Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
1.Piper PACER so Lycoming 0-360 i Hartzel 4012...:)
2.Ne be pun ko brod..... :)
3.Ne brigaj , efektite ke gi sporedime na jadackata kaj Trnot.. :) ,se blizi april ....



1.ne bi rekol POPAMETNI, mislam deka potocno POINFORMIRANI ke da e rabotata.. :)
2. mislis na planetarnovo nebo??? se nadevam deka nema da se pretera so isseluvanjeto , pa da se pocnat i nekoi drugi planeti...no kako se zasiluva tempoto..koj znae.... :)
Замараш бре....:smir::helou:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
конкретен
би додала информиран
паметен
логичар


браво !
значи


МАКЕДОНЦИТЕ ПОД ЕДНО НЕБО
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Со овој пост не се надоврзувам на претходниве постови туку само давам мислење на темата која да се потсетам е...“Ќе ја добиеме ли битката за името?“

Значи јас лично мислам дека битката за името ќе ја добиеме дефинитвно....
Нема сила која може да не натера да си го смениме уставното име....
Не верувам дека и уцената нема да влезете во НАТО или во ЕУ ако не направите отстапка за името кај некого ќе запали!

Битката, полека и сигурно ја добиваме....
Под уставно име не признаа скоро сите големи светски сили и скоро 2/3 од вкупниот број на земји членки на ООН.
Така да Грција и Бакојани можат да ЈАДАТ Г...А!

Со среќа да ни е и вечна да ни е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!!!
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
53
Поени од реакции
0
Нема сила која може да не натера да си го смениме уставното име....
Има, Има...
А кај сила, нема правдина.

Ете го Љубчо - повторно стапува на сцена, исто како во 2001 ...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Со овој пост не се надоврзувам на претходниве постови туку само давам мислење на темата која да се потсетам е...“Ќе ја добиеме ли битката за името?“
Значи јас лично мислам дека битката за името ќе ја добиеме дефинитвно....
Нема сила која може да не натера да си го смениме уставното име....
Не верувам дека и уцената нема да влезете во НАТО или во ЕУ ако не направите отстапка за името кај некого ќе запали!
Битката, полека и сигурно ја добиваме....
Под уставно име не признаа скоро сите големи светски сили и скоро 2/3 од вкупниот број на земји членки на ООН.
Така да Грција и Бакојани можат да ЈАДАТ Г...А!
Со среќа да ни е и вечна да ни е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!!!
ТОЧНО МОЕТО МИСЛЕЊЕ Е ИСТО.
п.с снајпер си ми го земал зборот:)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Европа бара до април да го смениме името

На маргините на Самитот на европските народни партии, на кој учествуваше премиерот Никола Груевски, европски политичари лицитирале дека новото име на нашата земја може да биде Нова Македонија
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5439AB7BD61A234BA1F03B1E954846F9
-----------------------------------------------------------------

Нека биде Дневник пошто тој весник ми е подобар мамето европско да ви го (пииип).
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
:pos:

И јас сакав да си купам Ролс ројс ама не биваше :wink:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
што е нивно нека си бараат и нека си бараат........ а друго е дали народот а и владата ќе даде да се смени.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Недај боже да го сменат името... Верувајте ке настане хаос. Една е Македонија, и засекогаш Македонија. Не верувам дека има сила што ке не натера да си го смениме името. А тие од Е.У. нека не јадат многу бурек, имаат еден тон нерешени прашања. Нека им дадат независност на Каталонците и Баскијците во Шпанија, нека дозволат Белгија да се подели, Франција да се прекрсти во република Афички Азиланти, па потоа да решаваат како ке се вика Македонија.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
ако сака груевски да има блиски средби со бог
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
што е нивно нека си бараат и нека си бараат........ а друго е дали народот а и владата ќе даде да се смени.
Ima eden poim: KAKO ZMIJA , ZABATA....

Ako ne ste zabelezale Makedonija veke dve decenii ja "davat". Normalno e za ocekuvanje deka NAROD nema da se slozi so ona od pogore,a VLADA nema da ima hrabrost za takvo nesto ( bas zaradi narodot...) da bese 1992.
No sega e 2007 , utre veke 2008.....NARODOT E OSIROMASEN I ISTOSTEN , DRZAVATA PRAKTICNO JA NEMA, VLADATA SE PRETVORILA VO REKLAMNA AGENCIJA,DRZAVATA JA VODAT GUBERNATORI NAZNACENI OD EU I USA, EDNO MALCINSTVO, KAKO SPOSTVENIK NA KONTROLNIOT PAKET SI JA VRTI MAKEDONIJA NA KADE SAKA I KAKO SAKA, MAKEDONCI VO SOPSTVENATA DRZAVA VEKE SE VIRTUELEN POIM, OKOLNITE ZEMJI VO STIL NA 19 VEK OTVORENO VODAT ASIMILATORSKA I NEGATORSKA POLITIKA, DURI I PASOSI SO OGLASI NUDAT........................................seto toa ne me pravi bas siguren dali narodot i vladata ke dadat ili ne, da se smeni imeto......zosto vo princip........
GLADEN COVEK NA PAZAR NE SE PUSTA DA PAZARI.....loso ke ispazari...
Onie 400.000 iljadi bez rabota, bez socijalno,bez penzija...BEZ PERSPEKTIVA???....mislam deka na niv veke AMA IC NE IM E GAJLE.......kako ke im se vika zemjata i sto ke bidat....

Novopeceniot Bugarin namesto da bide eliminiran bez pardon , povtorno licitira so SEVERNA MAKEDONIJA....normalno, prethodno podelena megu Albanija ( Kosovo???) Bugarija itd.....glavno da e BEZ MAKEDONCI............
Daj Boze da gresam , ama nazalost , moja i na dobronamernite ovde, toa RETKO MI SE SLUCUVA.....
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Веќе почнаја грците да отстапвет од спорот со името....видеото на youtube на Дискавери каде има и интервју со грчки археолог и странски експерт се јасно укажува на тоа дека Македонците биле сосема различен народ, во своето уредување и државна политика, за разлика од демократската Атина.Во учебник по историја се споменува Македонија а не ФУРОМ. После, признавањето на многу земји под нашето уставно име и исфлањето на критериумот со името за влез во НАТО. Сево ова ја терат Грција да се плаши од својата положба и да превземат вакви мерки.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom