Нови игри

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Што и, нели бараше игра што ќе излези наскоро. Ете ти кажав, и самиот очекувам многу од играта.

--- надополнето ---

Малце сарказам xD
За да не бидам сфатен погрешно, да кажам. Тоа првото (јутуб линкот - ******* задна фиока) беше иронично, второто не.
ПЦ игрите се тука, нигде не се појдени. ПЦ како игра за платформи не заостанува зад останатите. Можеби малце, но не е како што неои велат дека „се е појдено у ку*ац“. Тоа ако *phoenix* кога рече ПЦ игри мислеше на платформата.

Ако мислеше на содржината тогаш немаше потреба да се напоменува ПЦ и тоа е потешко прашање со потежок одговор. Накратко и таму игрите се тука ама за некои работи се подзаминати малце на места каде што не треба да бидат.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
ПЦ игрите се тука, нигде не се појдени. ПЦ како игра за платформи не заостанува зад останатите. Можеби малце, но не е како што неои велат дека „се е појдено у ку*ац“. Тоа ако *phoenix* кога рече ПЦ игри мислеше на платформата.
Еве да погледаме реално, споредба во последниов месец што излезе, а никад нема да го видиме на PC (или таму далекууууууууууу):

- NBA JAM
- Naild
- Assassins Creed: Brotherhood (за PC - март 2011, ако сме среќни)
- Splatterhouse
- Monster Jam Path Destruction
- Marvel Super Hero Squad Infinity Gauntlet
- Monopoly Streets
- Divinity 2
- Gran Turismo 5
- Blood Drive
- Naruto Shipuden: Ultimate Ninja Storm 2


Ова се игри само за овој месец, од кои само една ќе видиме понатаму за PC - AC: B.

Значи фокусирајте се на фактите, а не на "игрите кои не излегуваат на PC, а јас би ги играл". Знам дека тебе ти е гајле за 90% од овие игри, и мене ми е, ама реалноста е таа - конзолите имаат се повеќе и повеќе ексклузиви, а PC-то ќе губи ексклузиви. Прочита за Blizzard и нивните нови работни побарувања?

Реалноста е таа, кој сака може да ја прифати, кој не, нека се теши дека PC-то е сеуште меѓу топ 3 платформите за гејминг...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Што и, нели бараше игра што ќе излези наскоро. Ете ти кажав, и самиот очекувам многу од играта.

--- надополнето ---



За да не бидам сфатен погрешно, да кажам. Тоа првото (јутуб линкот - ******* задна фиока) беше иронично, второто не.
ПЦ игрите се тука, нигде не се појдени. ПЦ како игра за платформи не заостанува зад останатите. Можеби малце, но не е како што неои велат дека „се е појдено у ку*ац“. Тоа ако *phoenix* кога рече ПЦ игри мислеше на платформата.

Ако мислеше на содржината тогаш немаше потреба да се напоменува ПЦ и тоа е потешко прашање со потежок одговор. Накратко и таму игрите се тука ама за некои работи се подзаминати малце на места каде што не треба да бидат.
Па да не не е?Годинава ретки беа игрите за PC кој беа издадени заедно со своијата конзолска верзија.Постојано ги каснат по месец дена.Сите игри за PC се издадени недовршени со милијарда багови и прилично непотимизирани.

--- надополнето ---

Значи фокусирајте се на фактите, а не на "игрите кои не излегуваат на PC, а јас би ги играл". Знам дека тебе ти е гајле за 90% од овие игри, и мене ми е, ама реалноста е таа - конзолите имаат се повеќе и повеќе ексклузиви, а PC-то ќе губи ексклузиви. Прочита за Blizzard и нивните нови работни побарувања?

Реалноста е таа, кој сака може да ја прифати, кој не, нека се теши дека PC-то е сеуште меѓу топ 3 платформите за гејминг...
PC ексклузива?Што беше тоа?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Па да не не е?Годинава ретки беа игрите за PC кој беа издадени заедно со своијата конзолска верзија.Постојано ги каснат по месец дена.Сите игри за PC се издадени недовршени со милијарда багови и прилично непотимизирани.

--- надополнето ---

PC ексклузива?Што беше тоа?
Совршен Пример: CoD Black Ops.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Black Ops има багови?, јас лично ја немам ама по читање по некои странски форуми, оваа игра била подобра од MW и MW 2....
Играта Е подобра од претходните, одлична приказна и мултиплеер, али на почетокот имаше lag spikes, и покрај пачот, пак играта кочи на некои делови од x причини, а сепак графиката е подобра на MW2. Кај мене Black Ops вади 45-50 fps, (сосе update1 од SKIDROW) а MW2 вади 80-90 fps. И двете на максимум.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Еххх коа би можел да ја играм неа, пречка за да ја пуштам ми е Shader Model 2.0 (Јас) а играта бара 3.0, единствена пречка ми е то...се надевам на друга машина да зеам па ке ја пробам , иначе и MW2 не ја фаќа поради исти причини ама кај еден другар видов се тепаше како против еден од BOMB SQUAD од филмот The Hurt Locker тој еден цел забарикадиран и со голем шлем на него и беше многу тешко да го убиеш па на Mw 2 тоа ми се виде мааалце нереално , иначе другото е топ, а јас си се радувам со MW1 :) , која ја отепав 10 пати ја свртив па сеа плескам на Мулти .....позз
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Еххх коа би можел да ја играм неа, пречка за да ја пуштам ми е Shader Model 2.0 (Јас) а играта бара 3.0, единствена пречка ми е то...се надевам на друга машина да зеам па ке ја пробам , иначе и MW2 не ја фаќа поради исти причини ама кај еден другар видов се тепаше како против еден од BOMB SQUAD од филмот The Hurt Locker тој еден цел забарикадиран и со голем шлем на него и беше многу тешко да го убиеш па на Mw 2 тоа ми се виде мааалце нереално , иначе другото е топ, а јас си се радувам со MW1 :) , која ја отепав 10 пати ја свртив па сеа плескам на Мулти .....позз
Колку што знам и CoD4 бара Shader Model 3.0??? И 4ката, i MW2 и Блек Опс се на DirectX9. (Башка што Блек Опс е на истиот енџин од 4ката, IW 3.0, MW2 употребува IW4.0)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
COD MW обичната минимум бара 2.0, па сигурно пошто мојата Radeon X550 има 2.0 па ја играм, MW 2 бара 3.0.... Recommended System Requirements за MW е 3.0, а Минимум е 2.0...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.938
Поени од реакции
29.792
За ПЦ навреме испаѓаат само стратегии, и некои игрички од плејфиш и шо ти знам. ПЦто веќе ја изгуби својата вредност за игри.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
За ПЦ навреме испаѓаат само стратегии, и некои игрички од плејфиш и шо ти знам. ПЦто веќе ја изгуби својата вредност за игри.
Можеби ја губи(според некои а според мене не), ама засега е на врвот и долго време ке остани пример за Играње, Интернет, Апликации... Дури не дојде некоја нова иновација :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
COD MW обичната минимум бара 2.0, па сигурно пошто мојата Radeon X550 има 2.0 па ја играм, MW 2 бара 3.0.... Recommended System Requirements за MW е 3.0, а Минимум е 2.0...
Хмм чудно.

И кога веќе зборите за PC гејминг, тој не се губи, т.е. нема да исчезне, туку се преобразува. И се додека не се најде нешто слично на тастатура и маус за конзолите, FPS најдобро ќе се играат на компјутер. На пр. за мене е незамисливо да ја играм CoD толку добро на гејмпад колку што ја играм со тастарура и маус:)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Хмм чудно.

На пр. за мене е незамисливо да ја играм CoD толку добро на гејмпад колку што ја играм со тастарура и маус:)
Каде каде е подобро на Тастатура и маус...... засега е незаменливо, за Фудбал ете можам да кажам дека и мене ми е подобро на гејпад, ама само тоа, а за се друго ПЦ е незаменливо....
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Еве да погледаме реално, споредба во последниов месец што излезе, а никад нема да го видиме на PC (или таму далекууууууууууу):

- NBA JAM
- Naild
- Assassins Creed: Brotherhood (за PC - март 2011, ако сме среќни)
- Splatterhouse
- Monster Jam Path Destruction
- Marvel Super Hero Squad Infinity Gauntlet
- Monopoly Streets
- Divinity 2
- Gran Turismo 5
- Blood Drive
- Naruto Shipuden: Ultimate Ninja Storm 2


Ова се игри само за овој месец, од кои само една ќе видиме понатаму за PC - AC: B.

Значи фокусирајте се на фактите, а не на "игрите кои не излегуваат на PC, а јас би ги играл". Знам дека тебе ти е гајле за 90% од овие игри, и мене ми е, ама реалноста е таа - конзолите имаат се повеќе и повеќе ексклузиви, а PC-то ќе губи ексклузиви. Прочита за Blizzard и нивните нови работни побарувања?

Реалноста е таа, кој сака може да ја прифати, кој не, нека се теши дека PC-то е сеуште меѓу топ 3 платформите за гејминг...
Од тие игри погоре 3 ќе ги има и за ПЦ. А кој од нив јас би сакал да ги играм? Ниедна, евентуално една и таа излегува за ПЦ.
Ај да ја свртиме топката. Да ѕирниме на другата старана од месечината.
Колку игри има на Steam. Последно што видов имаше околу 1300 наслови. Колку вкупно игри има на Xbox 360 - 700 и кусур, а на ПС3 има 600 и нешто. И сега кај има најмногу?
На Steam секој втор ден има неколку нови игри, некогаш една некогаш повеќе! Да ги додадеме Impule, D2D и што правиме.

Во никој случај не е црно како што велиш.

Па да не не е?Годинава ретки беа игрите за PC кој беа издадени заедно со своијата конзолска верзија.Постојано ги каснат по месец дена.Сите игри за PC се издадени недовршени со милијарда багови и прилично непотимизирани.
Какви багови бре? Ако има багови ги има на сите платформи. Пример: Fallout New Vegas. Тие смешните багови ги имаше сегде. И пази, на ПЦ развивачот на играта ќе извади пач и завршена работа, на XBOX развивачот ќе извади пач и ќе ти го наплати. Да, на XBOX надградбите се наплаќаат, освен првата. Ако сакаш втора треба да си доплатиш. Таква била политиката на Microsoft.

Тоа што го викаш багови, најверојатно мислиш на лоши портирања од конзола на ПЦ. Ама тоа не се багови, тоа се графика со слаби текстури и помалку детални модели, глупи контроли, камера која се движи како што не треба. Тоа не се багови, туку се несредување на ваквите работи посебно за секоја платформа. За среќа се случило кај релатвно мал број на игри и тоа игри кои и на конзолите не биле нешто посебно.

А да, чекај. Имам забележано многу се имаш жалено на кракнати верзии од ПЦ игриве. И затоа сега вака ми пишуваш. Ами сега купи ја играта и нема да имаш никакви багови, немој сега со краковите прикаски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom