Нови возачки дозволи

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
[фалба] ПОЛОЖИВ! [/фалба]
Океј не ми беше за тоа постов.
Сабајле земав УВЕРЕНИЕ од АМСМ дека сум положил, иии прашањето ми е дали смеам да возам со тоа или морам возачка да чекам.
И шо треба да праам за да закажам сликање за возачка?
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Од кој пат положивте на полигон , рачна и градска?Колку пати ве буткаа и дали фаќавте врски за да добиете возачка дозвила? На колку години ја задовте дозволата и со каква кола полагавте(на што се научивте да возите)?
па вака прво земав за кола б категорија за мотор А категорија и за Камион Ц категорија имав проблем на почеток само со б категорија и тоа тестот ама вториот пат поминав
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
[фалба] ПОЛОЖИВ! [/фалба]
Океј не ми беше за тоа постов.
Сабајле земав УВЕРЕНИЕ од АМСМ дека сум положил, иии прашањето ми е дали смеам да возам со тоа или морам возачка да чекам.
И шо треба да праам за да закажам сликање за возачка?
За закажување - 0800 192 92.
Со уверението, по закон, не можеш да возиш. Некои полицајци нема да ти прават проблеми, ама па некои едвај чекаат жртви такви.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
За закажување - 0800 192 92.
Со уверението, по закон, не можеш да возиш. Некои полицајци нема да ти прават проблеми, ама па некои едвај чекаат жртви такви.
Не можам негде директно да закажам? На лице место? Пошо на бројов се убив вртејки или “водот се сервисира“ или зафатено.
И за колку време одприлика закажуаат?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Не можам негде директно да закажам? На лице место? Пошо на бројов се убив вртејки или “водот се сервисира“ или зафатено.
И за колку време одприлика закажуаат?
Редовна постапка - зависи дали има гужва, ама сега поради тоа што се ближи лето, претпоставувам дека има, така да ќе чекаш месец и пол - два.
Итна постапка - откако ќе се сликаш, за 2 дена (најмногу) ја добиваш возачката.
Директно не можеш да закажеш, исклучиво преку телефон се закажува.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Јас треба да полагам уште 2 месеци. За возејне знам да возам... ама тие знаците, никако не можам да ги доучам. :nesvest:
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Кога имаме кружен тек на улицата, линијата се црта од внатрешната страна или од надворешната страна?
Товарот кога ја надминува должината на автомобилот ( повеќе од 1м) се бележи со црвена лента, безбедонсен триаголник, со табла со коси ленти со рефлектирачка портокалова и бела боја?
Мобилен јас мислам дека не смее да се користи во никој случај или пак смее ако имаме специјална слушалка ( као демек рацете ни биле слободни)?
И на 18 тест одговорот на 5-то прашање е под а или?

Ви благодарам дечки однапред ако ми помогнете со овие мои дилеми :toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Кога имаме кружен тек на улицата, линијата се црта од внатрешната страна или од надворешната страна?
Товарот кога ја надминува должината на автомобилот ( повеќе од 1м) се бележи со црвена лента, безбедонсен триаголник, со табла со коси ленти со рефлектирачка портокалова и бела боја?
Мобилен јас мислам дека не смее да се користи во никој случај или пак смее ако имаме специјална слушалка ( као демек рацете ни биле слободни)?
И на 18 тест одговорот на 5-то прашање е под а или?

Ви благодарам дечки однапред ако ми помогнете со овие мои дилеми :toe:
А да ти ги даам тестовите решени, биват?
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Товарот кога ја надминува должината на автомобилот ( повеќе од 1м) се бележи со црвена лента, безбедонсен триаголник, со табла со коси ленти со рефлектирачка портокалова и бела боја
Мобилен јас мислам дека не смее да се користи во никој случај или пак смее ако имаме специјална слушалка
:toe:
....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom