Нејзиното величество - ракијата

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Bilo kako bilo, nekolku kazandjii sto napraviv muabet za pecenje slivka tuka ekspresno me odbija bas radi toa, ke im zapeci kazanot, ke im se smrdi na slivka, batali taa rabota itn itn
За К не не бива.


Бог нека ги благослови отец Врањо и сите отци, и овој манастир, и сите траписти колку и да ги има и каде и да ги има! Додека вие, свети отци, не дојдовте, ние, бедниците, наесен ракија печевме, ќе ја испиевме до после Божиќ, а потоа цела зима со суви грла тагувавме. Кога нè просветливте дека сливата може да се суши, нам ни се отворија небесата. Бог да ви даде здравје и среќа, зашто сега, и среде зима, ние можеме да печеме ракија од суви сливи! И подобра е, пресвети оче, од онаа суровата, есенската. Илија, де подај му ја на нашиот милостив и учен отец Фрањо плоската, па и тој да се причести со оваа благословена маченица од неговите суви сливи!“
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.358
Поени од реакции
3.136
сум бил и сум ја пиел
и таа беше добра
некој ми кажа ја расипале, али може трипа
Не ми остави нешто многу впечаток но сакав да ја пробам, интересно ми беше шишето со нивна етикета.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.746
Поени од реакции
35.321
Ne bi rekol deka ima vrska nov star.
Ima kazani pojma nemam kolku stari pa ne zapecile na komina od grozje. Stavi mu komina od slivi , dunki i ke vidis kako se zapecva kazanot.
Ima najverojatno vrska i do kazandjijata, ne pecel nikogas rakija od dunki, kajsii, slivi i neznae no verojatnosta da go zapecis kazanot od se drugo osven komina od grozje e poprilicno golema.
Jas kaj nas dosega nemam videno kazan sto ja mesa kominata dodeka se peci, dodeka vaka gledav za slivka kako se pravi( nemam peceno slivka ,zatoa i gledav), site imaat takov mehanizam koj ja mesa kominata dodeka se peci.
Bilo kako bilo, nekolku kazandjii sto napraviv muabet za pecenje slivka tuka ekspresno me odbija bas radi toa, ke im zapeci kazanot, ke im se smrdi na slivka, batali taa rabota itn itn.
Нема да го засилуваш огнот и нема да запечи.
Зошто се стискаш за 1 бон, оди земи си еден, ќе станеш главен во Ротино :D
Инвестицијата ќе се исплати само со бистрењето политика со комшилукот :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.395
Нема да го засилуваш огнот и нема да запечи.
Зошто се стискаш за 1 бон, оди земи си еден, ќе станеш главен во Ротино :D
Инвестицијата ќе се исплати само со бистрењето политика со комшилукот :)
Uste to mi fali, rakija da pocnam da pecam.
Tuku ovie pomalite kako za hobi i ne se taka losi :cautious:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Нема да го засилуваш огнот и нема да запечи.
Зошто се стискаш за 1 бон, оди земи си еден, ќе станеш главен во Ротино :D
Инвестицијата ќе се исплати само со бистрењето политика со комшилукот :)
Tuku ovie pomalite kako za hobi i ne se taka losi :cautious:
Јас имам од нив, хоби на дрва, 35 л. :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.395
Јас имам од нив, хоби на дрва, 35 л. :)
Za na plin mi se praj poke kefot vaka iskreno. Pocisto e, pomalce garamet, podobra kontrola na temperaturata, ne cadi itn itn itn.
I najbitno kako se pokaza vaka?
Kako ovoj nesto, bas ova video go gledav i se ok osven sekerot i bojata.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Za na plin mi se praj poke kefot vaka iskreno. Pocisto e, pomalce garamet, podobra kontrola na temperaturata, ne cadi itn itn itn.
I najbitno kako se pokaza vaka?
Kako ovoj nesto, bas ova video go gledav i se ok osven sekerot i bojata.
Мене ми е ќеф дека е мало, па од догодина планирам разни овошја да пробам, колку ќе излезе, толку, едно варење. И кое ќе е најуспешно, тоа овошје може и натаму да си го подготвувам. Ако е поголем казанот, не се исплати за 30-40 литри да го палиш, мора да имаш количина. :)
Си има упатство за употреба, 3 години гаранција.
Јас се мислев за плинот, заради тоа што можеш да го исклучиш кога е готово и да регулираш температура, со дрва, ако треба да се изгасне, го вадиме со маша од внатре разгореното. :D
Ама зедов на дрва и прво сливи ставивме, дека и сливите и дрвата ми се беспари. :)
Плус, па стварно ми е ново хоби, и сè ми е таман засега (прва година го имам).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.395
Мене ми е ќеф дека е мало, па од догодина планирам разни овошја да пробам, колку ќе излезе, толку, едно варење. И кое ќе е најуспешно, тоа овошје може и натаму да си го подготвувам. Ако е поголем казанот, не се исплати за 30-40 литри да го палиш, мора да имаш количина. :)
Си има упатство за употреба, 3 години гаранција.
Јас се мислев за плинот, заради тоа што можеш да го исклучиш кога е готово и да регулираш температура, со дрва, ако треба да се изгасне, го вадиме со маша од внатре разгореното. :D
Ама зедов на дрва и прво сливи ставивме, дека и сливите и дрвата ми се беспари. :)
Плус, па стварно ми е ново хоби, и сè ми е таман засега (прва година го имам).
Ne ti e losa idejata vo sekoj slucaj (y)
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.066
Поени од реакции
2.629
Нема да го засилуваш огнот и нема да запечи.
Зошто се стискаш за 1 бон, оди земи си еден, ќе станеш главен во Ротино :D
Инвестицијата ќе се исплати само со бистрењето политика со комшилукот :)
Изгор скапи станале, порано подвижниве пред 6-7 години беа по 800тина евра сега 120л гледам тука 1650 евра :eek:
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Јас си имам врв лозова ракија препек и многу убава и легната :) ретко пијам туѓа ракија пошто многу сум се заебал со грда ракија по слави, матурски и сл
Ракијата ми е добиена како наследство од нешто над тон, од која речиси половина ја препеков и сега уште подобра ми е :) дури годинава си купив сто кила пресноварица од кардинал, ама има време за да стаса за пиење
Е сега, многу е заебано за пазар наоѓање пошто многу недоверба има кај луѓето за домашна ракија
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
553
Пробана домача шлива у Мрс и во Манастир у Берово, врв ракија, свака част. Ја по принцип сум скептичен за домашни, повеќе претпочитам купечки, али браво, мора да се пофали квалитетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom