Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Со овој пост не се надоврзувам на претходниве постови туку само давам мислење на темата која да се потсетам е...“Ќе ја добиеме ли битката за името?“

Значи јас лично мислам дека битката за името ќе ја добиеме дефинитвно....
Нема сила која може да не натера да си го смениме уставното име....
Не верувам дека и уцената нема да влезете во НАТО или во ЕУ ако не направите отстапка за името кај некого ќе запали!

Битката, полека и сигурно ја добиваме....
Под уставно име не признаа скоро сите големи светски сили и скоро 2/3 од вкупниот број на земји членки на ООН.
Така да Грција и Бакојани можат да ЈАДАТ Г...А!

Со среќа да ни е и вечна да ни е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!!!
Tочно,ја добивме битката за името(се надевам),иако по се изгледа ја загубивме "борбата".:(
 
N

n/a

Гостин
A be koj im e.e mater na site...
Jas sum mnogu zaebana kombinacija na geni za da moze da se plasam ili pak da podlegnuvam na uceni.
Jas ke vi zapeam:
I tamu e mojta rodina,
daleku Makedonija,
jas sakam tamu da zaginam,
a ti me zabravi za vek.

I tamu e mojta majka,
i tamu ima belii svet,
jas sakam tamu da zaginam,
ti me zaboravi za vek.

Ne placi mila moja majko,
ne roni solzi krvavi,
ako Hristo Uzunov padna,
na vragot ziv se ne dade.

Sestrite nema da mi igrat,
nad mojot grob osamoten,
i majka nema da mi idat,
da lee solzi za mene.

Ne zali mila moja rodino,
i site mi drugari moj,
ako Hristo Uzunov padna, ---
na vragot ziv ne se dade. 2h
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Недај боже да го сменат името... Верувајте ке настане хаос. Една е Македонија, и засекогаш Македонија. Не верувам дека има сила што ке не натера да си го смениме името. А тие од Е.У. нека не јадат многу бурек, имаат еден тон нерешени прашања. Нека им дадат независност на Каталонците и Баскијците во Шпанија, нека дозволат Белгија да се подели, Франција да се прекрсти во република Афички Азиланти, па потоа да решаваат како ке се вика Македонија.
Belgija skoro godina dena funkcionira bez aktuelna vlast, ama nikoj toa ne go ni znae, zatoa nema koj da odluci dali da se delat. Sto se odnesuva do imeto, betoncho ubavo vi kaza. Imeto kje se smeni, ajrlija neka ni e, barem za dobra para da si go prodademe, da ne bide samo za edno ebenje.

Taka euforicno i vo pocetok golem broj na makedonci zimaa bugarski pasosh, pa ete ni se vrakja so toa shto bugarite tvrdat deka vo Makedonija ziveat bugarski drzhavjani, i seto toa so fakti si go evidentiraat vo statistika. Bez razlika kako kje se osekjash, dali kako makedonec ili bugarin, statistika, e statistika, i kako takov se vodish, pa koj te dribla.
Istoto se slucuva i sega. Imeto kje bide cena za neshto drugo. I koga glup i osiromashen narod, kje vidi shansa za povisoka plata i poubav standard, batali i ime, koe i taka taka samo vo srca ni lezi. Oficijalno sme fyromci, zname odamna nemame, grbot ni e ushte jugoslovenski. Makedonci sme samo vo srce. Taka da, zashto oh, zashto li osekjam deka kje go prodadat i imeto.

Kolku i da negirame, i da ne sakame, the day after tomorrow is coming. Ete gi i Srbite gi prikleshtile. Brza postapka za chlenstvo vo EU, za priznavanje Kosovo. Jas znam shto kje odberat srbite. A vie?

Jas znam shto kje odbere Makedonija, a vie?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Nabroj mi zashto nema da go napravat toa, jas kje ti nabrojam isto tolku primeri zashto KJE go napravat toa.


Nie, narodot sme bezkicmenjaci. Makedoncite kje pocnat po forumi da pcujat, nekoj mozhebi duri atentat kje se obide da napravi, albancite kje si trijat race , srbite kje si se smeshkaat, bugarite kje prodolzat da shirat nekoja si propaganda, a grcite kje ni shepnat "ve ebavme".

Koga se desilo da zastaneme site na eden edinstven stav, crvsto i reshitelno? Nikogash, zashto bi go napravile toa sega? Kulturnite, nacionalnite, religioznite razliki, koi shto samite so godini si gi gradevme, duri i zid stavivme izmegju, kje ni se vratat kako bumerang po glava bash vo vakov moment. Zaednicni interes nema da se brani zaednicko. Kraj.

Komentiraj shto sakash, mene ne mi e ideata da se smeni imeto. Mene poentata mi e deka nema koj da prevzeme nishto protiv toa.
 
Член од
12 јули 2007
Мислења
140
Поени од реакции
6
Еве од мене уште еден доказ дека Македонија постоела, постои и секогаш ќе постои. Ова е писмо што било испратено од Ерусалим до манастирот Св. Јоаким Осоговски, Крива Паланка
 

Attachments

Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Abe nikoj ne go usporuva postoenjeto na Makedonija. Temava e shto praime utre! Ocigledno nikoj ne go sfakja toa, ili pa ne mu odgovara.

Shto kje napravime kako narod na R. Makedonija, dokolku nekoj ti go smeni imeto, imajki vo predvid deka oficijalno vekje ni e smeneto i nishto ne prevzemavme.
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
58
Поени од реакции
0
Abe nikoj ne go usporuva postoenjeto na Makedonija. Temava e shto praime utre! Ocigledno nikoj ne go sfakja toa, ili pa ne mu odgovara.

Shto kje napravime kako narod na R. Makedonija, dokolku nekoj ti go smeni imeto, imajki vo predvid deka oficijalno vekje ni e smeneto i nishto ne prevzemavme.
sto napravivme koga go smenija znameto i koga ja vmetnaa kratenkata fyrom toa ke napravime i sega .nisto ne mozeme da napravime
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
знаеш што
има многу политички опции ...
има и народни опции ...
ама има и природни закони .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom