Новите лични карти против човековите права

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.583
Поени од реакции
1.670
Абе кога ќе влегуваш/излегуваш од земја ти посекако си евидентиран дека си влегол/излегол од дадена држава. Па не ми е јасно што е проблемот со чипот во неа, дека некој ќе ти ги земе податоците од неа, ќе ти припише уште нешто? Сигурно вака се бунеле кога почнале да ги применуваат пасошите, тогаш сигурно се бунеле дека ќе им ги има податоците на хартија и дека секој ќе може да им ги изменува, исто како сега што лелекаат за чиповите во нив.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
tino097 напиша:
Дали мислиш со поголема контрола ќе се подигне човековата свест???

Повеќе од јасно ми е дека до крајот на годинава јас сигурно ќе го имам пасошот со чипче а најверојатно и личната карта.

Али незнам како ќе стигниме до тоа подобро време ако сме контролирани од Систем кој не сака да се зголеми човековата свест. Подобрата контрола им одговара ним, а не нас.
Грешно си ме разбрал, сакав да кажам кога ќе се развие човековата свест, кога ќе еволуира на глобално ниво, тоагш нема да има потреба од такви контроли, ама тоа би требало да биде во иднина која прашање е дали анштие внуци ќе ја доживет, така да се додека има некои со испран мозок кои со насилство се овидуваат да изнудата нешто, или некои кој ради слепи верско/националистички побуди иде во гужва и ја активира бобмата на себе, ќе треба да има и јака контрола.
 
T

tino097

Гостин
Bacillus gagous напиша:
Грешно си ме разбрал, сакав да кажам кога ќе се развие човековата свест, кога ќе еволуира на глобално ниво, тоагш нема да има потреба од такви контроли, ама тоа би требало да биде во иднина која прашање е дали анштие внуци ќе ја доживет, така да се додека има некои со испран мозок кои со насилство се овидуваат да изнудата нешто, или некои кој ради слепи верско/националистички побуди иде во гужва и ја активира бобмата на себе, ќе треба да има и јака контрола.
За таква контрола не ни требаат чипови туку желба за решение. Али во право е Дејвид Ике кога вика Системот работи во 3 чекори: проблем - реакција -решение (нешто слично на Хегел), но да не забегвам во други води. Предизвикај паника - реација страв - решение подобра контрола.

Знам дека вие појќето гледате најдобро и најпозитивно со воведувањето на вакви технологии, а искрено и јас би бил задоволен со тие технологии. Но разликата е во тоа што јас мислам дека ние прво треба да ја крениме нашата свест на повисоко ниво па потоа да воведуваме вакви технологии. Ова посебно важи за во нашата држава. Еве еден пример обичен, да претпоставиме дека јас ќе работам во надлежната институција за контролан на податоците. И ете пример некој ме изнервира, нашата свест не е толку развиена, па ќе гледам некако да го заебам. Многу полесно ќе ми биди да дојдам до неговите податоци со чипот, и да му ”наместам” нешто отколку денес каде се' е на машина за куцање.

И пак ќе повторам дека има други начини да ги исполниме условите кои ги бара ЕУ за нашите документи кои би биле и економско поисплатливи.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
tino097 напиша:
За таква контрола не ни требаат чипови туку желба за решение. Али во право е Дејвид Ике кога вика Системот работи во 3 чекори: проблем - реакција -решение (нешто слично на Хегел), но да не забегвам во други води. Предизвикај паника - реација страв - решение подобра контрола.

Знам дека вие појќето гледате најдобро и најпозитивно со воведувањето на вакви технологии, а искрено и јас би бил задоволен со тие технологии. Но разликата е во тоа што јас мислам дека ние прво треба да ја крениме нашата свест на повисоко ниво па потоа да воведуваме вакви технологии. Ова посебно важи за во нашата држава. Еве еден пример обичен, да претпоставиме дека јас ќе работам во надлежната институција за контролан на податоците. И ете пример некој ме изнервира, нашата свест не е толку развиена, па ќе гледам некако да го заебам. Многу полесно ќе ми биди да дојдам до неговите податоци со чипот, и да му ”наместам” нешто отколку денес каде се' е на машина за куцање.

И пак ќе повторам дека има други начини да ги исполниме условите кои ги бара ЕУ за нашите документи кои би биле и економско поисплатливи.
То нашиот менталитет „ да му умре козата на комшијата“ и без да подтојат чипови и слично функционира самоуништувачки доста ефикасно, така да месетњето и без чипови иде многу добро. Да не знам колку ќе кошта тука еден апсош ама во германија за пасошот со чип плаќаат по 50 евра.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Јас мислев само кај нас се забегува... еве имало и во Русија... едно цело село :)

Жителите на едно Руско село одлучиле никогаш повеќе да не ги напуштаат границите на својата земја и да се откажат од своите пензии, отколку да си имаат работа со "сатански" бар-кодови.


Стотици жители на руското село "Богољубoво", одбиле да ги заменат своите патни исправи (пасоши) бидејќи веруваат дека бар-кодовите на нивите пасоши содржат сатански симболи.

"Ние веруваме дека новите пасоши се грешни", рекла Валентина Јепафинова која живее во Богољубово.

"Они ги имаат бар-кодовите за кои луѓето велат дека ги содржи трите шестки. Ние сме против тоа", појаснила таа.

Некои жители на Богољубово исто така престанале да земаат пензија преку пошта бидејќи листите кои се користат за подигнување на пензијата ги имаат бар-кодови кои би можеле да ги содржат истите сатански симболи.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
so samoto postuvanje mojot post kje se vnese vo arhiva koj podocna mozhe da se pobara po potreba. Isto taka mojata IP adresa e registrirana. Istata ip adresa so vreme na koristenje mozhe da se prebara vo mt.net i da se najde telefonskata linija na kogo pripagja...znaci nas odamna nekoj ne sledi...eden chip nema da smeni nishto...

so tie ebani chipovi koi shto vie gi mrzite tolku...nema da chekate so saati red za vadenje dokumenti...ama aj...ako vishe sakate guzva...stick to it..
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
rymz напиша:
so samoto postuvanje mojot post kje se vnese vo arhiva koj podocna mozhe da se pobara po potreba. Isto taka mojata IP adresa e registrirana. Istata ip adresa so vreme na koristenje mozhe da se prebara vo mt.net i da se najde telefonskata linija na kogo pripagja...znaci nas odamna nekoj ne sledi...eden chip nema da smeni nishto...

so tie ebani chipovi koi shto vie gi mrzite tolku...nema da chekate so saati red za vadenje dokumenti...ama aj...ako vishe sakate guzva...stick to it..
само да нема гужви со шо сака нека ги прат тие пасошите и колку сака нека се пари!
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Вчера го гледав со Мел Гибсон и Џулија Робертс Conspiracy Theory и се потсетив пак, на темава :) гледам утрово пишале веќе на неа...

Најсмешно ми падна кога ги замислив барачите на заговори од темава не местото од Мел Гибсон :)

Како што кажа rymz живееме во брзо време... време кога секоја секунда е важна... можеби не толку во Македонија, сеуште, но така функционира модерниот свет. Една споредба... Време за проверка на еден пасош на граница.. треба 3-4 мин. Го зема пасошот, проверка дали е твој, го пиши бројот во компјутер и му се враќаат твоите податоци, удира печат и го враќа. ... значи за еден автобус... повеќе од 1 час!

Сега истава ситуација со читач на тие новите пасоши, лични карти.... само поминува и ги скенира сите картички. Автоматски се заведува каде си поминал... точно време, кој си, дали имаш право да поминеш тука... итн итн...

 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
. Chipot vo pasoshot sodrzi antena . Toa ovozmozuva imatelite na pasosite i licnite karti da bidat identifikuvani od dalecina , bez da im pristapi policaecot . Potocno policijata ke rasplpolaga so bezzicni citaci na patni ispravi koi imaat domet od 20 do 30 metri.
[FONT=&quot]Vtora faza od ovoj proekt e postavuvanje na vakvi bezzicni citaci na patni ispravi na sekoja bandera vo gradovite i pokrivanje na naselenite mesta. Na toj nacin ke se ovozmozi [/FONT][FONT=&quot]sledenje na sekoj graganin.
Ova veke se slucuva vo SAD i Amerikancite odbivaat da gi prifatat chipovite so antena
[/FONT]
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Brailovo напиша:
. Chipot vo pasoshot sodrzi antena .Toa ovozmozuva imatelite na pasosite i licnite karti da bidat identifikuvani od dalecina , bez da im pristapi policaecot . Potocno policijata ke rasplpolaga so bezzicni citaci na patni ispravi koi imaat domet od 20 do 30 metri.
:tapp: Браво убаво кажа... безжични ЧИТАЧИ!!! Па што се секираш дека ќе можа да ти запишат податоци?

Престанете бе! не постојат заговори против вас
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Демек без картите нема да се знае кои клошари сте:)

Тоа е само потврда за поверодостојна информација за вас, нема ништо конспиративно или основа за загрозување на приватноста.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Vtora faza od ovoj proekt e postavuvanje na vakvi bezzicni citaci na patni ispravi na sekoja bandera vo gradovite i pokrivanje na naselenite mesta. Na toj nacin ke se ovozmozi [FONT=&quot]sledenje na sekoj graganin.
[/FONT]
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Brailovo напиша:
Vtora faza od ovoj proekt e postavuvanje na vakvi bezzicni citaci na patni ispravi na sekoja bandera vo gradovite i pokrivanje na naselenite mesta. Na toj nacin ke se ovozmozi [FONT=&quot]sledenje na sekoj graganin.
[/FONT]
Не те мрзи да шириш дезинформации?
Ко оние со НЛО си ебате..

Антени во пасошот?
Најверојатно мислиш на чип за идентификација, на која се например навикнати вработените во телеком веќе 10тина години.. кога одиш на работа, ја доближуваш легитимацијата до читачот и тој те регистрира.
Навистина не ми е јасно како успеа од една мерка за посигурно распознавање на граѓаните, да направиш баук и подлога за манипулација?
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Eve vi od Vest na naslovna strana bese pred eden mesec eden mnogute dokazi deka chipovite se so antena:
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=131299&idg=7&idb=1998&rubrika=Makedonija
A ima i drugi izvori od koi toa lesno moze da se potvrdi.
So ova drzavata=Branko, Gruevski, Tachi, Ahmeti, Leka, Solana, Bush ke znaat vo sekoj moment kade e sekoj graganin i ke nema veke potreba od spiuni.
Lustracija, smesno e toa - otpustanje na stariot kadar i zamena so elektronika
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Eve sto mislat Amerikancite za ovie chipovi na koi nasite im se voshituvaat http://www.aclu.org/privacy/spying/15306res20050404.html

Vie i koga ke gi primite tie visoki tehnologii i koga ke gi izgubite site prava i privatnost pak ke si odite po ulici so dupki i pak ke molite za rabota i ke rabotite za bez pari i pak ke slusate kako Leku,Ahmeti i cela UCK sedat vo parlament i nikoj nishto ne im moze.
Imajte socustvo kon Makedoncite vo zapadna Makedonija. Komandantite na ONA se tamu glavni vo policija, dali sakate uste tolku da im go oteznete nivniot zivot tamu.
I Evropjanite vi udiraat zaushki, oti ne sakate silna Makedonija vo Evropa tuku sakate ropska Makedonijam vo Evropa. Prifakate se shto vi se servira, pa koj ne saka da ve kontrolira osobeno ako vie od se srce mu davate.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom