Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
Zosto e seto ova potrebno??

Pa neli USA ne prizna pod ustavnoto ime??????????????
Zosto se slavese na plostad togas???????
Neli USA ni e sojuznik?????

Sto e celava finta sega so promena na imeto, ne razbiram?:toe:

:tv:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
neznam mislam deka nezavisna i demokratska mozebi mozat da bidat nekakvo resenie ama za sekoj predlog nadvor od republika makedonija za svetot i posiroko osven za grcija za mene ene prifatliv ako sakat grcite i lajnonija neka ne vikat ne me interesira dvojnata formula posledna nasa otstapka toa e mojot stav ponataka nikako ni po cena na nato i eu sami ako treba ke umreme za leb i gotovo 500 g pod turcite ziveea starite i ne popustija nie sami ne znaeme da se snajme ke ne unistat akoim popustame zname smenavme ime privremeno toa ne se otstapki zasto nikj ne gi kazafaktite za makedonija zasto politicari da ucestvuvat za sporot so imeto ane naucnici i istoricari koi znaat kako da ne odbranat od grckite ataci kon nasiot identitet
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Никако менување на името. А за предлогот на Нимиц, еве што напиша еден колега погоре со кое 100% се сложувам.
Предлагам предлогов некој да го одштампа на тоалетна хартија ,и да се дели бесплатно за сите граѓани , а ПОСЕБНО на сите странски представници.Пожелна е и златна серија ( употребена ) , специјално за во грчката амбасада.
Нека се гонат грците и нивното негирање на Македонскиот народ и држава. Ке чекаме да го гласаат предлогот во ОН, па имаме 2/3-нско мнозинство, со што ке бидат приморани да не нарекуваат Република Македонија!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.807
Поени од реакции
5.470
Zosto e seto ova potrebno??

Pa neli USA ne prizna pod ustavnoto ime??????????????
Zosto se slavese na plostad togas???????
Neli USA ni e sojuznik?????

Sto e celava finta sega so promena na imeto, ne razbiram?:toe:

:tv:
El CId финтата е двојната игра на Америка..:wink:Колку и да негираме дека не е така мораме да признаеме..Грчкото лоби доста работи во Америка (не дај Боже овој Обама да добие и лошо ќе биде)Америка денес ќе и текне дека РМ е призната, утре ќе се излези некој конгресмен (што има мириснато грчки долар) и ќе ни го плесни она бјрм!Тоа е, како ќе му одговара во моментот на Американецот така си прави..Не сака да ја џитни Македонија знаеш зошто и толку опиња за НАТО?Да не гинат во Авганистан и Ирак американци, македонци да прати затоа толку запиња..

Ке чекаме да го гласаат предлогот во ОН, па имаме 2/3-нско мнозинство, со што ке бидат приморани да не нарекуваат Република Македонија!
Дај Боже тоа да се случи пред изборите во Америка...
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
El CId финтата е двојната игра на Америка..:wink:Колку и да негираме дека не е така мораме да признаеме..Грчкото лоби доста работи во Америка (не дај Боже овој Обама да добие и лошо ќе биде)Америка денес ќе и текне дека РМ е призната, утре ќе се излези некој конгресмен (што има мириснато грчки долар) и ќе ни го плесни она бјрм!Тоа е, како ќе му одговара во моментот на Американецот така си прави..Не сака да ја џитни Македонија знаеш зошто и толку опиња за НАТО?Да не гинат во Авганистан и Ирак американци, македонци да прати затоа толку запиња..



Дај Боже тоа да се случи пред изборите во Америка...
Pa tuka ima nekoi decki se krstat vo USA kako vo Gospod? Sto gjavol kje bese toa sto im vlegol u dusha???

Vredi li za nekoi takvi manijaci ko sto se ovie USA togas, nie sve da pravime? Ne li moze barem pasiven otpor da im pruzame, da se pravime naudreni, koga veke se plasime od niv ako ne gi slusame, deka ke ne unistat za dva dena, koga tie nas onaka poleka ne unistuvaat...?
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
e toa e da znaeme deka naredniot amerikanski pretsedatel ke ekako gorg bush ic ne se sekiram problemot e sto od sive ovie kandidati nieden nema da ena nasa strana kako sto e bush zatoa i za vo sobranieto da se glasa pak pretstoi opasnost
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
брат не реков дека ја нејќам Егејска Македонија назад, напротив... само дај обајсни ми накратко како ке се отцепи тој дел од грција??

Како?? Па другаче Македонија ке си биде до кај што е копното како што си била.. договорот кога ке излезе на виделина ке знае секој народ дека треба и МОРА да ни го вратат делот грците... со тоа автоматски следи и поместување на границите. А тоа што грцине ( циганите ) ке се бунат тоа е и повеќе од сигурно само тогаш работата ке биде КОЈ ВЕ Е*Е ЕТЕ ВИ ДОГОВОР ТОА ГО ПОТПИШАЛЕ ГРЦИТЕ И МАКЕДОНЦИТЕ. Инаку тој договор е сеуште валиден и се чува во АНКАРА. Епа тогаш Грците ( циганите ) можат да :pusk:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Karamanlis deneska izjavi megu redovi deka ako ne popustime ke ni opnat veto i toa e toa...ili ustavno ime ili NATO ? choose choice :helou:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Еве јас ќе ти кажам нешто...
Срамота е воопшто да се даваат предлози за менување на името...
Македонија испадна повеќе од фер, го смени знамето и уставот....само заради нив...
Тоа е повеќе од доволно... и срамота е некое лигле од ОН (тоа не треба ни да го дозволат) да ми доаѓа во куќа и да ми кажува како да се викам.......нека даде предлог до ОН они да се прекрстат во ОФН=Обединети Фашистички Нации....
Не дека сега не е сменето, но е со привремена референца, е сега таа референца ја имаме повеќе од 15 години , ама важно е што темата не е затворена..
Вака со нова промена(во грчка корист се и двете имиња, што ги кажа ти јас би рекол тројански коњови)....и со овој влез во НАТО ќе ја ЗАЦЕМЕНТИРАМЕ Темата....НЕМА веќе преговори....
А НАТО колку време ќе постои уште 10-15 години???
И сега да ја зацементираме темата, со ново име кое е пак во грчка корист.......за 10-15 години членство во НАТО..и после тоа што..
Со палецот во уста така...???
Не, време е и ние да покажеме заби на Грција, доста беше.......они ептен го претераа!!!!
А Македонија испадна повеќе од фер во овие преговори....
Вака ако цело време попуштаме, (они веќе се научени на тоа) ќе бараат повеќе и повеќе..
Време е да заржаме...јако!!!

И мене не ми е лесно да го прифатам фактот дека во политиката, а посебно во меѓународната зборот фер е мисловна именка. Виде колку фер излегоа према Србите, нели ? Ако си мал, а не си силен ( како Израел на пример ), ќе те шамараат и ич гајле немаат.:toe:
 
B

Borg_Drone

Гостин
И мене не ми е лесно да го прифатам фактот дека во политиката, а посебно во меѓународната зборот фер е мисловна именка. Виде колку фер излегоа према Србите, нели ? Ако си мал, а не си силен ( како Израел на пример ), ќе те шамараат и ич гајле немаат.:toe:
Ако му дозволиш да те шамара ќе те шамара нормално....:)
Aко му покажеш заби, тешко дека ќе те шамара....

Karamanlis deneska izjavi megu redovi deka ako ne popustime ke ni opnat veto i toa e toa...ili ustavno ime ili NATO ? choose choice :helou:
Уставно име..

Тогаш ќе ја претставиме Грција како најнедемократска земја, и има да и го оцрниме ликот, а тоа може да доведе и до меѓународни санкции...
Зошто името никаде не пишува дека треба да биде критериум за влез во НАТО....
Освен тоа Македонија ги исполнува сите критериуми за НАТО...
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Zosto e seto ova potrebno??

Pa neli USA ne prizna pod ustavnoto ime??????????????
Zosto se slavese na plostad togas???????
Neli USA ni e sojuznik?????

Sto e celava finta sega so promena na imeto, ne razbiram?:toe:

:tv:
Ако не ти текнува, во САД идат избори нели ? А таму Грци има со лопата да ги ринеш... Ја научија лекцијата од пред неколку години, не го поддржаа Буш на избори за разлика од нас и си добија „награда„ нас не признаа под уставното име. Е сега излегоа изгледа малку по курнази од нас.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180

Шо се не видов ама ова посебно ми остави впечаток
:pos2::pos2:
A 200000 Greek minority (which WAS oppresed) lives there and Bitola (Monastiri) was practically a Greek city until Tito came to power. You don't see us acting like they do though. We want to put it behind us.

Значи која патетика жива се еј, какво ебено лицемерие. Милион Македонци сакаат да ги збришат од лицето на историјата, да не ти се верва еј. На шо ги учат на сколија еј, ова стварно не е здраво.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Леле неконструктивност :pop:
Па нема шо да се кажи појќе. Во наша корист е да го задржиме уставното име. Доколку сме приморани, а може да бидеме оти кај шо има сила нема правдина, ќе се согласиме и ќе го промениме името и народот ќе биде малце подизлажан како тоа не е толку лошо, дури и ќе се радваме на новото име.

Грците се гнасни лицемери и светот знае, барем политичарите и тие шо треба да знаат, дека колку и да е иронично мајката на демократијата е најнедемократска држава на Балканот. Не признаваат малцинство, било тоа да е албанско или македонско. Името е битен момент во оваа ситуација, зошто не е битно како се викаме, битно е да го задржиме својот идентитет. Не смееме да се нарекуваме „нови“ „северни“ или било каков друг вид на Македонци, ами само Македонци. Зошто доколку го добијат тој екзклузивитет на името Грците, успешно ќе асимилираат 1 милион Македонци.

Спасот за нас е ако некој моќен застане и каже стоп на грчкото лицемерие. Нема потреба од историски докази за да се докажи постоењето на Македонците во Егејска, сеуште има живи и смешно е да се оспоруваат етничките граници на Македонија. Тука е стравот на Грците, а воедно го користат и како „магла прекуочи“ политичарите овај спор за да ги прикријат своите неуспеси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom