Неписменоста на форумот

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Во стандардниот јазик се влезени говорите од Велес,Битола,Прилеп и Охрид затоа што имале најмало влијание од соседните јазици.Барем да кажеше за овие од куманово или од струмица ај ке те разберев ама за охрид и прилеп.(добро ај во Охрид има некој дијалект али најчесто употребуван од лица кои сакаат да се покажат (пуваат) дека се од охридов)
А тие од Струмица си пишат струмички само во нивната тема,да бев јас само на дијалект ќе зборав :toe:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Мене не ми е јасно З'Ш ви сметат ако си зборвиме на дијалект. Дијалектот треба секој да си го чува и цени. Од дијалектот не требит да си се срамиме.
Јас ќе си продолжам да си зборвам на охрдиски колку сака нека е неправилно. Не сакам да се осеќам како на час по македонски.

кој како сака нека зборвит, Фајн бај ми,
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
67
Поени од реакции
3
Мене не ми е јасно З'Ш ви сметат ако си зборвиме на дијалект. Дијалектот треба секој да си го чува и цени. Од дијалектот не требит да си се срамиме.
Јас ќе си продолжам да си зборвам на охрдиски колку сака нека е неправилно. Не сакам да се осеќам како на час по македонски.

кој како сака нека зборвит, Фајн бај ми,
Така е
ја ча си зборва на стушки говор
стварно не требит да си се страмиме од нашиов говор
поздраф до охриѓани
:pipi:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Така е, I `ll majadiliano kama mimi nataka :wink: kuona kama mimi huduma kama mtu yeyote kuelewa.

I only speak swahili and english and little little macedonian, for those that don`t understand the things above, I just said I dont give an elephants ball if you understand me, I`ll talk like I want. :helou:
 
U

UniqueGirl

Гостин
Моето ШО не е ништо у споредба со некои од Охрид Прилеп и сега да не набројувам од кои градови без навреда.Башка тоа 90% од членовиве го користите зборот ШО сигурно не сте толку културни ко на форумов. А и за типката ШТО ми намали репутација поради мојот пост и ми порача да научам дијалект,сигурно јас нема да седнам сега и да учам сите дијалекти ШТО постојат.Нека се научат други да пишуваат литературно па после нека викаат јас да учам дијалекти.
Секој има право да го милува својот дијалект..
И каде е наведено дека треба да се зборува исклучиво литературно?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Така е, I `ll majadiliano kama mimi nataka :wink: kuona kama mimi huduma kama mtu yeyote kuelewa.

I only speak swahili and english and little little macedonian, for those that don`t understand the things above, I just said I dont give an elephants ball if you understand me, I`ll talk like I want. :helou:
Свахили и македонски дијалект спореди? Браос!:pipi:
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Најмногу ме нервира , погрешно користење на зборот - на.
Пример : Барселона го победи на Јувентус.
Има многу ајвани , што ја прават оваа грешка.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Така е, I `ll majadiliano kama mimi nataka :wink: kuona kama mimi huduma kama mtu yeyote kuelewa.

I only speak swahili and english and little little macedonian, for those that don`t understand the things above, I just said I dont give an elephants ball if you understand me, I`ll talk like I want. :helou:
Свахили бе :pos2:
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Најмногу ме нервира , погрешно користење на зборот - на.
Пример : Барселона го победи на Јувентус.
Има многу ајвани , што ја прават оваа грешка.

Ова не би рекол дека е грешка, туку го користат овој термин поради тоа што е “ин“ т.е. на мода. Порано памтам муабетите беа, дека Интер го тепал на Милан или дека Петко го тепал на Трајко итн итн.

А мене што ме нервира, е тоа што луѓево (поготово у фан клуб Интер), не ја користат буквата “ќ“ во зборот ќе, туку пишуваат ке...
За други модерни зборови што исто ги има на гореспоменатиот фан клуб нема да коментирам, ама ги има многу и стварно се бедни луѓево што во секој втор пост пишуваат некој од нив... али тоа е.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Мене ме нервират Скопјани со боље,никад,секад :ija:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Не ме нервира, но би требало да се исфрли од битолската практика, бидејќи не е лексичка, туку граматичка грешка:
Шо има ѓупците да се љутат , ко се едноставно - ѓупчишча и ништо друго,цигани нив треба чест да му биди да ги наречиш,многу е то за нив.
П.С. Занемарете ја содржината на постот. Ако можете.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Проблемот е колку луѓето се трудат да пишуваат литературно и колку по пишувањето на постот го читаат повторно Форумот можете да го сфатите како тест по литературно пишување сите грешиме ама треба да се потрудме да ги поправаме грешките единствено ако не за нешто друго поради тоа да не не именуваат како Скопјанецот Велешанецот Битолчанецот. Туку едноставно да бидеме Македонци кој што пишуваат на литературен Македонски јазик
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Тоа си е битолски дијалект, и не значи дека ако луѓето го зборат дека се неуки. И ние не сме најчисти со говорот, па на тебе не ти текнало да се побуниш за “скопските“ зборови кои исто не се дел од литературниот јазик:)
Кои се тие "скопски" зборови ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom