Нови возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од marija aleksova, 20 април 2007.

 1. Ivica^

  Ivica^ Confident Liar

  Член од:
  14 август 2007
  Мислења:
  8.189
  Допаѓања:
  8.060
  Па за продужуање на возачка не бараат ново лекарско ко што знам.
   
 2. A62

  A62

  Член од:
  15 септември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  За "Б" категорија не бараат, за "Ц" "Д" "Е" треба ново лекарско за продолжување на возачката дозвола

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 3. A62

  A62

  Член од:
  15 септември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  Другар попара направи со возачкиве и наочариве. Прво тврдиш дека казниво е ако си сликан без наочари на возачката дозвола а возиш со наочари(неточно), за во друг пост да кажеш дека ако се сликаш со наочари на возачката дозвола, мора да ги носиш кога возиш и дека е казниво според закон (точно).

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 4. Great Dragon

  Great Dragon

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  243
  Зашто тресеш вакви небулози од ракав, ако си 10 години со наочари и професионален возач до сега на минимум две лекарски требаше да ти издадат со наочари и да мора да се сликаш со наочари и да ги носиш на возење. Има два случаи, или да лажеш сега или да фаќаш врски за да поминуваш лекарско. Во вториот алучај ако те дознаам кој си лично јас ќе потегнам процедура за тебе и тој што ти го издал лекарското.
   
 5. Бавареец

  Бавареец

  Член од:
  14 октомври 2017
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  17
  Одговор на право место. И таксистите се рачунаат за "професионални возачи" ама знаеме шо возачи се.. Нема професионалец во Македонија во ниедна работа.
   
 6. A62

  A62

  Член од:
  15 септември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  Третиот случај го заборави паметњаковичКога го донесоа законот за задолжително лекарско за продолжување на возачка дозвола.

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 7. Great Dragon

  Great Dragon

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  243
  Не се прави факман сега кога голтна кнедла. Професионален возач жими таквото, некој ропак таксист си што прави по 500 прекршоци дневно и што све знае, а ако си професионален возач секако подлежиш на законски лекарски прегледи преку самата фирма каде што си вработен.
   
 8. A62

  A62

  Член од:
  15 септември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  Не сум факман одговори што те прашав

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 9. Great Dragon

  Great Dragon

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  243
  Очигледно е дека си ќорав пошто имаш одговор, ако си професионален возач секако подлежиш на лекарски прегледи на година дена. За ова другото пред три години го направија со лекарско продолжувањето.
   
 10. A62

  A62

  Член од:
  15 септември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  Батка пробувам да бидам културен и нормално да комуницирам со тебе,пробуваш да ме испровоцираш со "ропак" и дека сум бил несовесен возач. Што има врска лекарското секоја година што го правам. Не сум обврзан да ја сменам возачката дозвола заради лекарското.Се што пишувам овдека е од искуство а не од рекла казала. Да расчистиме, кога ќе продолжувам возачка и лекарска комисија ќе ми одреди (миопиа) наочари ќе си се сликам со наочари, до тогаш јас сум си чист пред закон.

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 11. Great Dragon

  Great Dragon

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  243
  Секоја промена во врска со твојата состојба која паѓа под секција забелешки во возачката дозвола си должен да ја пријавиш и да се сликаш за нова возачка дозвола во која ќе биде вметната промената.
   
 12. Knoppix

  Knoppix El Patrón

  Член од:
  16 април 2012
  Мислења:
  630
  Допаѓања:
  1.757
  За колку време отприлика најбрзо може да се добие возачка дозвола за Б категорија. Вклучително со сите часови, полагања, тестови на време завршено итн...
   
 13. Бавареец

  Бавареец

  Член од:
  14 октомври 2017
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  17
  2 дена лекарско
  2 дена црвен крст
  1 ден поднесување документи/вадење/средување
  5 дена теоретска настава
  18 дена практична настава (не редоследно од пон-пет, како че има термин инструкторот)
  Тестој закажување за 1-2 недели
  Полигон и Градска 2-3 недели закажување.
  1 ден поднесување документи во МВР
  За 10 дена ти ја даваат.
  Рачунај за 2-3 месеци и фазла. Се зависи од закажувањето..
   
 14. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.613
  Допаѓања:
  32.139
  Еден месец.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 15. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  1.309
  Допаѓања:
  1.199
  Ни на сон за 1 месец :D
   

Сподели преку: