Нирвана или ГНР

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
Овоа ми е малце глупаво, да беше вака , да беше нака..... немаше ова, немаше она.... Секакви глупости се дешаваат низ историјата и не треба да се зборува така
Сеа и Bonzo да не се изопил таа вечер, сега може уште ќе постоеја Led Zeppelin, да не ѓи споменувам сите оние шо умреле со шприцот и сл. како Jimy Hendrix, Jim Morrison, Elvis....
Да не спомнам па Freddie како умре

А и не е поарно да се престане со музика, оти во музиката еден ден дува ветер на лево, еден на десно. Денеска не се интересни бендови како Nirvana и Gn'R, ама на времето и те како биле интересни. Ама тоа не значи дека треба да се престане со правење музика, фановите ќе ја слушаат и понатаму музиката и тие треба да бидат главна причина за постоењето на бендовите
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
АнГеЛ напиша:
на wdr, иначе го испуштив да го гледам во живо за 1 месец, во јуни беше концертот, а ја во јули дојдов, жив ќе се изедам

Ти го гледаше ли? Нели е закон?

За фановите на Izzy, знам како се чуствувате - и ја како помал имав некое слично мислење дека Izzy е уствари сржта на Gn'R, ама сватив дека ни ја, ни никој немало да ѓи знае и слуша нив ако не бил ѕверот на микрофонот, а ѕверот на гитарата ѓи направил само екстра-добри. Веројатно тие филмови му се увртеле и на Axl(башка и по распаѓањето нивно во 1989, он бил тој шо ѓи собрал пак), па решил да превземе контрола над бендот, што секако не наишло на одобрување од останатите. Затоа си заминал Izzy, а другите потпишале дека сите права над името му ѓи оставаат на Axl. Затоа и сега се тужат уствари, само он може да ги изедува старите песни, Slash не смее нота да исвири.

П.С. Не викам дека Izzy не пишувал песни, имал пишувано, ама тие шо ѓи напишал он се од Use Your Illusion I и II, од сигурни извори, некои 5-6-7 песни се негови дела. А од Appetite.. ви кажав како одело пишувањето...
Од ова прочитаф само бла бла бла.:) ИСтото го пофторвиш, а на другите не им реплицираш.. ама ај, нека ти е.. Аксел е закон, заради него ги слушав ГНР,..Аксел е :zver:
:kesa:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
GA 90 напиша:
i dvajcata se idioti edniot sto nesakase da slusa a drugiot sto nesakase da zivee I sto dobija so toa? Da razmislea malku Nirvana i GNR ke postoeja uste i ke pravea uste podobra muzika a ne vaka ke se raspravame koj e podobar
Тој шо не сакаше да живејт овозможи вечна слава на Нирвана, не се секирај ти..
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
MaRiNa`Oh напиша:
Од ова прочитаф само бла бла бла.:) ИСтото го пофторвиш, а на другите не им реплицираш.. ама ај, нека ти е.. Аксел е закон, заради него ги слушав ГНР,..Аксел е :zver:
:kesa:
Ја Gn'R ѓи слушам не заради Axl, ни заради Slash, ни заради Izzy, туку оти многу ми се свиѓа музиката. Таа музика ми погодува некоја жичка и јас ја обожавам. Сите исто ѓи сакам од таа група, сите ми се идоли. Кога почнав да ѓи слушам не ме интересираше кој шо праел и како праел, дали се правел мангуп или сл.

А таквите работи ѓи пишувам за да знаете стварно како стојат работите, оти гледам тука дезинформации како се шират, ради некој шо си имал мислење или верување во нешто

Најкорисен совет од мене ви е да се стремите да ја слушате само музиката, а не трачевите, оти на крај краеви, суштината на бендовите шо вредат е во музиката, а не во приватниот живот
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.870
Поени од реакции
23.711
Нирвана или ГНР?
Печено пиле или торта?
Егото на Аксел ги згасна ГНР а Нирвана згасна со животот на Кобејн. Беше-пројде. All that's left in any case is advertising space. Да поуживаме во музиката.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Pa ja Bi rekol GNR iako znam deka se komercijalno sranje
 
Член од
20 август 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
Димитар напиша:
Aко постоеја сеуште тогаш никој денес немаше да ги споменува... што направија Rolling stones? Направија eден куп нови албуми... и колку песни знаеш од новите? ниедна... а кој ќе ги заборави (I Can't Get No) Satisfaction, Angie, Hot Stuff, Respectable ....
Sakas da kazes deka bolje sto Kurt umre a GnR se raspadnaa????? E sea covece me izgubi:uvo:
PS. Site pesni gi znam od novite cel album im go imam! Nemoj da me potcenuvas
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
GA 90 напиша:
Sakas da kazes deka bolje sto Kurt umre a GnR se raspadnaa????? E sea covece me izgubi:uvo:
PS. Site pesni gi znam od novite cel album im go imam! Nemoj da me potcenuvas
Не можам да речам дека е подобро што умре Курт, но... сите ја знаеме добрата комерцијална формула за успех на музичката сцена... кога си најдобар кога стануваш идол... нека те снема и ќе останеш вечно жив!!

Тоа се има случено со еден куп пеачи кои и по многу години остануваат најдобри.. а знаеш зошто? затоа што се откажале, или едноставно ги снемало, или умреле...
Со најдобрите е овај случај, без разлика дали се поединец или водач на бенд.. во секој жанр!
Нирвана, Елвис Присли, Тупак, Боб Марли и уште многу...

Значи тука нема врска кој жанр си.. ако се повлечеш во вистински момент остануваш легенда... a aко продолжиш натака, секогаш ќе се движиш само надоле и надоле...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Димитар напиша:
Не можам да речам дека е подобро што умре Курт, но... сите ја знаеме добрата комерцијална формула за успех на музичката сцена... кога си најдобар кога стануваш идол... нека те снема и ќе останеш вечно жив!!
Значи тука нема врска кој жанр си.. ако се повлечеш во вистински момент остануваш легенда... a aко продолжиш натака, секогаш ќе се движиш само надоле и надоле...
I da bese Kurt ziv,Gnr nikogas nemase da mozat ni priblizno da se sporedat so Nirvana.Bilo da e u prasanje celokupen muzicki kvalitet ili licnostite i stavovite na Kurt i Axl,Nirvana e sekogas daleku pred GnR u sekoj pogled.
I da, itekako drzi tvojata teorija deka ako se povleces vo vistinski moment stanuvas legenda.Pa i samiot Kurt Cobain verojatno bil delumno svesen za ova koga napisal It's better to burn out,than to fade away.
Kako i da e mojot glas definitivno ide za NIRVANA!!!:music3:
 
Член од
19 август 2006
Мислења
52
Поени од реакции
0
ada напиша:
I da bese Kurt ziv,Gnr nikogas nemase da mozat ni priblizno da se sporedat so Nirvana.Bilo da e u prasanje celokupen muzicki kvalitet ili licnostite i stavovite na Kurt i Axl,Nirvana e sekogas daleku pred GnR u sekoj pogled.
I da, itekako drzi tvojata teorija deka ako se povleces vo vistinski moment stanuvas legenda.Pa i samiot Kurt Cobain verojatno bil delumno svesen za ova koga napisal It's better to burn out,than to fade away.
Kako i da e mojot glas definitivno ide za NIRVANA!!!:music3:
Кажи му де кажи му....:wink:
 

lile_rock

Олд сКул...хD
Член од
22 јуни 2007
Мислења
902
Поени од реакции
7
Jas mislam deka G'n'R se podobri(spored mene,moze nekoj ne misli taka).Pesnite im se extra i Axl Rose e super.Isto taka i Slash super sviri.Slash e:zver:
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
GNR se boji od Nirvana. Imaat bolje pesni a baska nema pesna od GNR kade sto nema solaza a kaj pesnite na Nirvana se e ritam i cat pat ke se najde nekoja solaza
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
nisto od dvete i dvajcata pejaci mi se grdi pederi:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom