Непопуларни филмски мислења

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Никола Ристановски - надуен мисир за кого трансформација од улога во улога е непознат поим.

Lord of the Rings - куп пари за глупости......и продолжува....во иста канта Harry Potter, Star wars и сите со слична неинтелигентна fantasy/sci-fi тематика

Morgan Freeman, De Niro и Al Pacino требаа да отидат во пензија пред 15-тина години, аман од нив.

Сите серии до една, не се филмска уметност, туку обично штанцање и допишување.

Не цитирајте во темава, ја уништувате само, тешко дека некого ќе разубедите или убедите во нешто.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Lord of the Rings - куп пари за глупости......и продолжува....во иста канта Harry Potter, Star wars и сите со слична неинтелигентна fantasy/sci-fi тематика

.
Така е! Два три жанр'ови у ѓубре. Нека ги истребат сите, м.ме им е.ам. Треба да има само љубавни, криминалистички и за млади.
Не те разубедувам. Те подржувам. Исто и за сериите. Све нека иде у к.рац.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Е какви луѓе сте....
И мене некои мислења не ми се по кеиф, па ништо не реков....
Не го мразам ЛОТР серијалот, него е најдолгата досада стаена на филмска лента, тупење до бескрај.....па мислете си што сакате, јас така го доживувам...фала!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Е какви луѓе сте....
И мене некои мислења не ми се по кеиф, па ништо не реков....
Не го мразам ЛОТР серијалот, него е најдолгата досада стаена на филмска лента, тупење до бескрај.....па мислете си што сакате, јас така го доживувам...фала!
Не се потресувај.
Мене не ми личи логично, цели жанрови (SF, фантазија...) и цели форми (серии...) да се фрлаат у ѓубре. Не е само заради LOTR. Што, Монти Пајтон е срање? Тоа е серија исто колку и Кога Лисјата Паѓаат (или оноа волци некакви турски).

Како и да е, пак ќе ти кажам - не се потресувај. Ја не сум ништо подобар.
На пример, точно е, дека не ми е јасно како може филмовите во кои има фантастични елементи, да ти се срање, а и сите серии, како начин на филмско изразување. Ја би ги оценувал дело по дело.
Но, како што реков, 100% сум сигурен дека исто така на мене гледа некој друг, кој ќе ме слушне како зборам дека поезијата е празна уметност, а концертот и театарот, денес, се архаични форми кои треба да (и ќе) изумрат (овие работи стварно ги мислам).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Не се потресувај.
Мене не ми личи логично, цели жанрови (SF, фантазија...) и цели форми (серии...) да се фрлаат у ѓубре. Не е само заради LOTR. Што, Монти Пајтон е срање? Тоа е серија исто колку и Кога Лисјата Паѓаат (или оноа волци некакви турски).

Како и да е, пак ќе ти кажам - не се потресувај. Ја не сум ништо подобар.
На пример, точно е, дека не ми е јасно како може филмовите во кои има фантастични елементи, да ти се срање, а и сите серии, како начин на филмско изразување. Ја би ги оценувал дело по дело.
Но, како што реков, 100% сум сигурен дека исто така на мене гледа некој друг, кој ќе ме слушне како зборам дека поезијата е празна уметност, а концертот и театарот, денес, се архаични форми кои треба да (и ќе) изумрат (овие работи стварно ги мислам).
Не ми беше тоа идејата. Баш се фати за Монти Пајтон чиј концепт се базира на скеч, па дали бил спакуван во серија или го гледаш еден по еден на youtube исто ти се фаќа (освен филмовите ајде...). Дури можам да ти кажам дека на моите омилени Only fools and horses како разработено сценарио, идеја, оригиналност може вода да и носат еден куп од филмови од поново, а и постаро време. Во денешно време серијата како форма е злоупотребена и многу често се снима по „барање на публиката“ (што и да значи тоа). Последна што ја гледав е 24 и после тоа неам ни симнато, ни планирам да го праам тоа. Од време на време се чудам на понекоја епизода на CSI во која во исрпеност од идеи, убиениот умира од убод на егзотична мува во лево м**е на одмор пред 5 години (патетики....). Ни ги намалува и очекувањата и стандардите за филмски квалитет, тоа ми беше поентата.

За ЛОТР не се дообјаснувам, си кажав....треба advisory да им ставаат за под 5 години...
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
The Big Lebowski е еден од најглупите филмови што ги имам гледано.

Исто и Cloud Atlas. Ужас.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Очекував од Fight Club да ме лупне од земја, до вчера ми беше `срам` што не сум го гледал, солидно преценет филм, кур ми пукна, врти сучи, на пола филм сконтав што е фората уствари што не беше случај со Машинист на пример.

Сума сумарум преценет филм, бајаги. Machinist > Fight Club.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.307
Добро дечки од темана за филм (како на пример @Zedd) од сега мислења како тие од последните пар страни најпаметно ќе ни биде тука да си ги пишуваме јас мислам :)[DOUBLEPOST=1399780284][/DOUBLEPOST]Also this:
Не цитирајте во темава, ја уништувате само, тешко дека некого ќе разубедите или убедите во нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Volcano e eden od najdobrite apokalipsa filmovi!!!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Fear and Loathing in Las Vegas e krajno debilen film I ne go zasluzuva statusot kulten.

Добро дечки од темана за филм (како на пример @Zedd) од сега мислења како тие од последните пар страни најпаметно ќе ни биде тука да си ги пишуваме јас мислам :)[DOUBLEPOST=1399780284][/DOUBLEPOST]Also this:
Ako nekoj se plasi od diskusija nemora da replicira neli.. nikoj ne bese kamenuvan, si zborime. Ne bidete picki. :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.307
Fear and Loathing in Las Vegas e krajno debilen film I ne go zasluzuva statusot kulten.



Ako nekoj se plasi od diskusija nemora da replicira neli.. nikoj ne bese kamenuvan, si zborime. Ne bidete picki. :D
Претпоставувам дека си саркастичен ама сепак да си кажам дека оваа тема не е за едне да пише "Фајт Клаб е ок" и 40 луѓе да го цитираат "Како бе ок недораснат еден го сфати ли ти филмот иди гледајт твајлајт хехе нешто со коли и пукање глеј хаха ретардиран еден немаш вкус немаш ништо немаш бе! "
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Stalker 1979 - Мизерија од филм, подосаден филм немам гледано.
Pulp Fiction - Си кажав и во друга тема, филмот е ок али не ја заслужува таа фама што му се укажува.

И ја се слагам со горниов пост да нема цитирање во темава, кога ќе прочитам пост дека LOTR трилогијата е срање ми се дигаат живците, но се воздржувам да не му реплицирам на членот, сепак се работи за вкус, неможе сите да го сакаат тој и тој филм, со реплицирање само ќе се уништи темава и одредени фаци ќе си билдаат лајкови со тоа што ќе цитираат и навредуваат членови што пишале дека Fight Club e ок, го земав филмов само за пример.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom