Нови игри

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.918
Black Ops има багови?, јас лично ја немам ама по читање по некои странски форуми, оваа игра била подобра од MW и MW 2....
Играта Е подобра од претходните, одлична приказна и мултиплеер, али на почетокот имаше lag spikes, и покрај пачот, пак играта кочи на некои делови од x причини, а сепак графиката е подобра на MW2
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Од тие игри погоре 3 ќе ги има и за ПЦ. А кој од нив јас би сакал да ги играм? Ниедна, евентуално една и таа излегува за ПЦ.
Ај да ја свртиме топката. Да ѕирниме на другата старана од месечината.
Колку игри има на Steam. Последно што видов имаше околу 1300 наслови. Колку вкупно игри има на Xbox 360 - 700 и кусур, а на ПС3 има 600 и нешто. И сега кај има најмногу?
На Steam секој втор ден има неколку нови игри, некогаш една некогаш повеќе! Да ги додадеме Impule, D2D и што правиме.
Ех глупости, е ај на ајфон колку апликации има?

Не мериме игри со ИГРИЧКИ, збориме за high-budget наслови кои може да ги игра некој. Иначе ајде у муабетов ќе ти ги измешав и игрите од Nintendo Wii и да си ебевме матер.

Поентата ми е дека со PC ќе играш доста игри, нема да играш се. А дека ќе пропуштиш, да, ќе пропуштиш многу добри игри кои никогаш нема да ги видиме на PC.

На Xbox360/PS3 ќе играш доста игри, ама ќе играш баш се. Ќе пропуштиш само ексклузиви кои ги има на едната или на другата конзола. И дека умира, ама бајаги, доказ ти е GTA серијалот, ко за пример...првично PC ексклузива, за да се порта на PS1, за да стане lead наслов на PS2 и потоа да излегува 8-10 месеци покасно за PC, неоптимизирана, несредена...
И сега уште ако Близард отиде на конзолите, кој ни останува?

Ама ако им е, баш сакам малце да нема PC наслови, чисто Nvidia и ATI да се свестат, дека 4 години по ред продаваат боље графички, ама не се грижат да ФИНАНСИРААТ игри и графика во игри. Онака, имаш Ферари од графичка, ама играта примарно се прави за конзола со Фичо графичка...па и ти добиваш Фичо графика на твојата Ферари графичка. Патетично е веќе...
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
значи незнам што е толку голема фрката околу блек опс.,... мене ми е еднакво добра и бад компани 2.... :O
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.918
...доказ ти е GTA серијалот, ко за пример...првично PC ексклузива, за да се порта на PS1, за да стане lead наслов на PS2 и потоа да излегува 8-10 месеци покасно за PC, неоптимизирана, несредена...
И сега уште ако Близард отиде на конзолите, кој ни останува?
Fuck GTA. Just Cause RULZ!!! :mist:
А реално гледано JC 2 имаше најдобра верзија за РС затоа што целосно го искористуваше DX 10, така да сеуште не е се изгубено за РС гејмерите.

значи незнам што е толку голема фрката околу блек опс.,... мене ми е еднакво добра и бад компани 2.... :O
Мислиш еднакво ЛОША, пошто single player делот на BF: BC 2 беше доста лош. Освен карактерите и дијалогот све беше веќе видено и лошо копирано....
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Совршен Пример: CoD Black Ops.
Black Ops нема лаг само на ПЦ. И на ПС3 е сличниот проблем па дури и поголем. Веројатно ќе треба ново ПС3 да купувам ако продолжам многу да ја играм блек опс. Од пример 8 саати играње ПС3-то ќе ми закочи 12 пати најмалку (букавално ова). Кога тогаш ќе ми се расипе ако не го поправат freeze проблемот.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Black Ops нема лаг само на ПЦ. И на ПС3 е сличниот проблем па дури и поголем. Веројатно ќе треба ново ПС3 да купувам ако продолжам многу да ја играм блек опс. Од пример 8 саати играње ПС3-то ќе ми закочи 12 пати најмалку (букавално ова). Кога тогаш ќе ми се расипе ако не го поправат freeze проблемот.
Штознам, јас главно слушав поплаки од PC верзијата на BO:)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Од тие игри погоре 3 ќе ги има и за ПЦ. А кој од нив јас би сакал да ги играм? Ниедна, евентуално една и таа излегува за ПЦ.
Ај да ја свртиме топката. Да ѕирниме на другата старана од месечината.
Колку игри има на Steam. Последно што видов имаше околу 1300 наслови. Колку вкупно игри има на Xbox 360 - 700 и кусур, а на ПС3 има 600 и нешто. И сега кај има најмногу?
На Steam секој втор ден има неколку нови игри, некогаш една некогаш повеќе! Да ги додадеме Impule, D2D и што правиме.

Во никој случај не е црно како што велиш.


Какви багови бре? Ако има багови ги има на сите платформи. Пример: Fallout New Vegas. Тие смешните багови ги имаше сегде. И пази, на ПЦ развивачот на играта ќе извади пач и завршена работа, на XBOX развивачот ќе извади пач и ќе ти го наплати. Да, на XBOX надградбите се наплаќаат, освен првата. Ако сакаш втора треба да си доплатиш. Таква била политиката на Microsoft.

Тоа што го викаш багови, најверојатно мислиш на лоши портирања од конзола на ПЦ. Ама тоа не се багови, тоа се графика со слаби текстури и помалку детални модели, глупи контроли, камера која се движи како што не треба. Тоа не се багови, туку се несредување на ваквите работи посебно за секоја платформа. За среќа се случило кај релатвно мал број на игри и тоа игри кои и на конзолите не биле нешто посебно.

А да, чекај. Имам забележано многу се имаш жалено на кракнати верзии од ПЦ игриве. И затоа сега вака ми пишуваш. Ами сега купи ја играта и нема да имаш никакви багови, немој сега со краковите прикаски.
Ех сега ќе се лажеме.PC екслкузива излегува само од flesh игрите.Скоро сите нови игри се неоптимизирани се портови од конзоли.При тоа има доста грешки и мноогу повеќе багови отколку кај конзолите.Многу игри прават проблеми кај одредени системи пример една игра од EA не ми текнува името се одвиваше за време на ВСВ и си агент имаше проблем кај ати графичките,беше целата багосана,правеше проблеми кај понови процесори без разлика дали е оригинал.И тоа ли е игра?Или пак CODBO прави проблем со lag-spikes и кај кракувана верзија и кај оригинал.И да ја купам оригинал?Многу нови игри се неоптимизирани и бараат нереални конфигурации пред се процесори.
П.С. Јас не сум имал проблем со кракот кај игрите туку со споредни работи пример сервис пак 3,нов директ икс и слично.
 

RedStar

PC GAMER
Член од
4 октомври 2009
Мислења
231
Поени од реакции
50
За ПЦ навреме испаѓаат само стратегии, и некои игрички од плејфиш и шо ти знам. ПЦто веќе ја изгуби својата вредност за игри.
Се слагам со тебе... Ееехх, каде се да се појават нови продолженија од рецимо SILENT HILL, The Longest Journey, Obscure, и други слични такви игри...??? Стратегииве и пуцачиниве не да досадија, на глава се качија...
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Се слагам со тебе... Ееехх, каде се да се појават нови продолженија од рецимо SILENT HILL, The Longest Journey, Obscure, и други слични такви игри...??? Стратегииве и пуцачиниве не да досадија, на глава се качија...
Сакаш некоја интересна авантура? Ај утре ќе ти кажам, пиши во темата за препораки ако сакаш. Ги има само треба да ги побараш.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Се слагам со тебе... Ееехх, каде се да се појават нови продолженија од рецимо SILENT HILL, The Longest Journey, Obscure, и други слични такви игри...??? Стратегииве и пуцачиниве не да досадија, на глава се качија...
ПЦ НИКОГАШ нема да згасне како гејминг платформа.
Да , многу кеш-машинерија има денес , ама пак тоа што вреди искача на површина.
А жанровски се слагаме , и мене ми е преку *тит* од пуцачини.
 

RedStar

PC GAMER
Член од
4 октомври 2009
Мислења
231
Поени од реакции
50
Сакаш некоја интересна авантура? Ај утре ќе ти кажам, пиши во темата за препораки ако сакаш. Ги има само треба да ги побараш.
Авантура сакам могу, ама денешниве се 90% клик поинт, А ОД ТОА МЕ ФАЌА ЛУДИЛО... НЕ ДА ГО МРЗАМ КЛИК ПОИНТОТ, НЕМОЖАМ ДА ГО ПОДНЕСАМ...!!!

--- надополнето ---

ПЦ НИКОГАШ нема да згасне како гејминг платформа.
Да , многу кеш-машинерија има денес , ама пак тоа што вреди искача на површина.
А жанровски се слагаме , и мене ми е преку *тит* од пуцачини.

Нормално... Треба нови идеи...
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Machinarium

Не е препорачлива за гејмерите од Дота,Кантер итн:)всушност се работи за клик енд поинт игрица
Навистина многу допадливи карактери во играта.Креативна и навистина многу инвентивна со доза на хумор во текот на играта.
Зошто да се пропушти едно прилично добро задовослтво додека трае играта:)
Еве неколку screenshot
machinarium-20100517-210747.jpg
images.jpeg 4114302227_28cfabddb0.jpg 4114302227_28cfabddb0.jpg 4029968703_9b6c3eb689.jpg

еве и chill out трака
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
36
Излезе новата аркадна моторска игра Nail'd. Навалете ја има по сите торенти
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Излезе и Grand Turismo 5, али review-то не ми остаи некој јак впечаток NFS HP од тоа што го имам видено е подобра...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom