Нејзиното величество - ракијата

Член од
16 јули 2021
Мислења
240
Поени од реакции
545
Идат празници па време е да се пишува на повесели побоемски теми како алкохол, па затоа решив да ја потфатиме нејзиното величество - ракијата. За неа се пишувало песни и песни, ко што викаат САРС: „Ракију волим да пијееем“. Сега вака предпразнично од вас очекувам да дадете ваши искуства за тоа која сорта ракија е најдобра (грозје, слива, дуња итн.), кој бренд или можеби домача, на таа тема дали некоја од балканот врел или патриотска македонска, да споделите слики и искуства кој што пиел, каде и како се осечал после 2-3 чаши или литра.

И за крај, малку ракија порн:

Tikvesh-Lozova.png
П.С. Ако веќе има ваква тема, слободно дајте линк кон неа.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
По селски пијалок амин ... ако може да го наречам пијалок воопшто. За мене е тоа еден најобичен напиток

Мене ракијата ме асоцира на село, старци, бајато мезе. Напиток за непросветените народни маси.

Лосион за после бричење

Сељачки лек за забоболка

Старечки иљач за убод од комарци

Провинциски лосион за масажа

Доручек за пензионери со една нога у гроб

Пијаници

Биртии

Пијани смрдежи

И тн. и тн. да не редам уште
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.051
Поени од реакции
12.307
По селски пијалок амин ... ако може да го наречам пијалок воопшто. За мене е тоа еден најобичен напиток

Мене ракијата ме асоцира на село, старци, бајато мезе. Напиток за непросветените народни маси.

Лосион за после бричење

Сељачки лек за забоболка

Старечки иљач за убод од комарци

Пијаници

Биртии

Пијани смрдежи

И тн. и тн. да не редам уште
И ја коа бев тинејџер така мислев :D
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
240
Поени од реакции
545
По селски пијалок амин ... ако може да го наречам пијалок воопшто. За мене е тоа еден најобичен напиток

Мене ракијата ме асоцира на село, старци, бајато мезе. Напиток за непросветените народни маси.

Лосион за после бричење

Сељачки лек за забоболка

Старечки иљач за убод од комарци

Провинциски лосион за масажа

Доручек за пензионери со една нога у гроб

Пијаници

Биртии

Пијани смрдежи

И тн. и тн. да не редам уште
img.jpg
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
По селски пијалок амин ... ако може да го наречам пијалок воопшто. За мене е тоа еден најобичен напиток

Мене ракијата ме асоцира на село, старци, бајато мезе. Напиток за непросветените народни маси.

Лосион за после бричење

Сељачки лек за забоболка

Старечки иљач за убод од комарци

Провинциски лосион за масажа

Доручек за пензионери со една нога у гроб

Пијаници

Биртии

Пијани смрдежи

И тн. и тн. да не редам уште
А ти по греј вотка или плав џони вокер си?

Има ракија и ракија...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.479
Поени од реакции
79.607
Вино, ракија или коњак. Тие три алкохолни пијалоци ми се најчест избор.
Сливова, од ракии, ама ако нема, тогаш може и лозова, а ако нема нетиквеш лозова, тогаш може и од Тиквеш.
Добро, тие пазарските ужаси не ги пијам.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
По селски пијалок амин ... ако може да го наречам пијалок воопшто. За мене е тоа еден најобичен напиток

Мене ракијата ме асоцира на село, старци, бајато мезе. Напиток за непросветените народни маси.

Лосион за после бричење

Сељачки лек за забоболка

Старечки иљач за убод од комарци

Провинциски лосион за масажа

Доручек за пензионери со една нога у гроб

Пијаници

Биртии

Пијани смрдежи

И тн. и тн. да не редам уште
Tури си чоколаден ликер и не му ја мисли мн мн брату.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.692
Поени од реакции
18.203
Ја има ли пиено некој ракијава и искуство ако може да сподели

1639788973194.png
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Нема подобар алкохол од ракија а најдобрата ракија се наоѓа по свадби кај домаќини луѓе кои ја чувале едно 20год баш за тој ден
Си преферирам лозова, сливова ептен мириса на километар дека си ја пиел


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.409
Поени од реакции
29.836
Бр. 1 алкохолен пијалок според мене. Тоа е нашето виски. :)

Преферирам строго домашна, лозова жолта. Не ја печам јас, немам услови.
Но мои роднини од Штип ја прават совршена. Не за продажба, строго за домашна употреба.

Инаку за оние кои се "гадат" од ракија, не ја пробале правата а тоа е домашната. Не тие отпади на пазар што се продаваат. Тоа не е ракија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom