Нови возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од marija aleksova, 20 април 2007.

1. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    21.630
    Допаѓања:
    32.152
    Каква стока, грицкала семки и плукла. Еј па женско.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

2. Бавареец

Бавареец

Член од:
    14 октомври 2017
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    17
    Некој да ми каже како се одвиваат предавањата, колку дена и како се полага т.е шо спаѓа во полагањето за Прва Помош - Црвен Крст, ако има некој од Прилеп шо полагал и тој нека кажи оти за 1-2 недели полагам.

3. Alfista

Alfista

Член од:
    22 декември 2018
    Мислења:
    24
    Допаѓања:
    5
    2 дена се оди, 1 ден имаш предавање и ти даваат книга за да учиш, другиот ден уште едно предавање па правиш тест. Прочитај ја книгата еднаш два пати (многу е мала) доста едноставни прашања има на тестот лесно е премногу без гајле биди, само оди и слушај што кажуваат мали се шансите да падниш.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

4. Бавареец

Бавареец

Член од:
    14 октомври 2017
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    17
    А дали се полага практичен дел (преврски, дишење и сл)? И дали истото се вежба ко ќе се држат предавањата или само теорија држат?

5. Alfista

Alfista

Член од:
    22 декември 2018
    Мислења:
    24
    Допаѓања:
    5
    Само како вежби се тоа не се оценува ама пошто се снима мора сите да поминат и да згрешиш не е страшно одиш за да научиш.
    Масажа на срце има плус вештачко дишење и еден захват не ми текнува во моментов.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

6. D-Will

D-Will

Член од:
    28 јануари 2008
    Мислења:
    278
    Допаѓања:
    57
    Како сака нека звучи пријателе, ептен лоши возачи има низ државава. Премногу му верувате на возилото. Секој ден има сообраќајки, повеќе загинати има на патиштава отколку во Сирија.

Позз

7. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    21.630
    Допаѓања:
    32.152
    На двете возачки што го имам сум сликан без наочари, а во меѓувреме одреден период мора да носам кога возам, па ме интересира и за македонската дали треба да ја менувам и да се сликам со наочари?

8. Бавареец

Бавареец

Член од:
    14 октомври 2017
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    17
    Ако тие препишано од доктор и мора да носиш наочари, мора да се сликаш со нив исто важи и за леќи. Сите препишани помагала мора да се сликаат на возачката. Ако те запри полиција а ти носиш наочари а не си сликан дека носиш наочари на возачката имаат право да те казнат, затоа што ти одиш против законот.

На Forza Milan!!! му/ѝ се допаѓа ова.
  9. A62

A62

Член од:
    15 септември 2016
    Мислења:
    17
    Допаѓања:
    1
    Не е точно дека е казниво тоа што носиш наочари а на возачката си сликан без наочари.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

10. Бавареец

Бавареец

Член од:
    14 октомври 2017
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    17
    Казниво е. Баш пред некое време праевме за тоа со деверот оти тој е водич во сообраќања полиција.

11. Паланчански

Паланчански ГРЕбач

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    580
    Допаѓања:
    194
    Не сум баш сигурен дека е казниво. Можам да носам наочари против сонце, против УВ зрачење... Сообраќаецот не е стручен за да ги разликува дали се вакви или се диоптерски.
    Впрочем треба да се види што пишува во законот. Сум имал прилика во живо да видам дека сообраќаецот погрешно ги толкува прописите (од ракав).

12. batitit

batitit

Член од:
    27 јуни 2018
    Мислења:
    41
    Допаѓања:
    88
    Еве пример има луѓе кои што носат и леќи повеќето од времето, а понекогаш наочари. Која логика е да те казнат ако носиш леќи во моментот а си се сликал со наочари

13. A62

A62

Член од:
    15 септември 2016
    Мислења:
    17
    Допаѓања:
    1
    Не е казниво, пофесионален возач сум на возачка сум без наочари возам со наочари веќе 10 години

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

14. Ivica^

Ivica^ Confident Liar

Член од:
    14 август 2007
    Мислења:
    8.191
    Допаѓања:
    8.061
    Е шо ако оќорам после година и пол откоа сум ја извадил возачката, ќе треба нова да вадам за со наочари?

15. Бавареец

Бавареец

Член од:
    14 октомври 2017
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    17
    Во таков случај незнам. Али ко че го вадиш лекарското или ја продолжуваш ако ти препиши докторот наочари за целосна употреба мора да се сликаш со нив оти тие се рачунаат како помагала.

Сподели преку: