Нови возачки дозволи

Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Ако чекаш ке дочекаш.Кој ти рекол дека ке ти се јават.Иди и земи си ја :)
Да бе мајката денес идам таму они смениле све шалтерите едвај ги најдов и го наоѓам едвај шалтерот коа уствари тоа да ти било горе кај лични карти што даваа едно време сеа таму го ставиле за возачки а ја убеден дека не е таму пошо знам дека таму е за лични карти и после 2 саати кружење одам на шалтер кога гледам таму нема ќор човек порано беше гужва максимално и викам за возачкиве ми вика дај листот, му дадов тоа ливчето ми вика иди таму (таа една простори лево кај што ги даваат возачките)отидов и ми ја даваат возачката коа глеам пред 2 месеца била излезена само ја ги чекам да ми пратат порака ааа ке дочекав среќа што отидов :)
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
За ништо не кажуваат ни за пасош,лична карта за ништо незнам зосто викаат дека ке те известат кога нема тоа да се деси
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Сега дали можам да уплатам и да ги полагам старите возачки испити ..... Колку што знам на телевизија рекоа дека на новите возачки испити ќе се почне да се полага на 1 ноември ....
Полагам за Б категорија ....Генералното прашање е ако уплатам сега,ке полагам ли на старите испити ?! o_O

Благодарам .... (y) ;)
Прво треба да извозиш во авто-школата 15 часа, па после може да пријавиш да полагаш тестови....Значи ако почнеш сега за една недела ке ги извозиш тие 15 часа така да би требало да полагаш со старите тестови.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
Прво треба да извозиш во авто-школата 15 часа, па после може да пријавиш да полагаш тестови....Значи ако почнеш сега за една недела ке ги извозиш тие 15 часа така да би требало да полагаш со старите тестови.
Нема врска тестови можеш и на 16год да полагаш
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Дали со новите возачки (пластифицираните ) немам потреба од меѓународна дозвола ? За возење во Англија конкретно ми треба.... некој ми кажа со новите возачки не ти треба меѓународна.... точно е ова ? позз
 
L

Luki Junior

Гостин
Требе меѓународна, официјално. Неофицијално може да те толерират. Мен са ме толерирале, и издаделе осигурување базирано на биометриската дозвола.
 
Ф

Флеш

Гостин
Здраво на сите :)

Имам една мала нејаснотија,се надевам дека некој ќе помогне... Денеска бев да се пријавам за полагање на теоретски дел за возачка за Б категорија ..... Сакав да закажам за другата недела на 29 октомври мислејќи да го фатам рокот за да ги полагам старите тестови, но сее било пополнето до 13 ноември :( .... Закажав за 14 ноември ... ГЛАВНОТО ПРАШАЊЕ: Ме интересира дали ќе ги полагам старите тестови ?! Навистина ми е важно да ги полагам старите,ме разбирате зошто нели ;) ....
Или ќе ги полагам новите тестови ?! .... Зборував со една инструкторка .... Ми рече дека не е сигурна дека од 1 ноември ќе започнат со новите тестови ,можно е од Нова Година па после да направат за започнување со новите тестови..... Бидејќи како што ја сфатив нејзе,требало не знам,прво некакво известување да стигне до сите авто школи и не знам некаков материјал,не знам така некако ја разбрав .... Според нејзиното сфаќање , значи новите тестови би требало да се одложуваат за после Нова Година ..... Има некој некаква информација да слушнал за ова ?! Или не знам .... ?!

Благодарам многу :)
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
Здраво на сите :)

Имам една мала нејаснотија,се надевам дека некој ќе помогне... Денеска бев да се пријавам за полагање на теоретски дел за возачка за Б категорија ..... Сакав да закажам за другата недела на 29 октомври мислејќи да го фатам рокот за да ги полагам старите тестови, но сее било пополнето до 13 ноември :( .... Закажав за 14 ноември ... ГЛАВНОТО ПРАШАЊЕ: Ме интересира дали ќе ги полагам старите тестови ?! Навистина ми е важно да ги полагам старите,ме разбирате зошто нели ;) ....
Или ќе ги полагам новите тестови ?! .... Зборував со една инструкторка .... Ми рече дека не е сигурна дека од 1 ноември ќе започнат со новите тестови ,можно е од Нова Година па после да направат за започнување со новите тестови..... Бидејќи како што ја сфатив нејзе,требало не знам,прво некакво известување да стигне до сите авто школи и не знам некаков материјал,не знам така некако ја разбрав .... Според нејзиното сфаќање , значи новите тестови би требало да се одложуваат за после Нова Година ..... Има некој некаква информација да слушнал за ова ?! Или не знам .... ?!

Благодарам многу :)
Еден другар сега ке полага и му кажале дека после нова година ке се полага на компјутер.Само ова не е 100% сигурно.
 
П

Паган-др

Гостин
Сите различно викаат, и цело време се продолжува датумот. Така да, учете ги старите тестови и не му ја мислете.
 
Ф

Флеш

Гостин
Еден другар сега ке полага и му кажале дека после нова година ке се полага на компјутер.Само ова не е 100% сигурно.
Кога бев таму,жена беше,ми вика дека од 1 ноември ќе стапеле новите тестови,но според body languageот ,ми изгледаше несигурна .... Ден пред да закажам,баш како што кажав,што зборував со инструкторката,изгледа ќе се одложат ...Па затоа сакав да прашам на КАЈГАНА дали исто некој знае слично како мене ....Знаеш да не дојдам до забуна ....Значи КАКО ШТО КАЖУВАТЕ .... многу големи шанси има за одложување ..... ЗНАЧИ ДА ГИ УЧАМ СТАРИТЕ !!!! ?? (y)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.502
Поени од реакции
11.570
Здраво на сите :)

Имам една мала нејаснотија,се надевам дека некој ќе помогне... Денеска бев да се пријавам за полагање на теоретски дел за возачка за Б категорија ..... Сакав да закажам за другата недела на 29 октомври мислејќи да го фатам рокот за да ги полагам старите тестови, но сее било пополнето до 13 ноември :( .... Закажав за 14 ноември ... ГЛАВНОТО ПРАШАЊЕ: Ме интересира дали ќе ги полагам старите тестови ?! Навистина ми е важно да ги полагам старите,ме разбирате зошто нели ;) ....
Или ќе ги полагам новите тестови ?! .... Зборував со една инструкторка .... Ми рече дека не е сигурна дека од 1 ноември ќе започнат со новите тестови ,можно е од Нова Година па после да направат за започнување со новите тестови..... Бидејќи како што ја сфатив нејзе,требало не знам,прво некакво известување да стигне до сите авто школи и не знам некаков материјал,не знам така некако ја разбрав .... Според нејзиното сфаќање , значи новите тестови би требало да се одложуваат за после Нова Година ..... Има некој некаква информација да слушнал за ова ?! Или не знам .... ?!

Благодарам многу :)
Новите електронски тестови ќе почнат да се полагаат од 1 јануари 2013, ова ми го потврди комшија мој кој е инструктор по возење.
 
P

Princ

Гостин
Сите различно викаат, и цело време се продолжува датумот. Така да, учете ги старите тестови и не му ја мислете.
Мала корекција, учете ги правилата на сообраќајот и не му ја мислете кои тестови ќе ви се паднат.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.311
И мене ми рекоа дека после нова година ќе бидат новите тестови и електронски ќе се полага

Но тие се прашањата, дали старите или новите тестови...
Се знае кои се правилата во сообраќајот :)
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Прашањата би требало да бидат истите само што ќе се прават нови комбинации на тестовите, ќе се мешаат прашањата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom