Ние за Гоце

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
633
најпрвин благодарност до Ханзо и екипа што дојдоа.


разделивме 60 сокчиња, положивме цвеке и привлековме внимание на присутните во паркот...

имаше и луге од весниците чии слики се надевам ке излезат во утрешните броеви, веке беа дадени 6 понуди за донации од случајни минувачи и беа остварени контакти со присутните.

ке ја истуркаме работата до крај, ке се најде архитект, спонзори и изведувач,можно е и некое здружение да се формира...ке видиме, но најпрвин се надевам дека надлежните ке си ја завршат работата и дека ке се подигне малку свеста...

да почекаме до утре да ги видиме реакциите...

----------------------------------------------

Ханзо агрегатот пресиса мме...а ке се собереше повеке народ околу музиката...со тебе ке бидaм во контакт...

лугето се ценат по нивните дела, не по нивните ветувања...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
564
Дојдов и јас со уште двајца форумџии...
Ај ќе си преќутам за впечатоците.
Иначе победи ли србинот на тенис?:vozbud::uvo:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Дојдов и јас со уште двајца форумџии...
Ај ќе си преќутам за впечатоците.
Иначе победи ли србинот на тенис?:vozbud::uvo:
Aда, станав од 9 сабајле за србинот и французот. :) Плус, не мислев дека за саат време ќе се заврши се...

Оправдајте ме! :pipi:
 
Х

Ханзо

Гостин
Мислам дека го видов и Викторгг на споменикот...
Инаку поголемиот дел беа стариљуди што дошле на рандом со внучињата кои во кондури ми лупаа колички на далечинско...:pos:
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
633
да ама тие што ги збориш дојдоа, за разлика од нашата силна младина која е доста јака на форуми и во кафани

бравоооо!!!

и баксус со агрегатот кој го должам..*би га идеме напредсепак останува да се бутка работата и да се избутка...бидејки е тешко да се појави во паркот кој е толку далеку уште посилно поединци ке се борат за некој работи...

но кога е за кафани и журки, а особено ако е гага, тогаш народ ке се тепа ко пензинери пред елка за нова година


тој споменик ке се реновира па ако треба светот однаопачки да се преврти...
 
S

Sith_Lord

Гостин
Секоја чест.

Инаку, доунт блејм ми, блејм Џоковиќ. :P Патем, тепаше. :smir:

Sith
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Mакедонцки ти беше тој најангажираниот? Светол/црвенокос? =)
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Јас бев од власта, да видиме да не премине во некоја револуција “масовното движење“.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
564
Добро, дали стварно беа околу 12-13 души, или ми се причини?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
633
не, имаше 28 фиксни и уште толку на поминување, простотрот беше голем, овие фиксниве се беа групирале за муабет и така раштркано изгледаше..но не беше целта некоја масовност но барем уште 10-20 да беа фиксни ке се попунеше...

највеке заеба музиката и еден куп педери кој не дојдоа...приватно...човече паркот почна да се пуни во 2 поручек !!!

така е кога никој не стои позади тебе...

--------------

ја бев со капчето, црвениот мој другар...

---------

поздрав до полицаецот во цивилка кој будно не следеше, барем сокче да земеше...

---------------------
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.307
:pos: Денеска не можев да се свртам од најавените форумџии кои го преплавија паркот...
Иначе искрено, ме заболе спомеников дека Џокович тепал.

Пи (ин д) ес. Следува фото запис од лице место, сликано 45 минути по пладне...


Атмосферата околу споменикот... фуче од емоции... дури видов и една солза како капна, ама се сомневам дека беше за Гоце. Повеќе би рекол дека беше од болката која малото три годишно детенце ја почуствува при судирот на неговиот џип од пластика и батерија место мотор со фонтаната... Силен крик одекна низ паркот, масата не остана рамнодушна... устите подотворени, очите ококорени и благо неверување од случката.

Ех да не цркнеше агрегатот...

п.с. Македонцки, секоја чест за ентузијазмот... најискрено.
 
Х

Ханзо

Гостин
Фабрикувана фотка...бугарска школа за „алтернативно толкување“, а Виктор? :pos::pos::pos:
Лажа комунистине...:pos:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.307
Фабрикувана фотка...бугарска школа за „алтернативно толкување“, а Виктор? :pos::pos::pos:
Лажа комунистине...:pos:
Не, сериозно немав намера да бидам злобен кон организаторот. Затоа и бев таму, за да дадам придонес, каков таков.

Со текстот сакав да му оддадам почит на големиот македонец Новак Џоковски (и Џорџе Вилфред Цонговски кој не е докажано дека е македонец) зашто беа поважни од Гоце, а кои јас сепак не ги догледав. Од срам, вакви иронични постови.

Ја промашивме ние тројца што се надевавме дека некој ќе дојде, а додека се свестивме, вие си отидовте... што не е лошо (да не ме сфатиш погрешно), 2-30 души... 45 минути, е сосема океј.

Темата е всушност далеку подлабока... се работи за патриотизмот кој го клацкаме на повеќе теми во политика и историја, за форумското “удирање во гради“ како што некои сакаат да го наречат, за партиското определување кое е толку очигледно иако членовите тврдат дека ја сакаат Македонија, обвинуваат за имагинарна поддршка од нас и тврдат дека мониторот ни е главно оружје, а тие самите не се појавија. А дури не требаше ни да војуваме, поделивте и сокче бесплатно.
Се работи за старата болка... за граѓанска инертност. Мене лично ме нападнаа дека знам само да паламудам на форум. Еве јас дојдов да дадам поддршка за едно убаво дело. Не е многу, ама е помалку од оние кои плукаат по мене дека ова што го правам е погрешно.. туку ај да не забегувам.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Темата е всушност далеку подлабока... се работи за патриотизмот кој го клацкаме на повеќе теми во политика и историја, за форумското “удирање во гради“ како што некои сакаат да го наречат, за партиското определување кое е толку очигледно иако членовите тврдат дека ја сакаат Македонија, обвинуваат за имагинарна поддршка од нас и тврдат дека мониторот ни е главно оружје, а тие самите не се појавија. А дури не требаше ни да војуваме, поделивте и сокче бесплатно.
Се работи за старата болка... за граѓанска инертност. Мене лично ме нападнаа дека знам само да паламудам на форум. Еве јас дојдов да дадам поддршка за едно убаво дело. Не е многу, ама е помалку од оние кои плукаат по мене дека ова што го правам е погрешно.. туку ај да не забегувам.

Во право си Виктор. Сепак, има неколку пропратни моменти кои треба да се запазат:

Прво, времето на одржување на настанот-ако беше ден порано ќе имаше повеќе луѓе, сигурен сум. Не е поентата да има повеќе минувачи кои ќе дадат масовност на кампањата, меѓутоа таква револуционерна промена на македонските навики не се случува преку ноќ. Сепак, и тие 20-30 луѓе кои сте биле таму, значевте нешто. Дигнавте глас...Наредниот пат, заради вас ќе дојдат 5 пати повеќе луѓе. Сигурен сум.

Второ, она што можат 5 луѓе да го направат конкретно за споменикот, не можат 100- само треба иницијатива кај тие 5 луѓе. Верувам дека има такви подготвени за акција.

Трето, организационо гледано, ваква акција можеше да добие поголема медиумска помпа - во ред е шо се објавило на сите форуми, ама незнам каква е ситуацијата со прогласот за иницијативата по другите медиуми - нели, за да се добие масовност која дава поголем легитимитет иако споменикот сам по себе е прелегитимен за да издржи вакви иницијативи.

Личлно за себе, признавам-да, не се покажав денеска...Не пред тебе Викторче,нити пред вас драги мои форумџии...Туку пред бронзената реплика на човекот кого го почитувам многу за неговото дело. Останав дома со школскиот ми другар кој дојде од Србија пред 2 дена, за да го догледаме крајот на турнирот, во спорт кој го следам и ми се допаѓа, прилика каква ретко се укажува... Не ги бев подредил по приоритет патриотските со дневно-адреналино-дигнувачките активности и жалам поради тоа. Само минута, саат време или половина ден подоцна, кога ќе задоцни човек - џабе е.

Си ветувам пред себе си дека тоа ќе го променам и нема да се повтори.


п.с. Во моја одбрана...Гоце го гледал светот како тениски терен за спортско натпреварување помеѓу народите :smir: Шала на страна, таков револуционер и космополит заслужува третман 1000 пати подобар од сегашниот...Не треба да се чека 4-ти мај. И нема да се чека....Така Македонцки? Ханзо? екипа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom