку подобар нож. Фиксни мојш да разгледаш и во Камуфлаж, чат пат се најдвит по нешо посаглам.
Но ак се решиш да земаш фиксен, јас би ти препорачал да си нарачаш од на интернет или да ти стокмит еден еМиланист.
За тие на преклопвење мојш да поминиш и со Викторинокс од Домнет или со некој од Бокерот во Камуфлаж. Ак бараш нешто посаглам квалитет (тип на челик, рачка, механизам, футрола...) тогаш пак ќе си купвиш од нет, зато шо изборот овдека ти е сведен на минимум.
Ак не си расположен за трошење многу пари за фиксен тогаш нарачај си ја Mora Heavy Duty Companion. Комотно ти кажвам дек ги надминвит некој ножој шо се и по 100 долари.
 
Последно уредено:

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Немат саглам ножој во то Трофеј Охрид шо ти ко кажвит EDCer, џабе само ќе си ги фрлиш парите. Немат и Мора. А Герберите со серија на Беар Грилс му се со цени за нигде исто ти е и во Скаут шоп во Скопје. За парите шо ќе ти ги земат на нет за истите ќе купиш далеку подобар нож. Фиксни мојш да разгледаш и во Камуфлаж, чат пат се најдвит по нешо посаглам.
Но ак се решиш да земаш фиксен, јас би ти препорачал да си нарачаш од на интернет или да ти стокмит еден еМиланист.
За тие на преклопвење мојш да поминиш и со Викторинокс од Домнет или со некој од Бокерот во Камуфлаж. Ак бараш нешто посаглам квалитет (тип на челик, рачка, механизам, футрола...) тогаш пак ќе си купвиш од нет, зато шо изборот овдека ти е сведен на минимум.
Ак не си расположен за трошење многу пари за фиксен тогаш нарачај си ја Mora Heavy Duty Companion. Комотно ти кажвам дек ги надминвит некој ножој шо се и по 100 долари.
Не ме фаќај за збор, спомнав дека главниот увозник за тие Мори што ги имам земено од тука е фирма од Охрид, не спомнав никакво име, може и да не е таа Трофеј што ти ја напиша.
П.С. Реално, Мора НЕ може да се споредува со нож од 100 долари. Имаш на Бенчмејд фиксни од 100усд. со 145cm челик, што не се споредува со која било Мора.[DOUBLEPOST=1511301839][/DOUBLEPOST]@MartinKnifeLover Викториноксите во Домнет имаат до некаде фер цени (пред година-две сите модели му беа со по 2 евра поефтини) и ти препорачувам некој полесен и поедноставен модел. За квалитетот спрема цената и доживотната гаранција се скоро незаменливи. Фолдерите на Бокер во Камуфлаж се со напумпани цени, а Бокер како Бокер, од 440c и AUS8a не мрдаат погоре.
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Фала на препораките другари, ќе се стокмам со некој мора од интернет па и викторинокс ќе си земам :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Не ме фаќај за збор, спомнав дека главниот увозник за тие Мори што ги имам земено од тука е фирма од Охрид, не спомнав никакво име, може и да не е таа Трофеј што ти ја напиша.
П.С. Реално, Мора НЕ може да се споредува со нож од 100 долари. Имаш на Бенчмејд фиксни од 100усд. со 145cm челик, што не се споредува со која било Мора.[DOUBLEPOST=1511301839][/DOUBLEPOST]@MartinKnifeLover Викториноксите во Домнет имаат до некаде фер цени (пред година-две сите модели му беа со по 2 евра поефтини) и ти препорачувам некој полесен и поедноставен модел. За квалитетот спрема цената и доживотната гаранција се скоро незаменливи. Фолдерите на Бокер во Камуфлаж се со напумпани цени, а Бокер како Бокер, од 440c и AUS8a не мрдаат погоре.
Во Трофеј лов и риболов се продаваја сигурно то ти кажвам, инаку ги увозвеше една фирма од Лескоец (неможам да се сетам која фирма беше).
Ти кажвам дек Мората ХД Компанионот се токмит комотно со 100 долари ножој, лично имам гледано пред мој очи како ножој од 100 УСД откажват пред мојата Мора. Пак ќе ти речам, имат убај ножој во ранг од 100 усд на "хартија", но во реалноста голем дел се лајнарии со лоша изведба шо немат да трает, а побрзо одкажале пред мојата Мора. А имат и ножој шо го оправдуваат секој цент од тие 100 долари шо ќе ги дајш;). То и сакав да му кажам, незначит дека све шо е по 100 долари дек е квалитетно. Веќе ко ќе сакат да дајт толку пари тогаш нека зејт саглам и проверен нож.
За буџетски ограничен, тогаш тој модел на Мора е прав избор за цена/квалитет/перформанси, исто и за понатака ак му се здосадит имат место за надоградба на рачка и футорла шо комотно мојт да му ги сработит еМиланист.
Исто му ги кажав и опциите на преклопни ножеви кај нас и од нет, изборот и парите шо ќе си ги потрошит сепак на крајот се негова одлука.
Поздрав.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Nikako ne treba site nozevi od 100 dolari da se stavat vo ist kosh. Ima tuka Gerber GB sto e bezveze, nieto sto e bezveze, S&W isto taka I uste eden kup primeri na losi nozevi od 100$ I povece. Od druga strana imas Mora za 20 dolari sto e podobra od niv bez ogled na poniskata cena.
Od druga strana ima dobri nozevi za 100 dolari sto se na isto ramniste so morite, ama pa cinat 100$ a morata 20. Zatoa morata I'ma plastic a racka I plasticna futrola, toa mnogu vlijae na niskata cena. Mora so drvena racka I kozna futrola bi cinela 100 dolari odprilika so toa sto kvalitetot na morata e poznat I priznat sekade.
Da se razbereme, vo denesno vreme 100$ e malku.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom