Нирвана или ГНР

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Chains напиша:
Погрешно е популарното верување дека Slash i Axl ги пишувале песните.Скоро цел Appetite e na Izzy.од ГНР само него го поштувам зашто иако со Axl се другари од деца,не ги истрпи неговите срања и го одеба.Иако свиреше second guitar, беше поголем музичар од ропациве.

Преслушајте несто од Ju-Ju Hounds epten se dobri

Се извинувам што ја вадам темава од гроб морав да дадам мислење.
ОООУУУУУУУУУУУ!!!! ТЕ ЉУБАМ! :)))))))))
конечно!!!
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
MaRiNa`Oh напиша:
ОООУУУУУУУУУУУ!!!! ТЕ ЉУБАМ! :)))))))))
конечно!!!
Па така е Марина,многумина незнаат дека човекот кој ги движеше GnR,беше тивкиот член на бендот Izzy Stradlin.Кога ги батали тој,се почна да се распаѓа....боље ке беше Axl и Izzy да си ги тераа L.A. Guns...
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
86
Поени од реакции
5
...G.N.R umrea kako prepotentni gomnari , a NIRVANA kako legendi ...
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
Јас како најлојален и веројатно најголем фан на Gn'R морам да застанам во нивна одбрана. Иако не сакам да дискутирам на овакви теми, за да не страдаат невините поради грешни информации изнесени од некои од членовите, ќе кажам 2-3 збора и толку...

Колку и да сакаат да веруваат некои дека Izzy пишувал којнае што, тоа не е така. Глупост е дека Аppetite For Destruction скоро цел го напишал Izzy. Сите песни од албумот се пишувани на следниов начин: Axl идел со идеја за песна или со некој интересен рефрен и Slash, Izzy и останатите заедно ја склопувале песната. Izzy не придонесувал толку многу музички колку што придонесувал за внатрешната цврстина - како мост помеѓу Axl и останатите членови. Можеби и затоа после неговото заминување и екстра-долгата турнеја во 1992 почнале да се распаѓаат. А дека Izzy ѓи напуштил заради Axl е тешко да се каже. Би рекол дека тоа се случило заради неподносливата атмосвера, којашто владеела помеѓу останатите. Едно е сигурно, дека они двајца и ден денес се добри другари. Не знам колку од вас ги следат работите и новите ствари од Gn'R, концерти и сл. ама јас ги следам. На некои од овогодинешните концерти нивни има настапувано и Izzy, што значи нешто...

Едно е сигурно - магијата на Gn'R се јавила кога се споиле Axl и Slash. Веројатно едно меѓу најголемите и најважни ствари воопшто во музиката е нивното спојување. Тешко е да се каже дали некогаш ќе се роди поголем фронтмен од Axl. Маестрален е на концертите, трча, го има насекаде, пее, свири понекогаш, а и имиџот му е посебен - вистински водач. Поголемиот дел од нивните песни ѓи има напишано он. Дека истото се однесува и за Slash, исто би се согласил. Ретко кој има таков осет за мелодија како неговиот, исто и имиџ. Јас лично го сметам за огромен гитарист, ако не и најголем, со огромен допринос, иако некои закоравено-тешки металци нема да се согласат со мене. За настапите во живо само ќе кажам дека малку се тие бендови кои можат да се пофалат со таков квалитет и успех како нивниот. Можеби еве Nirvana е еден таков бенд.

Ако некој го интересира нешто повеќе, слободно нека пише...
 
Член од
11 август 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
mene edno nesto ne mi e jasno kako moze da sproeduvate dva benda koi ne svirat ista muzika ama aj da pocneme:
GNR (starite 87 - 94) gi imaa slash eden od najdobrite gitaristi u svetot
axl najdobriot peac taa era sea vise ne duff najizdrkanata budala na svetov za bubnjarite ne zboram guilby e (sorry MaRiNa`Oh vbmenu_register("postmenu_279256", true); ) zver na ritam gitara i izzy zverot koj dosea so axl napisal mal milion pesni.
Nirvana: Kurt tipot koj primi najvise droga u svetov i imase alkohol u krv ama mu tekna deka za kur ne go biva i skina konci.
Ponatamu ja ne vikam deka gnr ne se drogirale i ne piele ama si znaele merka be brakata iako 5 6 puti idele na toksikologija nema veze
i so zborovite na Lou_Weed: NICE BOYS DONT PLAY ROCK&ROLL
 
Член од
11 август 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
Guns N` Roses

Chains напиша:
Погрешно е популарното верување дека Slash i Axl ги пишувале песните.Скоро цел Appetite e na Izzy.од ГНР само него го поштувам зашто иако со Axl се другари од деца,не ги истрпи неговите срања и го одеба.Иако свиреше second guitar, беше поголем музичар од ропациве.

Преслушајте несто од Ju-Ju Hounds epten se dobri

Се извинувам што ја вадам темава од гроб морав да дадам мислење.
abe braka (i sestri naravno) koj ve lazel deka slash pisuval pesni be bratot prael solazi a ne pesni plus stradlin e zver gi ima napraeno najdobrite tekstovi a i za appetite for destuction vidi si na google koj gi ima napisano poise od pola pesni a i zaboraiv da vi kazam ako ne ste znaele stradlin e ritam gitara pa taka da mora toj da so axl da gi pisuva pesnite bidejki so solo gitara e mn tesko taka da tekstovite se na axl a melodijata na stradlin.
posle koj kogo odeba neznam dali stradlin gnr ili gnr stradlin toa ke si vidis u eden dokumentarec za gnr go ima u kukuzel u ohrid. a deka e pogolem muzicar od ropacive ne znam da bese pogolema ke bese 1 gotara a ne da sviri 2 i da go izbacat za 2 dena da ti ebam muzicarot so ne naprai solo ko slash be
 
K

kicodarker

Гостин
Па како да е ептен ми се допаѓаат горните коментари особено долгата одбрана на Слеш и на Акесел !!!
па една паралела
Nirvana - еден бенд кој што е еден од најзаслужниоте за третата музичка револуција , и навистина е комерцијален бенд во однос на другите три и има тежок нихилизам во своето творештво и навистина вечно ќе останат како икони на Гранџ - музиката и нивниот фуриозен бес е нешто антологиско кое вечо ќе се помни по добро!!!
G' n' R' - дефинитивно нешто најдобро што му се случило на рок ен ролот и што направија бум на музички план со распродадени концерти и милионски тиражи , благодарение на Слеш - човекот , чии акорди денес се најкопирани и навистина еден јак гитарист кој што заслужува неизмерна почит!!! а што се однесува на нивното торештво имаат антологиски нумери од кои што дури и здивот запира!!!
како и да е поделбата на Г н Р навистина ги погоди сите нивни фанови дури и мене но сум на страната на Слеш!!!
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
kicodarker напиша:
Nirvana - еден бенд кој што е еден од најзаслужниоте за третата музичка револуција , и навистина е комерцијален бенд во однос на другите три и има тежок нихилизам во своето творештво и навистина вечно ќе останат како икони на Гранџ - музиката и нивниот фуриозен бес е нешто антологиско кое вечо ќе се помни по добро!!!
G' n' R' - дефинитивно нешто најдобро што му се случило на рок ен ролот и што направија бум на музички план со распродадени концерти и милионски тиражи , благодарение на Слеш - човекот , чии акорди денес се најкопирани и навистина еден јак гитарист кој што заслужува неизмерна почит!!! а што се однесува на нивното торештво имаат антологиски нумери од кои што дури и здивот запира!!!

NIRVANA.....ne go zasluzi statusot sto go ima denes.....muzikata im e prosecna,kvalitetot na live svirki im se pod prosek...
GnR.....od tie albumi sto gi imat,site samo eden ke vi spomnat i toa e malce za nekoj status vie sto im dodeluvate....nisto protiv double albumot ali 80% na pesnite im se :pov:


BOZE MOJ......NIRVANA 3 MUZICKA REVOLUCIJA....dajte mi pistol prvo mene pa posle ja vas site..........:bip::bip::bip::bip::bip:
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Од Нирвана го слушам сама анплагтед изданеито и добро, ако би Бирал меѓу ГНР и Нирвана изборот ми паѓа на ГНР
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
АнГеЛ напиша:
Колку и да сакаат да веруваат некои дека Izzy пишувал којнае што, тоа не е така. Глупост е дека Аppetite For Destruction скоро цел го напишал Izzy. Сите песни од албумот се пишувани на следниов начин: Axl идел со идеја за песна или со некој интересен рефрен и Slash, Izzy и останатите заедно ја склопувале песната. Izzy не придонесувал толку многу музички колку што придонесувал за внатрешната цврстина - како мост помеѓу Axl и останатите членови. Можеби и затоа после неговото заминување и екстра-долгата турнеја во 1992 почнале да се распаѓаат. А дека Izzy ѓи напуштил заради Axl е тешко да се каже. Би рекол дека тоа се случило заради неподносливата атмосвера, којашто владеела помеѓу останатите. Едно е сигурно, дека они двајца и ден денес се добри другари. Не знам колку од вас ги следат работите и новите ствари од Gn'R, концерти и сл. ама јас ги следам. На некои од овогодинешните концерти нивни има настапувано и Izzy, што значи нешто...

Едно е сигурно - магијата на Gn'R се јавила кога се споиле Axl и Slash. Веројатно едно меѓу најголемите и најважни ствари воопшто во музиката е нивното спојување. Тешко е да се каже дали некогаш ќе се роди поголем фронтмен од Axl. Маестрален е на концертите, трча, го има насекаде, пее, свири понекогаш, а и имиџот му е посебен - вистински водач. Поголемиот дел од нивните песни ѓи има напишано он. Дека истото се однесува и за Slash, исто би се согласил. Ретко кој има таков осет за мелодија како неговиот, исто и имиџ. Јас лично го сметам за огромен гитарист, ако не и најголем, со огромен допринос, иако некои закоравено-тешки металци нема да се согласат со мене. За настапите во живо само ќе кажам дека малку се тие бендови кои можат да се пофалат со таков квалитет и успех како нивниот. Можеби еве Nirvana е еден таков бенд.

Ако некој го интересира нешто повеќе, слободно нека пише...
Друже го пратера малце,...ги направи ГНР најважен бенд у историја.Никаква магија не се десила,после година и пол Slash и Axl,не можеле да седат заедно у иста соба,ебате...аксел не ги рецкал 5 посто кога несто ќе му паднело на памет(читај St.Louis),презакажувал,откажувал свирки,концерти,5 пари не давал што мислат другиве....Сите ги јадеа неговите заебанции освен Izzy.И грешка си дека Izzy не е автор на грото од песните, веруј ми је!

Најголема небулоза во овој пост е дека Axl e најголем фронтмен of all time.Каков фронтмен и е тоа жити се кога и самиот викаш дека Izzy бил врската помегу членовите.Тоа што рипал на сцена го прави добар изведувач а не лидер.Има еден тип се одзива по име Mick во него побарај прав фронтмен:wink: Не го биваше Axl да си го одржи бендот така?

Не греши душа со ова slash гитариста свих времена.Немој те молам....

е да,ако си фан на Гнр неможеш да ги респектираш Нирвана бе!!!Правило ти е тоа,ако не знаеш зошто кажи,на драго срце ке ти елаборирам....Кортни онаа дрогашката по концерт на ГНР му рекла на Axl да им биде кум на детето.Axl е познат по својата одбивност кон Нирвана,у фаца му рекол на Курт"затни си ја кучката.....и овој стварно се упиздал и и се раздрал.........

Чим самиот не си осознал дека Izzy ги напиша песните на кој сега ти се палиш ти си баш од ние фанови кој веруваат на меинсрим причите за Гнр и ги возвишуваат до недоглед,она Axl најбољи,Slash гитаричиште невидено и остали срања....
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
Знаев дека некој ваков ќе ми реплицира, не требаше да постирам, ама ајде..

Нејќам да дробам многу, сигурно не ѓи знаеш повеќе од мене Gn'R, ѓи слушам од 14 години, и знам кој и како ѓи пишувал песните, како Axl правел шо сакал, каква е техниката на Slash и сл. Те молам реченици од типот "Веруј ми така е.." да не користиш.

А дека не се наоѓаат меѓу најголемите бендови на сите времиња, не ти требаше да го кажеш, ќе ти се смее некој, поарно да го избришеш тоа.
А овоа:
Chains напиша:
е да,ако си фан на Гнр неможеш да ги респектираш Нирвана бе!!!.
Правило ли е?? Стварно!?
Значи ја ако мислам дека они се добри во живо и сл. не смеам да го кажам тоа така ли.., морам да ѓи плукам
Па така мора и Motley Crue да ѓи мразам, па Vince Neil и Izzy се имаат спречкано и степано, ама мене ми се свиѓа музиката нивна и имам некои мислења за нив шо се добри

Ти мене да ми веруваш кога викам дека Axl се враќа и пак ќе стане цар на рокенролот, било кој да му свири во бендот.
Можеш и да ѓи провериш новите ствари од нив, ама ти изгледа не си толку за музиката, повеќе си за ламотење
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Kako prvo ovie dva benda svirea razlichna muzika, i sekoj vo svojot zarn beshe bog, taka da pesnite koi gi ostavija pozadi sebe ke govorat mnogu posle niv, a mnogu novi generacii ke gi slushat nivnite hitovi i normalno ke luduvaat :)

burn84 напиша:
E pa vaka iako ova e izbledeno i 100 pati zboruvano mene sepak me interesira vaseto mislenje za ova.Znaci ne da glasate tuku da se izjasnite od aspekti na koj e pokvaliteten bend koj poveke ima pridoneseno itn.Iako mnogumina mislat deka e rabota do vkusot no sepak ednostavno smetam deka kvalitetot ne umira i se prasuvam kade e sega axl rose i dali voopsto nekoj go pameti-a od sprotivno videte koja slava ja uziva kurt ednostavno kako site slavni umetnici-geniji...duri polse smrta lugeto svatija kakov covek bese.itn pa povelete se razbira ako ima ainteresirani
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ipak axl i kurt se (bese) najgolemi pederi.......labilni licnosti!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom