Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Бев и во живо го гледав монтирањето на Александар Трети Македонски, не од патриотски побуди туку од чиста љубопитност да видам како таков гигантски споменик би се кренал на постаментот - фонтана.
СК2014 по моја претпоставка не е проект за кревање на патриотскиот дух кај народов, туку за привлекување на поголем број на туристи со што приходите од туризмот би биле озбилен ден од буџетот. Александар не не прави поголеми Македонци, туку не прави уште позатуцан народ! Сигурен сум дека огромен дел од нас во Александар гледаат само провокација, причина за да се распламува конфликтот со јужниов сосед. Ништо поврзано со анти-македонка политика, поголем дел и од полтроните на власта го гледаат истото во Александар. Се палат на него и се ситат на јужнациве како да сме ги поразиле после 20 годишната `војна`... „Вие нам `ФИРОМ` и `промени во устав` ние `Воин на коњ`! Сега пукнете“. Голем дел од нас не ни знаат ништо повеќе од името на Александар и тоа дека стигнал до Индија. Споменикот треба да биде потсетник за делото на Александар за кое само луѓе што се образовани знаат. Макдонец си ако доволно ја познаваш сопствената историја. Сите знаеме кој е Алекандар, Филип, Јустинијан, Гоце и Ченто, но колку знаеме која е нивната улога во целата приказна, која е нивната заслуга за наоѓање во центарот на Скопје? Споменивице само ќе ни помогнаш да ги научиме инињата на поначајните лица, а учебниците и литературата за да ги разбереме. А како што знам, слабо стоиме со себеспознавањето, зошто има премногу народ кој и по повеќевековно ментално ропство не сака да излезе од занданите. Добро, премногу офтопик, но мора да престанете да се јачате и мавате во гради дека како нација сме постигнале нешто со поставувањето на Александар. Идентитетот така не се чува....

Ме изненадија сликите неколку стрaни наназад на оваа тема. Биле во план повеќе фонтани. Навистин интересно, ако имате дополнителни информации и слики молам да ги споделите тука :)
Си се утепал од пишување аништо не си напишал :unsure:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Пази сега, тоа полтрон не може да го разбере. Во штаб може да го преведат по потреба. Ајт чао. :)
Имаш еден цитат: Сигурен сум дека огромен дел од нас во Александар гледаат само провокација, причина за да се распламува конфликтот со јужниов сосед. Ништо поврзано со анти-македонка политика, поголем дел и од полтроните на власта го гледаат истото во Александар. Се палат на него и се ситат на јужнациве како да сме ги поразиле после 20 годишната `војна`...

Подобро да сум партиски полтрон,него вакви гнасотии да пишувам.. а да и наведни ја главата немој нагоре да си ја подигнал,зашто несмееш,македонец си :sick: Треба со наведната глава ко ној да одиш разбра... а за партиски полтрон ќе мораш да докажеш дека сум,најди ме у евиденција на која партија мислиш дека сум и објави јавно а до тогаш.. тенкс енд фак ју
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Имаш еден цитат: Сигурен сум дека огромен дел од нас во Александар гледаат само провокација, причина за да се распламува конфликтот со јужниов сосед. Ништо поврзано со анти-македонка политика, поголем дел и од полтроните на власта го гледаат истото во Александар. Се палат на него и се ситат на јужнациве како да сме ги поразиле после 20 годишната `војна`...

Подобро да сум партиски полтрон,него вакви гнасотии да пишувам.. а да и наведни ја главата немој нагоре да си ја подигнал,зашто несмееш,македонец си :sick: Треба со наведната глава ко ној да одиш разбра... а за партиски полтрон ќе мораш да докажеш дека сум,најди ме у евиденција на која партија мислиш дека сум и објави јавно а до тогаш.. тенкс енд фак ју
Не треси глупости човече! Пробуваш да го извртиш мојот пост? Јас сум помал Макдонец од тебе? Го негирав македонскиот корен до Александар? Не! Доволно знам и од историјата и што се случува моментално во беднава држава. Бедна е не поради минатото, туку поради безрбетниците кои живеат во неа. Конкретно тоа што си го постирал е вистина. Се јачате на Александар како на најголем успех во изминативе 20 години. Како да сме победници во конфликтот кој ни го наметна Грција или сами си го наметнавме.... Луѓе мастурбираат на 20 метарска склуптура и се чувствуваат како победници а не знаат АПСОЛУТНО ништо ниту за Александар ниту за сопствените корени. Стојам на улица и кретенчина со партиски обележја на него во разговор со свој сопартиец кажува дека на плоштад го местеле Александар ВТОРИ Макдонски? Глупост, поединец бил ѓомити.... Цела нација ни е глупа како него! Она што јас сакам да го кажам, џабе ни се склуптури, од нив само името на историскиот лик го учиме. Што ќе знаеме за делото на тој лик? Затоа голем дел од луѓето гледаат на Александар како на среден прст за Грција. Колку бдно од нша страна... Глупоста на нашиов народ се гледа токму од неговата нинформираност. А неинформираноста е последица на патење од комплекс на пониска вредност. Како ќе кажат од штаб така е!Уште еднаш ќе повторам, како народ сме со векови лажени и манипулирани (денс не е ништо поинаку). Нашиот ум е контролиран од други и немаме способност сами да се проучиме себеси, своето потекло. Не си патриот ако знаеш дека Александар е антички Македонец. Патриот си ако знаеш што допринел Александар за Макдонија. Слично е и со другите херои. Проучувајќи ја сопствената историја се спознаваш себеси и го отварат својот ум за критичко размислување, а не за постојано фаворизирање на еден табор! За жал ние тоа не го правиме....

Чекам некој партиски неопределен да ме демантиа, да рече НЕ си во право, тресеш зелени. А партиски полтрони не ми се потребни. Впрочем, не реков дека 100% во Аце гледаат инает кон јужњациве, некои и се сентимнтално поврзани со неговите лик и дело, го почитуваат бидејќи ЗНААТ доволно за него и крајно ја сакаат Макдонија од дно на душата и Александар им значи многу. Првите преовладуваат, како од неутралните, така и од двата политички табора.

Јас тука ја завршувам мојата дискусија во офтопици. Нема потреба поради комплекси на поединци да немам пристап до оваа тема. Цитат на ова мислење нема потреба бидејќи немам во план да реплицирам.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Не треси глупости човече! Пробуваш да го извртиш мојот пост? Јас сум помал Макдонец од тебе? Го негирав македонскиот корен до Александар? Не! Доволно знам и од историјата и што се случува моментално во беднава држава. Бедна е не поради минатото, туку поради безрбетниците кои живеат во неа. Конкретно тоа што си го постирал е вистина. Се јачате на Александар како на најголем успех во изминативе 20 години. Како да сме победници во конфликтот кој ни го наметна Грција или сами си го наметнавме.... Луѓе мастурбираат на 20 метарска склуптура и се чувствуваат како победници а не знаат АПСОЛУТНО ништо ниту за Александар ниту за сопствените корени. Стојам на улица и кретенчина со партиски обележја на него во разговор со свој сопартиец кажува дека на плоштад го местеле Александар ВТОРИ Макдонски? Глупост, поединец бил ѓомити.... Цела нација ни е глупа како него! Она што јас сакам да го кажам, џабе ни се склуптури, од нив само името на историскиот лик го учиме. Што ќе знаеме за делото на тој лик? Затоа голем дел од луѓето гледаат на Александар како на среден прст за Грција. Колку бдно од нша страна... Глупоста на нашиов народ се гледа токму од неговата нинформираност. А неинформираноста е последица на патење од комплекс на пониска вредност. Како ќе кажат од штаб така е!Уште еднаш ќе повторам, како народ сме со векови лажени и манипулирани (денс не е ништо поинаку). Нашиот ум е контролиран од други и немаме способност сами да се проучиме себеси, своето потекло. Не си патриот ако знаеш дека Александар е антички Македонец. Патриот си ако знаеш што допринел Александар за Макдонија. Слично е и со другите херои. Проучувајќи ја сопствената историја се спознаваш себеси и го отварат својот ум за критичко размислување, а не за постојано фаворизирање на еден табор! За жал ние тоа не го правиме....

Чекам некој партиски неопределен да ме демантиа, да рече НЕ си во право, тресеш зелени. А партиски полтрони не ми се потребни. Впрочем, не реков дека 100% во Аце гледаат инает кон јужњациве, некои и се сентимнтално поврзани со неговите лик и дело, го почитуваат бидејќи ЗНААТ доволно за него и крајно ја сакаат Макдонија од дно на душата и Александар им значи многу. Првите преовладуваат, како од неутралните, така и од двата политички табора.

Јас тука ја завршувам мојата дискусија во офтопици. Нема потреба поради комплекси на поединци да немам пристап до оваа тема. Цитат на ова мислење нема потреба бидејќи немам во план да реплицирам.
ДЕЧКО ОЛАДИ пред да те банираат...

си го изнаврега инзаплука и омаловажи својот народ до немај каде, неповрзани теми, истории, економии, психолошко антроположки анализи, партии полтрони што се не стај во една кофа

од целиот текст јасно се гледа зошто АЛЕККСАНДАР СМЕТА НА ТАКВИТЕ КАКО ТЕБЕ - ГИ ПОДСЕКА НА СОПСТВЕНИОТ НЕУСПЕХ, ПРОСЕЧНОСТ И ЈАД...

ве молам тонете приватно во сопствените комплекси, историја решавајте на друг подгорум а за економија покажете ни како со ЛИЧЕН ПРИМЕР, остајте не нас Македонците да гледаме горе и напред, да се гордееме и УГЛЕДАМЕ на нови победи и успеси...лични, семејни, национални....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Не треси глупости човече! Пробуваш да го извртиш мојот пост? Јас сум помал Макдонец од тебе? Го негирав македонскиот корен до Александар? Не! Доволно знам и од историјата и што се случува моментално во беднава држава. Бедна е не поради минатото, туку поради безрбетниците кои живеат во неа. Конкретно тоа што си го постирал е вистина. Се јачате на Александар како на најголем успех во изминативе 20 години. Како да сме победници во конфликтот кој ни го наметна Грција или сами си го наметнавме.... Луѓе мастурбираат на 20 метарска склуптура и се чувствуваат како победници а не знаат АПСОЛУТНО ништо ниту за Александар ниту за сопствените корени. Стојам на улица и кретенчина со партиски обележја на него во разговор со свој сопартиец кажува дека на плоштад го местеле Александар ВТОРИ Макдонски? Глупост, поединец бил ѓомити.... Цела нација ни е глупа како него! Она што јас сакам да го кажам, џабе ни се склуптури, од нив само името на историскиот лик го учиме. Што ќе знаеме за делото на тој лик? Затоа голем дел од луѓето гледаат на Александар како на среден прст за Грција. Колку бдно од нша страна... Глупоста на нашиов народ се гледа токму од неговата нинформираност. А неинформираноста е последица на патење од комплекс на пониска вредност. Како ќе кажат од штаб така е!Уште еднаш ќе повторам, како народ сме со векови лажени и манипулирани (денс не е ништо поинаку). Нашиот ум е контролиран од други и немаме способност сами да се проучиме себеси, своето потекло. Не си патриот ако знаеш дека Александар е антички Македонец. Патриот си ако знаеш што допринел Александар за Макдонија. Слично е и со другите херои. Проучувајќи ја сопствената историја се спознаваш себеси и го отварат својот ум за критичко размислување, а не за постојано фаворизирање на еден табор! За жал ние тоа не го правиме....

Чекам некој партиски неопределен да ме демантиа, да рече НЕ си во право, тресеш зелени. А партиски полтрони не ми се потребни. Впрочем, не реков дека 100% во Аце гледаат инает кон јужњациве, некои и се сентимнтално поврзани со неговите лик и дело, го почитуваат бидејќи ЗНААТ доволно за него и крајно ја сакаат Макдонија од дно на душата и Александар им значи многу. Првите преовладуваат, како од неутралните, така и од двата политички табора.

Јас тука ја завршувам мојата дискусија во офтопици. Нема потреба поради комплекси на поединци да немам пристап до оваа тема. Цитат на ова мислење нема потреба бидејќи немам во план да реплицирам.
офф топик:

Искомплексиран си ..ја статуата на Александар Македонски ја гледам единствено како уметничко дело,кое во простор го краси центарот на Скопје..и ништо друго..Нити таа скулптура ме прави поголем Македонец,нити со тоа Македонија ќе се збогати,нити па неписмена раја ќе ја натераш да чита историја.. И повеќе пати ме нарече полтрон,ја уште еднаш ќе ти кажам тенкју енд фак ју , нити ме знаеш нити очи ти имам видено у живот да ме судиш ти мене,
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634




многу покажување со прст во Битола!!! нели споменикот на бранителите е веднаш зад тој на Филип...
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Еве и дел од сликите што ги фатив додека го поставуваа Александар:









 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
ДЕЧКО ОЛАДИ пред да те банираат...

си го изнаврега инзаплука и омаловажи својот народ до немај каде, неповрзани теми, истории, економии, психолошко антроположки анализи, партии полтрони што се не стај во една кофа

од целиот текст јасно се гледа зошто АЛЕККСАНДАР СМЕТА НА ТАКВИТЕ КАКО ТЕБЕ - ГИ ПОДСЕКА НА СОПСТВЕНИОТ НЕУСПЕХ, ПРОСЕЧНОСТ И ЈАД...

ве молам тонете приватно во сопствените комплекси, историја решавајте на друг подгорум а за економија покажете ни како со ЛИЧЕН ПРИМЕР, остајте не нас Македонците да гледаме горе и напред, да се гордееме и УГЛЕДАМЕ на нови победи и успеси...лични, семејни, национални....
Потполно се сложувам со тебе.
Тоа што потенцираше дека ние како македонци премногу малку знаеме за тоа што направил Александар, Ченто, Гоце, Даме и останатите го боли и вреѓа македонскиот народ. Омаловажување до немајкаде...

Нема потреба да дисктураме што направил Аце за нас, доволно е да знаеме дека Аце бил Македонец и дека ние имаме од него скулптура на плоштад. Дали Ацета бил втор, трет, петти, мање више битно...

ФилМакедон немој веќе така...
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.656
Поени од реакции
3.570
многу покажување со прст во Битола!!! нели споменикот на бранителите е веднаш зад тој на Филип...
Можеле на Филип малку да му ја исправат раката, вака изгледа како да игра на некоја турбофолк песна.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
многу покажување со прст во Битола!!! нели споменикот на бранителите е веднаш зад тој на Филип...
Истиот автор е и на двата - Ангел Коруновски. Веројатно сакал да остави свој специфичен потпис ама наместо тоа покажал недостаток на имагинација.

Инаку како што знам негово дело е и споменикот на Гемиџиите во Скопје. Направен е онака назабен со парчиња кои штрчат ко да бил разнесен од шрапнели исто како што е и споменикот на Бранителите во Битола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom