Нови возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од marija aleksova, 20 април 2007.

 1. Tetro

  Tetro Гостин

  Прашав пред некое време во една автошкола (нема да ја рекламирам) и ми беше кажано вака:
  За да земеш А1 или А категорија се плаќа обука и прво полагање 12.910 ден (комплет со лекарско), а тие што имаат Б категорија а сакаат да полагаат за А кат. 9.710 ден.
   
 2. onak

  onak

  Член од:
  11 мај 2010
  Мислења:
  2.950
  Допаѓања:
  685

  ај кажи ми ја авто школата по ПП со телефон ако не ти е тешко...
   
 3. zee German

  zee German mpkfa

  Член од:
  12 август 2009
  Мислења:
  5.684
  Допаѓања:
  4.729
  Денеска ја зедов потврдата е сеа ме мачат две прашања-
  1) Дали имаат направено грешка пошо положив за б-категорија а кај тип документ на потврдава пишува Возачка дозвола Тип А. Па дали има врска типот со категоријата ?
  2) Дали смеам да возам со потврда,пошо нели кога ти продолжуваат возачка ти даваат потврда со која смееш да возиш ? Или тоа не важи за почетници ?
   
 4. StormRage

  StormRage Веома Опасна Фигура

  Член од:
  9 јануари 2008
  Мислења:
  5.804
  Допаѓања:
  4.538
  1) немат врска... пишит тип А (нз која причина) ама ко шо видов по другариве немат врска.
  2) Да си прашаш таму ќе е најубо ама мислам дека мојш да возиш само низ охрид.

  иначе ја паднав еднаш утре одам пак на полагање...
   
 5. влатко

  влатко

  Член од:
  29 јули 2005
  Мислења:
  2.981
  Допаѓања:
  175
  Со потврдата не смееш да возиш, 100% ти гарантирам.
   
 6. zee German

  zee German mpkfa

  Член од:
  12 август 2009
  Мислења:
  5.684
  Допаѓања:
  4.729
  aj со среќа митре :)

  --- надополнето ---

  и јас така разбрав али гласини се ширеа дека си смеел . Али само гласини.
   
  На PixY му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MrEscoy

  MrEscoy

  Член од:
  24 јануари 2011
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  148
  Да прашам нешто во врска со полагањево.Што било тоа нешто дополнително треба да се плака некој тест ли е што ли е моторика или како се вика?Ај ако има некој информација што е ова нека ми каже и кој све ги фака :)
   
 8. SanIker

  SanIker

  Член од:
  21 септември 2008
  Мислења:
  13.219
  Допаѓања:
  9.027
  Ваљда мислиш за теоретска настава, сега брзо пред 3-4 месеци е воведено тоа. 2000 денари се плаќа.
   
 9. MrEscoy

  MrEscoy

  Член од:
  24 јануари 2011
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  148
  Абе незнам што е затоа и прашувам.А тоа во авто школите се учи или што к.р е ?
   
 10. Dee_Jay

  Dee_Jay

  Член од:
  5 август 2007
  Мислења:
  3.259
  Допаѓања:
  1.400
  Е јас ко ја зедов потврдата, фино лепо си прашав в полиција, и ми рекоја дека можам да возам со потврдата.
   
 11. SanIker

  SanIker

  Член од:
  21 септември 2008
  Мислења:
  13.219
  Допаѓања:
  9.027
  Ти држат предавања за знаци, правила, раскрсници и тако даље, два дена е тоа, вториот ден имаш пробен тест да видат колку си запамтил.
   
  На Боби[Мкд] му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MrEscoy

  MrEscoy

  Член од:
  24 јануари 2011
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  148
  Офф мори мајко.Па ја ова бесплатно го правев кај мене во авто школо летото све ова ми обајсуваше т.е имавеме 3-4часа и на крај усно не прашуваше али никако да се наканам од тогаш да полагам.Па еве сеа сакам да уплатам во АМСМ и ме интересира дали ке треба и за ова да платам или нетреба?
   
 13. BooBojan

  BooBojan JOKER

  Член од:
  23 март 2010
  Мислења:
  2.261
  Допаѓања:
  992
  За да ти земат уште 2000денари.Најмногу е за тоа.
   
 14. zee German

  zee German mpkfa

  Член од:
  12 август 2009
  Мислења:
  5.684
  Допаѓања:
  4.729
  Јас си потпрашав во полиција денеска и ми одговорија негативно.Во смисол не било во системот влезено и затоа не сум смеел...различни градови различни закони :pos: уште Јанкуловска да ја прашам ми остана :D
   
 15. MrEscoy

  MrEscoy

  Член од:
  24 јануари 2011
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  148
  Многу јасно е дека само парите да ти ги земат.Ама тоа 2000 ке треба да си ги дадеш на гладно срце буквално за ништо
   

Сподели преку: