Нови возачки дозволи

Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.941
Поени од реакции
34.608
Старата беше многу полоша комисија, мене горан со камион со приколка на времето ме возеше 45 минути за на крај да ме однесе на судска палата и битпазар. Таа сузе грицкаше семки и пљукаше на шофершајбна и цело време јадеа гомна. На крај се скаравме за да ми речат врати не од кај што не зема и не сакаа да даваат понатамошни инструкции ама им реков дека се на испит и дека законски мора да даваат инструкции и дека после ова ќе одам да поднесам приговор за тоа што ме тераа да полагам на улици каде што има забрана за шлепери, дека пушеа цигари и дека разговараа со тенденција да ме бутнат и дека ќе барам во приговорот главен доказ да биде видео снимката. Кога стигнавме ми рекоа да излезам од камионот, го викнаа инструкторот и отидоа од спроти. Излезе инструкторот, ми ја даде возачката и ми рече честитки си положил, бегај овие не сакаат да те видат. За кур ми се да ги гледам и јас, тие беа најголемите гадови од старата комисија и баш ми е ќејф што ги шутнаа.
Каква стока, грицкала семки и плукла. Еј па женско.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
107
Поени од реакции
22
Некој да ми каже како се одвиваат предавањата, колку дена и како се полага т.е шо спаѓа во полагањето за Прва Помош - Црвен Крст, ако има некој од Прилеп шо полагал и тој нека кажи оти за 1-2 недели полагам.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
38
Поени од реакции
15
Некој да ми каже како се одвиваат предавањата, колку дена и како се полага т.е шо спаѓа во полагањето за Прва Помош - Црвен Крст, ако има некој од Прилеп шо полагал и тој нека кажи оти за 1-2 недели полагам.
2 дена се оди, 1 ден имаш предавање и ти даваат книга за да учиш, другиот ден уште едно предавање па правиш тест. Прочитај ја книгата еднаш два пати (многу е мала) доста едноставни прашања има на тестот лесно е премногу без гајле биди, само оди и слушај што кажуваат мали се шансите да падниш.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
107
Поени од реакции
22
2 дена се оди, 1 ден имаш предавање и ти даваат книга за да учиш, другиот ден уште едно предавање па правиш тест. Прочитај ја книгата еднаш два пати (многу е мала) доста едноставни прашања има на тестот лесно е премногу без гајле биди, само оди и слушај што кажуваат мали се шансите да падниш.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
А дали се полага практичен дел (преврски, дишење и сл)? И дали истото се вежба ко ќе се држат предавањата или само теорија држат?
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
38
Поени од реакции
15
А дали се полага практичен дел (преврски, дишење и сл)? И дали истото се вежба ко ќе се држат предавањата или само теорија држат?
Само како вежби се тоа не се оценува ама пошто се снима мора сите да поминат и да згрешиш не е страшно одиш за да научиш.
Масажа на срце има плус вештачко дишење и еден захват не ми текнува во моментов.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
278
Поени од реакции
57
Советов ти звучеше ко оние на утринска емисија од АМСМ кога се јавуваат: прилсгодување на брзината...почитување на поставената патна сигнализација...и внимателно возење.
Скопје е гужва и турбо се вози типично што се големи паничари и драматични македонците. Мене најтапа за возење ми биле велес на пример. Похаотичен град немам видено. Стража према гостивар е исто едно од оние места кај што стварно не ти се поминува. Посебно со семафорите кога почнаа да го градат,е тоа хаос беше. Очи 24 отворени. А скопје дека свиреле, еби им мајката.

п.с. Чаир бе..чаир и натака...е тоа може и филм да се направи "Редот на хаосот".
Како сака нека звучи пријателе, ептен лоши возачи има низ државава. Премногу му верувате на возилото. Секој ден има сообраќајки, повеќе загинати има на патиштава отколку во Сирија.

Позз
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.941
Поени од реакции
34.608
На двете возачки што го имам сум сликан без наочари, а во меѓувреме одреден период мора да носам кога возам, па ме интересира и за македонската дали треба да ја менувам и да се сликам со наочари?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
107
Поени од реакции
22
На двете возачки што го имам сум сликан без наочари, а во меѓувреме одреден период мора да носам кога возам, па ме интересира и за македонската дали треба да ја менувам и да се сликам со наочари?
Ако тие препишано од доктор и мора да носиш наочари, мора да се сликаш со нив исто важи и за леќи. Сите препишани помагала мора да се сликаат на возачката. Ако те запри полиција а ти носиш наочари а не си сликан дека носиш наочари на возачката имаат право да те казнат, затоа што ти одиш против законот.
 

A62

Член од
15 септември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
Ако тие препишано од доктор и мора да носиш наочари, мора да се сликаш со нив исто важи и за леќи. Сите препишани помагала мора да се сликаат на возачката. Ако те запри полиција а ти носиш наочари а не си сликан дека носиш наочари на возачката имаат право да те казнат, затоа што ти одиш против законот.
Не е точно дека е казниво тоа што носиш наочари а на возачката си сликан без наочари.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
107
Поени од реакции
22
Не е точно дека е казниво тоа што носиш наочари а на возачката си сликан без наочари.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Казниво е. Баш пред некое време праевме за тоа со деверот оти тој е водич во сообраќања полиција.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.850
Поени од реакции
2.201
Казниво е. Баш пред некое време праевме за тоа со деверот оти тој е водич во сообраќања полиција.
Не сум баш сигурен дека е казниво. Можам да носам наочари против сонце, против УВ зрачење... Сообраќаецот не е стручен за да ги разликува дали се вакви или се диоптерски.
Впрочем треба да се види што пишува во законот. Сум имал прилика во живо да видам дека сообраќаецот погрешно ги толкува прописите (од ракав).
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
81
Поени од реакции
199
Еве пример има луѓе кои што носат и леќи повеќето од времето, а понекогаш наочари. Која логика е да те казнат ако носиш леќи во моментот а си се сликал со наочари
 

A62

Член од
15 септември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
Казниво е. Баш пред некое време праевме за тоа со деверот оти тој е водич во сообраќања полиција.
Не е казниво, пофесионален возач сум на возачка сум без наочари возам со наочари веќе 10 години


Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.533
Поени од реакции
8.964
Казниво е. Баш пред некое време праевме за тоа со деверот оти тој е водич во сообраќања полиција.
Е шо ако оќорам после година и пол откоа сум ја извадил возачката, ќе треба нова да вадам за со наочари?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
107
Поени од реакции
22
Е шо ако оќорам после година и пол откоа сум ја извадил возачката, ќе треба нова да вадам за со наочари?
Во таков случај незнам. Али ко че го вадиш лекарското или ја продолжуваш ако ти препиши докторот наочари за целосна употреба мора да се сликаш со нив оти тие се рачунаат како помагала.
 
На врв Bottom