Не верувам во љубов?

C

Cool Hand Luke

Гостин
Сум го кажал тоа повеќе пати но што е најлошо никако да поверувам дека не верувам па си живеам во пуста надеж и илузија дека сепак ќе биде. Како што вели Ана Меркјури љубов за цел живот може не постои но постои друг вид на љубов, спрема животот и луѓето, наизглед не носи толку радост но е човек послободен и без обврски. :)
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Страшна реченица...незнам јас не се согласувам со тоа,има различна љубов,некоја не сум искусил но затоа сум ја заменил за друга...на секој му е потребна љубов тоа е како сонце да не гледаш цело време,има љубов таа се наоѓа дали на 18 или на 28 кога тогаш ќе ја најдеш,не по едно разочарување да се предадеш,не ја силувај љубовта таа сама ќе те најде :smir:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Што е со пишувањево бе ало!!!! 16-17-18-19 годишни преку сила викаат „Бев премлада„?????Колку млада на три години изгубивте невиност и се заљубивте во дечкото ама на 4ипол ви раскина и сега после 10-15 години кажувате како ви било кога сте биле млади?
Неизживеаноста и пуштањето од ланец прави да голем дел од луѓето мислат дека го фатиле господ за муда дури и левото вакво му станало .!, малце закривено......
Љубов да постои љубов. Љубов во физички изглед/љубов во душата на дечкото-девојката/љубов во добриот секс/љубов во парите-моторот-колата/љубов во брадата на твојот стомак и уште милион љубави и љубави.....Јас, јас сум заљубен во Физичкиот изглед и во душата на мојата девојка:) тоа ми е најважно. Ако си заљубен во тие работи тогаш се е во ред



Бог да чува и голман да брани.....што ќе невидиш што ќе нечуеш. На 17 години да кажеш кога бев млада ц ц ц
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Ау, никогаш.

Како можам да кажам дека љубов не постои, кога секаде околу мене ја има? Во секакви облици, форми и појавувања. И што ако некогаш ме повредиле/сум повредила?

Тоа ме прави некадарна за љубов?-Не. Секогаш ќе имаме ups and downs, само до нас е како ќе го сфатиме резултатот. Ме повредиле? Ќе ме сакаат пак...
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Veruvav vo ljubov koga bev mala i mislev deka za sekogo postoi edna vistinska licnost,vistinska ljubov itn..Ne deka sega ne veruvam.Mnogu mi e glupo i na kraj pamet ne mi paga da pomislam deka ne postoi ljubov.Samo,mislam deka ne postoi ljubov za sekoj covek.Pricinata ne e razocaruvanje ili deka sum bila povredena,tuku sum naletala na luge kaj koi ne postoi ni lj od ljubov.I kako po nekoe pravilo,site ne bile luge so niska samodoverba,tuku bas sprotivno,mislat deka se popmetni od site,deka mozat i treba da bidat so koj sto ke posakaat i koga ke posakaat,deka vernost i ljubov e nesto za glupaci...Takvite mi ukazuvaat i dokazuvaat deka kako sto e glupo da pomislis deka nema ljubov,glupo e da mislis deka sekoj moze da saka vistinski.A,za godinite..mislam deka nemaat mnogu vrska,iako postojat luge sto so tek na vreme se smenuvat,no sepak tesko..Znaci,ljubovta postoi za onoj sto veruva vo nea i se trudi da ja pronajdi,i takviot sekogas ke ja pronajdi,porano ili podocna.:smir:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Колку и да сум била разочарана, лута, бесна, никогаш не сум рекла дека не постои љубов. Како што кажа Скул, околу мене насекаде ја има. И кога би рекла дека не постои, грев би ме фатило. Ме опкружуваат луѓе кои вистински сакаат, јас вистински сакам, па како да кажам дека ја нема?
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
40
Поени од реакции
3
Абе шо знам шо да напишам!!! ЛОЛ
Да ме знајт чоек сигурно не би вервел дека јас ваков пост би напишал.ЛОЛ
Искрено сам се имам зачудено последниве 5 месеци. Се заљубив спонтано, неочекувано,небарано и онака на ќоро. Не е то најстрашно.. начинов на кој ја засакав е многу интересен ама немат да го споделам овде, битно; многу ебано чуство е.... Искрено, не ги ни прочитав мислењата над мене, само сакав да си казам шо ми тезит на душава.Не вервам дека ке го прочитат таа , ама дефектен тип ко мене(и плс не вадетего ова од контекст ЛОЛ) место да зуркат сега , ова му е начин на израз на емоции...
Да , ја сакам.. и појке од то.. со зборој не се опишвит.. Колку се ми доби смисла, колку се ми се виде појасно,., колку сум бил глуп...
Колку ми требит само јас си знам, не мозам да и објаснам...
Колку е кул... не мозам ни то... Ебеш соулмејт... дрн дрн... ова е зезнато... воздух не се земат...
Иначе да постов го пишит дечко од 25 години кој прв пат се заљубвит, кому ова му е 2 форум, кој не знајт за незност и внимание...
Мислам ДА,,,, постојт љубов... јебига не е сјајно,,, ама и кога било за мене... битно ме врати он трак.... ме осмисли... ме стимулира ко ке станам да пишам смс... не да кењам глупости колку е бад светов дури се бричам... станав фонслејв, ме поремети машки... ја мислам нон стоп... вечерва ми е настината...болен сум и јас... завчера беше скршена... бев здробен и јас.. ДА ... ја сакам до болка...
ПС цигарата на нејзините гризи - од срцево мое ја гасит...
Се ке е ок најмила , најнезна...
Те љубам
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
Ja veruvam vo ljubov,ali mi se cini deka e edna od onie raboti koi ne se za mene
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Јас тврдам дека не постои љубов, сем онаа родителската...
Ако има спротивставувања, ајде ќе дебатираме
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Дури и кога сум била најнервозна, најразочарана од сите случувања околу мене не сум рекла дека не верувам во љубов. Можеби сум помислила, ама буквално во истиот момент се премислувам. Доволен ми е еден поглед околу и сваќам дека сум во заблуда. Па секаде околу мене има луѓе кои ја негуваат љубовта и уживаат во неа. Сакале или не низ улициве шетаат заљубени парови а возраста не им претставува некоја пречка. Дури не можам ни да речам нешто такво.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Јас тврдам дека не постои љубов, сем онаа родителската...
Ако има спротивставувања, ајде ќе дебатираме
Секако дека има спротивставувања:)
Многу на темава одговоривме дека си постои љубов.

Дебата...:vozbud:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
Верувам но верувам во Агапе и Филос (љубов кон се, и љубов кон пријател,родители..) но Ерос (љубов кон партнер) сеуште не,бидејќи не сум ја почувствувал
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Сте го кажале ли некогаш ова?
Никогаш.
И дали има врска тоа со годините?
Дали помладите почесто се затрескуваат,мислејќи е љубов,па кога ќе се разочараат,викаат љубов не постои или годините немаат врска со тоа?
Имаат.
Едно е некого да сакаш, а сосема друго да сакаш да сакаш. Најчесто е под 2, ако е во прашање личност со малку години.
Не велам јас дека тинејџер не може да искуси љубов. А се` додека се поистоветува со мување, "те сакам" на две минути, титкање на една минута, карање за банални работи (глупост), раскинување за банални работи (уште поголема глупост), следниот ден смирување (нонплусултра глупост)... Никој нема да ме убеди дека е тоа љубов.

И мене ми се случило да мислам дека сум смртно заљубена и нема да погледнам друг до крајот на животот.
Ама да љубиш не значи да тргнеш од себе, или од тоа како ти да бидеш сакан, или да се "заљубиш" во зелените му очи, или... Ништо не правиш така.
Тој што го сакам ми е другар, пред се`.

Љубовта бара храброст, тешко дека 15 - годишњак ја има.
Се учи, а за учење треба време. Време = години и години = зрелост (би требало). Да, знам дека има луѓе кои на 50 се се`уште зелени во главите, евентуално и цел живот. Ама има и такви кои не ја почувствувале, пак, целиот живот.

Друго, има разлика помеѓу заљубување и љубов. Второво е многу, МНОГУ покомплексна работа од пеперутки во стомакот.
 

samantha

who's tha boss?
Член од
16 октомври 2007
Мислења
196
Поени од реакции
1
Ako da veruvas vo ljubov znaci deka si dete ondak ne sakam nikad da porasnam....
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
Јас тврдам дека не постои љубов, сем онаа родителската...
Ако има спротивставувања, ајде ќе дебатираме
kolku samo postoi ljubov... da da roditelska toa e tocno ali ... ipak i vistinska ljubov postoi samo sto treba da se potrudis da ja najdes t.e. da si dopustis da se zaljubis vo nekoj sto saka da e so tebe...sekogas zavisi od samata licnost dali ke se vljubis ili ne
 

Kajgana Shop

На врв Bottom